Kulvar Haber

Çorum gezilecek yerler listesi

Çorum gezilecek yerler listesi
175 views
02 Ekim 2019 - 1:05

Çorum gezilecek yerler antik kentleri, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile şehrin turizmine önemli katkılar sunmaktadır. Şehirde gezilecek alanların bolluğu, sanayi açısından geri kalmış bir şehir olmasına rağmen, şehrin turizm açısından daha canlı olmasını sağlamaktadır.

Çorum gezilecek yerler

Kargı yaylası

Şehirde bulunan doğal güzelliklerden biri olan kargı yaylası, adını bulunduğu ilçeden almaktadır. Yaylada aynı zamanda Çorum’un geleneksel şehir mimarisi ile örtüşen yapıların bulunması, yaylanın daha fazla ziyaretçi almasına neden olmaktadır.

Yaylada bulunan küçük göletlerinde, bu eşsiz doğa harikasına ekstra katkılar sağladığını söyleyebiliriz.

Alacahöyük milli parkı

Dünyanın en büyük milli parkları arasındaki Alacahöyük milli parkı, şehirde bulunan ve dünyaca ünlü bir açık hava müzesi olarak kabul edilebilir. 1988 senesinde devlet tarafından koruma kapsamına alınan milli park, bu tarihten itibaren milli park statüsünü kazanmıştır.

Anadolu’da ki en köklü yerleşim alanlarından birisi kabul edilen milli park içerisinde, birçok kabartma ve oyma kaya heykelleri bulunmaktadır. Aynı zamanda milli park sınırlarında yapılan kazı çalışmalarında, farklı birçok medeniyete ait tarihi bulgulara rastlanmıştır.

Çorum Kalesi

Çorum’da Selçuklunun önemli eserlerinden birisi olan tarihi kale, Selçuklu Devleti’nin bölgeyi savunmasında önemli stratejik görevler üstlenmiştir. Kalenin hakkında bilgiler veren kitabenin birinde 1571 yılında yapıldığı yazıyor olsa da, başka bir kitabe de ise, 1577 yılında yaptırıldığı yazmaktadır. İç kale kısmında 42 farklı küçük yerleşim alanı ve bir tane Camii bulunmakta olup, tarihi kale Çorum merkezde yer almaktadır.

Hattuşa antik kenti

Hitit İmparatorluğu’nun eski başkentlerinden olan antik kent, Çorum’da gezilecek yerler arasında, tarihi özelliği ile ilgi gören alanlardan biridir. 1986 yılından itibaren UNESCO dünya mirası listesinde yer alan antik kent içinde tapınaklar, çivi yazılı tabletler, anıt mezar taşları ve anıt çeşmeler gibi, farklı birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır.

Veli paşa hanı

Veli paşa tarafından yaptırılan tarihi han, Çorum şehir merkezinde bulunmaktadır. 1914 senesinde meydana gelen bir yangın sonucunda önemli bir kısmı kullanılamaz duruma gelen tarihi yapı, aynı yıllarda bir vakıf tarafından onarılarak ziyarete açılmıştır.

Tarihi saat kulesi

81 basamaklı merdivenle çıkılan tarihi saat kulesi, 1894 yılında yapılmıştır. Dönemin en güzel mimari örnekleri arasında bulunan ve yapımında renkli kesme taş kullanılan Çorum saat kulesi, Çorum gezilecek yerler listenizde bulunması gereken güzellikte bir yapıdır.

Koyunbaba köprüsü

Toplam uzunluğu 250, genişliği ise 7,5 metre olan tarihi köprü, 1489 yılında inşa edilmiştir. Sivri kemerli mimarinin dikkat çekici ayrıntılarını yansıtan tarihi köprü, toplamda 19 su gözüne sahiptir.

Çorum ulu Camii

3. Alâeddin Keykubat’ın azatlı kölesi olan Hayrettin tarafından inşa ettirilen ulu camii, 1446 senesinde meydana gelen depremde önemli hasarlar görmüş ve ardından büyük bir onarıma girmiştir. Camii 1740 yılında oluşan bir başka depremde tekrardan hasar görerek, ikinci kez büyük bir tadilata girmiş ve hasar gören kısımları onarılmıştır. Son onarımda ahşap mimarinin daha ağırlıklı olarak kullanıldığı Camii, günümüzde hala aktif olarak ibadete açık yerlerden biridir.

En güncel haberler için, Kulvar Haber.