Kulvar Haber

Datça’nın tatil mekanları ve gezilip görülecek yerler

Datça’nın tatil mekanları ve gezilip görülecek yerler
24 views
16 Nisan 2019 - 23:17

Yunan mitolojisine konu olmuş, yaz turizminin önemli noktalarından biri olan Datça’nın tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanmaktadır. Datça’ya ilk yerleşen halk Karyalılar olarak bilinmektedir. Datça Yarımadasının tarihi ismi Knidos’tur. Ege Denizi’ne uzanan Datça yerli yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Datça Tatil Mekanları ve Gezilecek Görülecek Yerler
Datça Tatil Mekanları ve Gezilecek Görülecek Yerler

Şehir merkezine yaklaşık 122 km mesafede yer almaktadır. Datça’da tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte birçok otel bulunmaktadır. Bu otellerde konaklayabilir, yorgunluğunuzu atabilir ve tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Datça gezi rehberi

Koylar ve Plajlar

Dünyaca ünlü koylara ve büklere ev sahipliği yapan Datça’da yer alan Palamutbükü, Ovabükü, Kızılbük, Hayıtbükü, Bencik Koyu, Kargı Koyu görmeniz gereken yerlerden sadece birkaçıdır. Bakir doğasıyla günümüze kadar gelmeyi başaran koylarda denize rahatlıkla girebilirsiniz. Burada yer alan plajların çoğu Mavi Bayrak ödülü almıştır.

Eski Datça Mahallesi

Datça tatil mekanları denildiğinde akla ilk gelen yerlerdendir. Eski Datça Mahallesi arabaların giremediği daracık taş sokaklar ve orijinali hiç bozulmamış taş evlerden oluşmaktadır. Burada yer alan sokak tezgâhlarından alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca bir zamanlar Can Yücel’in yaşadığı Can Yücel Sokağı’nı da gezmeyi ihmal etmeyin.

Knidos Antik Kenti

Datça Yarımadası’nda varlığını sürdürmüş olan Dorlar tarafından kurulmuş olan Knidos Antik Kenti, Datça’nın 1,5 km kadar kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Antik kentte birçok kalıntı yer almaktadır. Ayrıca yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda kentin sanat ve bilimde ilerlediği kanısına varılmıştır. İskenderiye Feneri’nin mimarı olan Sostratos, astronomi ve matematik bilimci Eudoksus ve Doktor Euryphon Knidos şehrinde yaşamıştır. Datça gezi listenize Knidos’un tarihine ışık tutan yapılarını da ekleyebilirsiniz.

Datça Apollon Tapınağı

Datça’da görülmesi gereken yerlerden biri deKnidos Antik Kenti’nin yakınında yer alan Datça Apollon Tapınağı’dır.

Can Yücel’in Evi

Ünlü şair Can Yücel’in, Datça Can Yücel Sokak’ta yer alan evini ziyaret edebilirsiniz. Şairin evde kişisel eşyaları ve kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphaneyi gezerken kendinizi şiir dolu bir atmosferin içinde bulacaksınız. Datça tatil mekanlarını gezerken unutmayacağınız bir anı kalmasını istiyorsanız Can Yücel’in Evini Unutmayın.

Datça Tatil Kızlan Köyü İle Doğallaşacak

Ege Denizi’ne bakan yüzüyle görülmesi gereken yerlerden biri olan Kızlan Köyü, Datça ilçe merkezine yaklaşık 10 km mesafede yer almaktadır. Yürüyüş parkurlarının yer aldığı köyde yürüyüş yapabilir ayrıca samimi köy halkının sohbetine de katılabilirsiniz.

Gebekum

Bir dönem inşaatçıların kum temin ettiği yerlerden biri ola Gebekum, Datça’nın en ünlü noktalarından biridir. Gebekum’un kumları değerli olduğu için bu durum daha sonradan yasaklanmıştır. Gebekum’un değeri bir mikroorganizma türünün kumları yiyerek, yeni kum üretmesinden gelir.

Palamutbükü

Datça’dan araçla yaklaşık 30 dakika süren Palamutbükü, berrak ve tertemiz denizi, uzun sahili, yemyeşil manzarası ve balıkçı tekneleriyle turistlerin asla vazgeçemeyeceği yerlerden biridir. Datça’nın en sessiz yerlerinden biri olan bu bakir koyda upuzun bir plaj ve bolca huzur bulabilirsiniz. Ayrıca koyda köy usulü nefis gözlemelerin tadına bakmadan da geçmemelisiniz.

Ilıca Göleti

Ilıca Gölet’i mineraller ve soda içermektedir. Bu nedenle cilt problemlerine iyi geldiği düşünülmektedir.Özellikle yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Bizans Havuzu, Ilıca Gölet’inde yer almaktadır.

Tarihi Eserler ve Ören Yerleri

Datça’nın sahip olduğu en önemli tarihi miraslar olan Knidos Antik Kenti, Afrodit Heykeli, Sarı Liman, Yarıkdağ Kalesi, Kumyer Kalesi su sarnıçları, Eski Datça Kalesi ve tarihi su değirmenleri gibi kalıntılar da Datça’da görülecek yerler arasındadır.

Plajlar

Gebekum Plajı, Palamutbükü Plajı, Aktur Plajı, Kargı Plajı, Güllük Plajı, Kumluk Plajı, Taşlık Plajı Datça merkezine en yakın, en keyifli plajlar arasındadır.

Datça Yapılacak Aktiviteler

  • Datça’dan kalkan tekne turları ile sabahtan akşama kadar tüm önemli koy gezilerine çıkabilirsiniz.
  • Datça’nın en keyifli aktivitelerinden biri de dalıştır. Datça’da birçok noktada dalış yapabilme imkânı bulunmaktadır. Dalış meraklılarının ilk tercihi Üç Kayalar olmaktadır.
  • Datça’nın gündüzü kadar gecesi de oldukça hareketlidir. Renkli bir gece hayatına sahip olan Datça’da her müzik zevkine hitap eden mekân yer almaktadır. Datça barlarında hava karardıktan sonra sabahın ilk ışıklarına kadar  eğlenebilirsiniz.
  • Datça’da alışveriş yapacağınız birçok nokta bulunmaktadır. Özellikle cumartesi kurulan pazar, turistlerin ilgisini çeken alışveriş noktalarından biridir. Yöresel lezzetlerin yanı sıra Datça yöresine ait el işi oyalar ve kilimlerden evinize ya da sevdiklerinize hediye  alabilirsiniz.
  • Datça’da uygun fiyatlarda bulunan ev yapımı reçel ve zeytinyağı, baharat gibi doğal ürünler alabilirsiniz.
  • Datça merkeze yaklaşık 30 dk. Mesafede yer alan Mesudiye’ye gidip, Palamutbükü, Ovabükü, Hayıtbükü,  ve Kızılbük’ü gezebilirsiniz.
  • Yarımadanın en uç noktası olan Deveboynu Feneri, Kos Adası, Knidos Antik Kenti, Akdeniz ve Ege Denizi’nin benzersiz manzaralarını ayaklarınızın altına sermektedir.
  • Yakaköy’de bulunan Knidos Akademi’deki sanat çalışmalarını ve eserlerini inceleyebilirsiniz.
  • Yazıköy’deki Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde köy ürünleri satın alabilirsiniz.
  • Tesislerin düzenlediği trekking ve bisiklet turlarına katılabilirsiniz.

Datça‘da Ne Yenir?

Datça’da kısaca “3B” olarak adlandırılan balık, badem ve bal oldukça ünlüdür. Fakat Datça mutfağında ilk sırada keşkek yer almaktadır. Yöreye özgü lezzetler arasında, könger, tilki kavurma, kışıyak, lokum pilavı, karaville, ve ilabada dolması yer almaktadır. Datça restoranlarında bulabileceğiniz yöresel yemeklerin yanı sıra, sebze ve et yemekleri de deneyebilirsiniz.

Datça’da Gece Hayatı

Datça diğer turistik bölgelere göre sakin bir gece hayatına sahiptir. Kafa dinlemek ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için son derece ideal bir tatil mekânıdır. Sahilde yürüyüş yapıp, canlı müzik eğlencelerine katılabilir, yaz aylarında limanda bulunan amfi tiyatrodaki etkinliklerde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Liman bölgesinde yer alan A Jazz Bar, nezih atmosferi ve ünlü sanatçıların canlı performanslarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü bir mekândır.