Kulvar Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 1915 olayları tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 1915 olayları tepkisi
31 views
24 Nisan 2019 - 21:44

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 1915 olayları tepkisi geldi.1915 olaylarına ilişkin olarak Ermenistan’a arşivleri açma çağrısını yenileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ermeni meselesini kaşıyan hiçbir grup ve devlet, iddialarını arşiv belgeleriyle ispat edememişlerdir. Başta Fransa olmak üzere ortalığı bulandıranların hiçbirinin hakikat diye bir derdi yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 olayları için “Bugüne kadar Ermeni meselesini kaşıyan hiçbir grup ve devlet iddialarını arşiv belgeleri ile ispat edememişlerdir. Hepsine de bunları söyledim. Fransa başta olmak üzere sözde Ermeni soykırımı iddiaları ile ortalığı bulandıranların hiçbirinin hakikat diye bir derdi olmadığını biz zaten biliyoruz. Tüm dünyanın bilmesini istiyoruz” açıklamasını yaptı.

AVRUPADA’Kİ YAHUDİ AVINI UNUTTULAR

Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu’nda konuşan Erdoğan, “Soykırımdan söz edenler, Avrupa’daki Yahudi avını hafızalardan silmiş durumdalar. Ahıska Türklerini trenlerle ölüme gönderenleri unutmadık, unutmayacağız” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN’DAN FRANSIZLARA TEPKİ 

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Masumların Libya ve Cezayir çöllerindeki feryatlarını bugün de duyuyoruz. Fransa Devlet Başkanı‘na söyledim, ‘Daha bu işlerde yenisin, Cezayir’de, Ruanda’da yaptığınız katliamları biliyorum’ dedim. 25 sene önce Ruanda’da 800 bin insanı soykırımda kimlerin öldürdüğü aşikardır ve failleri Fransızlardır. Kalkıp bize ders veriyor Fransızlar. Ermeni meselesi ve terörle mücadele üzerinden Türkiye’ye insan hakları ve demokrasi dersi vermeye kalkışanların hepsi kanlı bir geçmişe sahip.”

FRANSA’DA ARŞİVLERİNİ AÇSIN

“Biz arşivlerimizi açtık. Ey Ermenistan, senin de var siz de açın, üçüncü ülkeler de varsa onlar da açsın. Tarihçiler gelsin, çalışsın. Sonra siyasetçiler olarak bizler konuşalım. Gerçeği bulmak isteyen herkese arşivlerimizin kapıları sonuna kadar açıktır. Ermeni meselesini kaşıyan hiçbir grup ve devlet iddialarını arşivleriyle ispat edememişlerdir.”

RAMİ KIŞLASI’N KÜTÜPHANE KURULACAK

“Osmanlı dünyada en iyi kayıt tutan devletlerin başında gelir. Bugüne kadar Osmanlı arşivlerine yönelik çalışmalarda 31 milyon belge tasnif edilmiştir. Cumhuriyet döneminde bu hazinenin kıymeti bilinememiş, önemli bir kısmı heba edilmiştir. Rami Kışlası’nda hem kütüphane, hem de bu tür çalışmaların yapılabileceği birimleri kuracağız. İnşaat devam ediyor. Ankara’da 5 milyon ciltlik kütüphanemiz var. Bundan sonra devlet belgelerimizi ecdadımızın hassasiyetini de koruyup değerlendireceğiz.”

“Tek parti döneminde milletimizin geçmişiyle bağlantılarının koparılmasına yönelik fevkalade bir politika izlenmiştir. Türk tarihini daracık bir kovuğa hapsetmek isteyen bir anlayış türetilmiştir. Sanki milletimizin tarihi 1919’da başlıyormuş gibi bir yaklaşım nakşedilmeye çalışılmış. Milletimiz o engin irfanıyla bu dayatmayı reddetmiş, tarihine sahip çıkmıştır.”