Kulvar Haber

Denizlide Deprem Son Dakika! Acıpayam Şiddetli sallandı!

Denizlide Deprem Son Dakika! Acıpayam Şiddetli sallandı!
10 views
06 Nisan 2019 - 2:28

Denizlide deprem! Geçtiğimiz 20 Mart tarihinden 5,5 büyüklüğünde deprem ile sarsılan Denizli’nin Acıpayam ilçesinde bugünde benzer şekilde deprem gerçekleşti.

Merkez üssü Acıpayam olan deprem 4,3 şiddetinde gerçekleşti. Çevre ilçe ve bölgelerden de hissedilen deprem sonucu ilk tespitlere göre can ya da mal kaybı meydana gelmedi.

İçişleri Bakanlığına bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına bağlı olan Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından tespit edilen deprem sonucu herhangi bir can kaygı olmadığı bildirildi. Depremin ise akşam saat 18:01 sularında meydana geldiği belirlendi.

Denizli’de Yaşanan Deprem Diğer Fayları Etkilemez!
Denizli’de Yaşanan Deprem Diğer Fayları Etkilemez!

Yerin yaklaşık olarak 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem nedeniyle ilçe halkında ve iş yeri esnafında kısa süreli de olsa bir tedirginlik meydana geldi. Çevre ilçe ve yakın köylerden de sarsıntının hissedildiği bildirildi.

Denizli’de Yaşanan Deprem Diğer Fayları Etkilemez!

1 ay ara ile iki sarsıntının meydana gelmesi sonrasında gözler deprem takipçileri ve uzmanlarına çevrildi. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölüm Ana Bilim Dal Başkanı Prof. Dr. Halil Kumsar, deprem sonrasında kırılan fayların diğer hatlarda tetikleme ve benzeri bir etkiye neden olacağını düşünmediklerini vurguladı.

Resmi açıklamanın devamında, Denizli Jeoloji Mühendisleri Odası ile beraber Pamukkale Üniversitesi’nin yaptığı inceleme çalışmasının sonunda, merkez üssü Ucarı ve Yeniköy olan depremin bölgenin kireç zeminine sahip olması ve su ile birlikte birleşen yüzeylerin yüksek seviyede erimesi sonucunda, hissedilme seviyesinin arttığı kaydedildi. Ayıca en son meydana gelen aynı seviyedeki depremin 80 yıl önce de meydana geldiği belirtilerek, tedirgin olunmaması gerektiği kaydedildi.

6 ve Üzeri Deprem Beklenmiyor

5,5 seviyesinde gerçekleşen deprem nedeniyle geçtiğimiz ay çok sayıda yapıda hasar meydana geldiği görülmüştü. Bugün meydana gelen deprem ise herhangi bir zarar vermedi.

Denizli halkını sevindirecek bir başka detay ise üniversite yetkililerince verildi. Buna göre, Acıpayam’ın konuşlu olduğu havza 5 ile 12 km seviyelerinde ve parçalı faylara sahip olduğu için 6 ve üzeri şiddetinde deprem gerçekleşme olasılığının bulunmadığı bildirildi.

Ancak yine de bölgede inşa edilen yapıların, deprem riskine karşı bilinçli inşa edilmesi de önerildi.