Kulvar Haber

Dalaman’ın tatil mekanları ve gezilip görülecek yerler

Dalaman’ın tatil mekanları ve gezilip görülecek yerler
76 views
16 Nisan 2019 - 23:22

Doğası ve plajlarıyla insanı adeta büyüleyen Dalaman, Ege’nin en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biridir. Dalaman Muğla şehir merkezine yaklaşık 88 km mesafede yer almaktadır.

Dalaman Tatil Mekanları! Gezilecek Görülecek Yerler
Dalaman Tatil Mekanları! Gezilecek Görülecek Yerler

Ünlü tatil bölgesi Dalaman, tarihin farklı dönemlerine ışık tutan yapıları, bakir koyları, turkuazdan maviye dönen tertemiz denizi, uzun plajlarıyla yerli yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin en güzel tatil rotaları arasında yer alan Dalaman’da ilk yerleşimin hangi dönemde başladığı tam olarak bilinmemektedir.

Dalaman tatil bölgeleri arasında turizm potansiyeli yüksek bir bölge olduğundan, bölgede yer alan otel sayıları ve konfor düzeyleri her sezon artmaktadır. Her tarza hitap edecek otellerinde konaklayabilir, yılın tüm yorgunluğunu atabilir ve doğa ile iç içe tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Dalaman Havalimanı sayesinde bölgeye ulaşım oldukça kolaydır. Ayrıca sadece Dalaman’a değil, aynı zamanda Marmaris ve Fethiye gibi Türkiye’nin en önemli iki turizm beldesine gitmek isteyenler de Dalaman Havalimanını kullanmaktadır.

Dalaman gezi rehberi

Dalaman Sarsala Koyu

Dalaman’da ilk gezilmesi gereken yerlerden biri olan ve Dalaman’a yaklaşık 12 km mesafede yer alan Sarsala Koyu’nda hem doğanın tadını çıkarabilir hem de doğal ve tertemiz plajları ile deniz keyfini çıkarabilirsiniz.

Koyda herhangi bir yapılaşma görülmemektedir. İlçede bakir kalmayı başaran en ünlü koy olarak bilinmektedir. Çam ağaçlarıyla çevrili Sarsala Koyu’na deniz yoluyla kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Kısa bir tekne turunun ardından koya varmış olacaksınız.

Koyda yerel halk ile birlikte turistler de denize girmektedir. Bu durum koyda samimi bir hava yaratmaktadır. Ayrıca baharın ilk aylarından itibaren sıcaklığı yükselmeye başlayan deniz suyu sayesinde yılın büyük bölümünde buradan denize girmek mümkündür. Dalaman’da yer alan Gökgemile Koyu, Sarıgerme Plajı, Ekinci Koyu ve Günlüklü Koyu da görülmesi gereken diğer koylardır.

Dalaman Çayı

Toplam uzunluğu 229 km olan veDalaman ilçesinin sınırını çizerek Akdeniz’e dökülen Dalaman Çayı, tatilcilerin gözde tercihlerinden biridir. Her iki tarafı yeşil bir doğayla çevrelenen çay, özellikle rafting tutkunlarının vazgeçilmezlerindendir. Akdeniz havzasının akarsu kollarından biri olan Dalaman Çayı, tam olarak Fethiye ve Marmaris arasında yer almaktadır.

Gökgemile Koyu

Dalaman tatil bölgeleri arasında görmeden gitmek istemeyeceğiniz yerlerden birisidir gökemile koyu. Kapıdağ Yarımadası’nın benzersiz koyları arasında yer alan Gökgemile Koyu, Hamam Koyu’na 20 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer almaktadır. Diğer koylara göre daha sakin ve ıssız bir koy olan Gökgemile Koyu’na Fethiye’den kalkan teknelerle de kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Köyceğiz

Dalaman’a yaklaşık 28 km mesafede yer alan Köyceğiz, Dalaman tatil mekanları arasında eşsizdir. Özellikle günün ilk saatlerinde yapacağınız Köyceğiz gezisinde güzel bir köy kahvaltısı yapmayı unutmayın. Köyceğiz’in görülmeye değer noktaları arasında Köyceğiz Gölü, Ağla Yaylası, Ekincik Koyu, Sultaniye Kaplıcaları ve Yuvarlak Çay yer almaktadır.

Fethiye

Dalaman’a yaklaşık 48 km mesafede yer alan Fethiye, Ege bölgesinin en gözde tatil bölgelerinden biridir. Dalaman’a yakın konumu itibariyle Dalaman tatilinde de Fethiye gezisi yapılabilir. Ayrıca Fethiye’de de gezilecek pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Kayaköy, Yaka Köyü, Pınara Ören Yeri, Kadyanda Antik Kenti, Arsada Antik Kenti, Telmessos Antik Kenti, Kral Amyntas’ın mezarı olarak sıralanabilir

Kapıdağ Yarımadası ve tarihi eserler

Sarsala Koyu ve Hurmalı Koyu arasında yer alan Kapıdağ Yarımadası, Batı Akdeniz’de bulunan ve Teke Yarımadası’ndan sonra gelen en büyük ikinci yarımadadır. Yarımadada yer alan birbirinden güzel koylarda denize girebilirsiniz.

Ayrıca bu yarımada da görülmesi gereken birçok tarihi eser de yer almaktadır. Lydae Antik Kenti, yarımadanın en eski yerlerinden biridir. Yarımadaya ulaşım biraz zorlu olduğundan dolayı pek ziyaretçisi bulunmamaktadır. Yarımadanın en ucundaki antik kentte iki anıt mezar yer almaktadır.

Dalaman’da yapılabilecek aktiviteler

  • Dalaman’da yapılacak ilk aktivitelerden biri raftingdir.Rafting turlarına mutlaka katılarak eğlencenin tadını çıkarmanız gerekir. Çok fazla tehlikeli olmasa da, yine de gerekli teçhizatları yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.
  • 12 Adalar tekne turuna katılarak birbirinden güzel koyları ziyaret edebilirsiniz. Turlar yaz boyunca günübirlik olarak düzenlenmektedir.
  • Dalaman’ın doğasında bir bisiklet kiralayarak bisiklet gezilerine çıkabilirsiniz. Bisiklet gezisi için en ideal zaman sabah saatleridir. Bisikletle gezerken ara sıra mola verip, gördüğünüz güzel manzaraları fotoğraf karelerine yansıtmalısınız.
  • Dalaman’da alışveriş yapmayı ihmal etmeyin. Bölgenin küçük çarşıları ve dükkânlarında resimli kaplar, testiler, Osmanlı usulü nargileler bulabilirsiniz. Özellikle de iğne oyalarından kendinize ya da sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.