Kulvar Haber

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?
23 views
18 Ağustos 2020 - 18:32

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini göstermeye devam eden Covid-19 belirtileri ve pandemi ilanına neden olan bu virüs hakkındaki tüm detayları, aşağıda bulabilirsiniz.

Koronavirüs veya İngilizce adıyla Coronavirus olarak da tanımlanan virüs, Çin’den tüm dünyaya yayılmış ve yüzbinlerce insanın ölümüne ve milyonlarcasının da hastalanmasına neden olmuştur. Türkiye bu konuda erken önlem almanın avantajlarını yaşarken, İspanya, Fransa, İtalya ve ABD gibi ülkelerde virüs vakaları çok ciddi boyutlara ulaşmıştı.

Çocuk ve sigara kullanmayan bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde etkileri daha hafif seyreden koronavirüs, solunum yolu rahatsızlıkları olan ve yaşlı bireylerde ise ciddi komplikasyonlara ve ölümlere daha fazla neden olmaktadır. Aslında bu tip virüs yeni olmayıp, on yıllar öncesinden beri var olmaktadır. Coronavirus grubuna ait birçok virüs türü olup, günümüzde görüne yeni tip koronavirus, covid-19 olarak adlandırılmaktadır.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Nefes almakta zorluk çekmek

Virüsün en önemli belirtilerinde biri, nefes alıp vermede güçlük çekmektir. Doğrudan akciğerlere etki eden covid-19, nefes yollarında inanılmaz semptomlara neden olarak kişinin nefes yollarında problemler oluşturmaktadır.

Balgamlı öksürük

Öksürük tek başına bir belirti olmamasına karşın, diğer belirtilerle birlikte ve kendinizden şüphe duymanız halinde daha önemli kabul edilebilir. Genellikle boğaz ağrısıyla birlikte eşlik eden öksürüklerde, daha şüpheci olmak faydalı olacaktır.

Yüksek ateş

Yüksek ateş, koronavirüs belirtileri arasında ciddi derecede önemlidir. Diğer belirtilerle birlikte yüksek ateşin olması, koronavirüs şüphesini neredeyse kesinleştirmektedir. Özellikle nefes darlığı ile birlikte görülmesi durumunda, kuvvetli bir belirti olarak kabul edilebilir.

Kas ve eklem ağrıları

Virüsün bir diğer önemli belirtisi ise, kas ve eklemlerde görülen ağrılardır. Bu ağrıların diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkması, ciddiyetini artırmaktadır.

Baş ağrısı

Ağır bir belirti olmasa da diğer belirtilerle birlikte önemini artırabilir. Özelikle burun akıntısı, mide bulantısı, kas ve eklemlerle ağrı ile birlikte görülmesi, baş ağrısı nedeniyle virüs şüphesi duymanızı gerektirecek bir durumdur.

İştahsızlık

Kişi hem diğer belirtilerin etkileri ve hem de psikolojik bir korku sebebiyle, normal zamanlara kıyasla inanılmaz derecede iştahsız olabilir. Az yemek yemesine rağmen hastanın kusması, bu belirtinin de önemini biraz daha artırmaktadır.

Böbrek yetmezliği

Virüsün ilk yayılmaya başladığı dönemlerde böbrek yetmezliği belirtisi, pek görülmüyordu. Aslında böbrek yetmezliği belirtisinin biraz daha ilerleyen evrelerde çıkması nedeniyle, bu belirti sayılmamaktaydı. Ancak böbrek yetmezliğinin virüs belirtisi olduğu, sonradan daha net anlaşılmaya başlandı.

Burun akıntısı

Covid-19 belirtileri arasında burun akıntısı, tek başına önemli kabul edilebilecek bir belirti değildir. Diğer bulgularla birlikte, önemli kabul edilebilir.

Peki, Covid-19’dan korunmak için neler yapılabilir?

  • Ellerinizi fazla ağız ve burun gibi uzuvlarınıza değdirmeden, her gün defalarca yıkayın. Özellikle insanların sık temas ettiği yüzeylerle temas etmeniz durumunda, mutlaka sabun ve su ile 20 saniye boyunca yıkayın.
  • Sokağa çıkarken, mutlaka maske takın.
  • Kalabalık ortamlardan uzak durun.
  • Ortak kullanım alanlarına fazla temas etmemeye özen gösterin.