Kulvar Haber

Denizli gezilecek yerler

Denizli gezilecek yerler
438 views
27 Eylül 2019 - 10:05

Ege Bölgesi’nin önemli ticaret ve sanayi merkezi olan Denizli nüfusu, 537 bindir. Denizli bölgenin önemli sanayi ve ihracat merkezi olmasının yanında, Pamukkale travertenleri ve birçok antik kentin ev sahipliğini yapması nedeniyle, ülke turizmine de büyük katkılar sunmaktadır. Denizli gezilecek yerler yazımızda, şehirde bulunan antik kentler ve diğer tarihi ve doğal güzellikler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Denizli gezilecek yerler

Pamukkale Travertenleri

Denizli’de gezilecek yerler denildiğinde şüphesiz akla ilk gelen, Pamukkale travertenleri olmaktadır. Jeolojik olaylar sonrasında oluşan ve toplamda 17 sıcak suyun bulunduğu bu merkez, aynı zamanda geniş bir termal alandır. Travertenler genelinde bulunan 17 sıcak suyun sıcaklıkları, 35 ile 100 derece arasında değişmektedir. Jeolojik olaylar sonrasında meydana gelen çökme neticesinde basamaklar şeklinde oluşan kayalıkların beyaz görüntüsü, dünya çapında eşi benzeri görülmeyen bir güzelliğin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Ağlayan kaya şelalesi

30 metre yükseklikten adeta ruhumuzun derinliklerine dökülen suyla, yeşilliğin buluştuğu muhteşem bir alan olan Ağlayan Kaya Şelalesi, başta Denizli halkı olmak üzere, şehre gelenlerin de tercih ettiği piknik alanlarından birisidir. Kısa bir kaçamak yapıp bu şelaleyi ziyaret ederek, üzerinizdeki stres ve yorgunluğu atabilirsiniz.

Keloğlan mağarası

Acıpayam ilçesinde bulunan keloğlan mağarası, içerisindeki sütun, sarkıt ve dikitler ile ziyaretçilerine harika bir seyir imkanı vermektedir. Birçok damla taş sütunun bulunduğu mağara, Denizli’de gezilecek yerler arasında yoğun ilgi görmektedir.

Acıpayam Yazır Camii

Hacı Ömer Efendi tarafından 1801 yılında yapılan Acıpayam Yazır Camii, başta ilçenin olmak üzere Denizli’nin de önemli tarihi yapılarından birisidir. Bu caminin en büyük özelliği, genellikle 13. Yüzyıla ait yapılarda rastladığımız, ağaç direkli ibadet yerlerinden birisi olmasıdır.

Caminin iç ve dış süslemeleri, muhteşem güzelliğe sahip olup, günümüzde bile az rastlanacak işçilikte yapılmıştır.

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale travertenlerinin hemen yanı başında bulunan Pamukkale Hierapolis Antik Kenti, yılda yaklaşık olarak 2 milyon insanın ziyaret ettiği alanlardan biridir.

Unesco Dünya Kültürel Ve Doğal Miras Listesi’nde yer alan antik kent, Roma imparatorluğu ve Bergama Krallığı dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılması nedeniyle, bu medeniyetlere ait oldukça fazla kalıntılarının bulunduğu bir yerdir.

Laodikeia Antik Kenti

Şehirde ilgi gören antik kentlerden biri olan Laodikeia, milâttan önce yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Küçük Asia’nın 7 ünlü kilisesinden bir tanesinin bu antik kentte bulunması, antik kentin Hristiyan dünyası için önemini daha fazla artırmaktadır.

Antik kentinin içerisinde dev sütunlar, muhteşem kaya kabartmaları, heykeller, tapınaklar ve farklı anıtsal birçok yapı bulunmaktadır.

Denizli Akhan Kervansarayı

Vali Seyfettin Karasungur Bin Abdullah tarafından kapalı kısmı 1250, avlu kısmı ise 1254 yılında yaptırılmıştır. Şehirdeki Anadolu Selçuklularının önemli eserlerinden birisi olan kervansaray, toplamda 1100 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

Giriş kısmı olan kemer kapısı, klasik Selçuklu mimarisi süslemesi ile inşa edilmiştir.

Honaz Dağı Milli Parkı

Ege bölgemizin en yüksek zirvesi olan Honaz dağında bulunan milli park, jeolojik bakımdan oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Gölet ve ormanlarıyla doğanın seyrinden büyük zevk alacağınız bu alan içerisinde, onlarca kuş türü yalamaktadır. Yaban keçisi ve yaban domuzu gibi hayvanları da görmeniz mümkün olan milli park alanında, insanların piknik yapıp daha eğlenceli vakit geçirmesi için hazırlanmış mesire alanları da bulunmaktadır.

Gezilecek yerler hakkında en güncel haber ve bilgiler için, bizi takip etmeye devam edin.