Kulvar Haber

Denizli’de gezilip görülmesi gereken yerler nereleri?

Denizli’de gezilip görülmesi gereken yerler nereleri?
51 views
17 Nisan 2019 - 15:38

Denizli’de Tatil Yerleri Gezilecek Görülecek Mekanlar! Denizlide Tatil Mekânları ve Gezilecek yerler! Denizli yıl içerisinde yerli yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Denizli'de Tatil Yerleri Gezilecek Görülecek Mekanlar
Denizli’de Tatil Yerleri Gezilecek Görülecek Mekanlar

Her kesime hitap eden bir tatil cenneti olan Denizli, hem Ege’nin hem de ülkemizin en önemli turizm bölgelerinden biridir.

Horozuyla ünlü Denizli’nin toplam 19 ilçesi bulunmaktadır. Pamukkale Travertenleri, kaplıcaları, akarsuları ve eski yerleşim alanlarıyla ön plana çıkmaktadır.

Denizli’de tatil denilince diğer ege illeri gibi deniz ve kumsal değil termal otel tatili ön plana çıkmaktadır. Denizli’de bulunan otellerde konaklayabilir keyifli bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Denizli gezilecek ve görülecek yerler

Pamukkale Travertenleri

Kaplıca sularıyla ve güzelliğiyle turizmin en önemli kollarından biri olan Pamukkale  “Dünyanın 8. Harikası” olarak nitelendirilmektedir.

Yıl içerisinde yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Denizli’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Pamukkale Travertenleridir.

Denizli’ye 48 km mesafede yer alan Pamukkale’de bulunan otellerde konaklayabilirsiniz. Pamukkale Travertenleri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.

Büyüleyici bu nefis yüzeye sahip olan bu şekiller binlerce yıl süren mineral tepkimeleri sonucunda oluşmuştur.

Karahayıt Kaplıcaları

Denizli il merkezine 54 km mesafede yer alan Karahayıt Kaplıcaları, Pamukkale kaplıcalarının bir uzantısı şeklindedir. Kaplıca suyunun sıcaklığı 420-560 derece arasında değişmektedir.

Kaplıca suyunun bağırsak, mide, safra kesesi ve daha birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bölge, hem termal su kaynaklarıyla hem de doğasıyla size keyifli anlar yaşatacaktır.

Hierapolis Antik Kenti

Denizli il merkezine 18 km mesafede Pamukkale sınırları içerisinde yer alan Hierapolis Antik Kenti, Denizli’nin en eski yerleşim alanlarından biridir.

Kurucusu kaynaklarda Bergama Kralı II. Eumenes olarak geçen kentin kuruluşu M.Ö. 190 yılına dayanmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti’nin ismi Amazonlar kraliçesi Hiera’dan gelmektedir. Kentin kalıntıları günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiştir. Ayrıca Hierapolis’te de konaklayabileceğiniz termal oteller yer almaktadır.

Laodikeia Antik Kenti

 Denizli’nin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri olan ve Pamukkale’de yer alan Laodikeia Antik Kentin tarihi M.Ö. 261-263 yıllarına dayanmaktadır. Kendi döneminin en önemli ticaret merkezi konumundaydı. Laodikeia Antik Kenti bugün hala birçok ziyaretçi potansiyeline sahip.

Keloğlan Mağarası

Denizli şehir merkezine yaklaşık 48 km mesafede yer alan Acıpayam ilçesine bağlı olan Dodurgalar Kasabası’nda bulunan Keloğlan Mağarası, Denizli tatilinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Keloğlan Mağarası’nda 20 gün kalan kel bir insanın saçının çıktığına inanılmaktadır.

Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz ilçesi sınırları içinde yer alan Honaz Dağı Milli Parkı, doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Milli park flora ve faunasıyla dikkat çekmektedir.

Ayrıca binlerce bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır. “Şahin Tepesi” adı verilen bu dağda yer alan tabiat parkı; piknik alanları, yürüyüş parkurları, restoranları, yamaç paraşütü ile de gezinize renk katacaktır.

Denizli Yapılacak Aktiviteler

  • Jeep safari turlarına katılarak Denizli’nin doğasına dokunarak, güzel ve hareketli bir gün geçirebilirsiniz.
  • Kartal Gölü, Adıgüzel Barajı ve Işıklı Gölü’nde yapacağınız Sörf aktiviteleri ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz.
  • Pamukkale’ye gidip, kaplıcalarda muhteşem anlar geçirin. Ayrıca Karahayıt Kaplıcaları da şifalı sulardan yararlanabileceğiniz bir noktadır.
  • Şehre gelen ve heyecanlı bir aktiviteye katılmak isteyenler için Honaz Dağı’nın paraşüt parkurları, tercih edilmektedir. Eğer merakınız varsa yamaç paraşütünü mutlaka deneyin.
  • Denizli yapılacak aktivitelerden en önemlisi ise kültür turlarıdır. Hierapolis, Laodikeia ve diğer tüm antik kentlerini gezmeyi ihmal etmeyin.

Denizli’de Ne Yenir?

Ege mutfağının birçok yemeğine sahip olan Denizli mutfağında hem ev yemekleri hem de kebap, döner, tost, pide yer almaktadır. Denizli mutfağının başında Denizli kebabı yer almaktadır.

Ayrıca kuru börülce çorbası, patlıcanlı gözleme ve nohutlu et, tarhana çorbası, tas kapama, sirkeli et, kuru patlıcan dolması, taratorlu börülce salatası, un çorbası, darı ekmeği, tirit, kaçamak, sıyırma, keşkek ve Denizli turşusu da Denizli’nin meşhur yemekleri arasında yer almaktadır.

Şehrin patlıcan yemeklerini de mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Denizli zeytinyağlı yemekleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Denizli’de Alışveriş Zamanı

Denizli’de alışveriş yapmak için, alışveriş merkezlerini, çarşıları ve yerel pazarı tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan küçük dükkânlardan da sevdiklerinize güzel ve şirin hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Şehrin en bilinen çarşısı olan Kaleiçi çarşısında da değişik ürünler bulabilirsiniz. Denizli’nin geleneksel sanatları arasında yer alan dokumacılık, bakırcılık, dericilik ve bıçakçılık sanatlarına rastlayabilirsiniz.

Denizli’de Gece Hayatı

Denizli’de eğlence hayatı genel olarak gece kulüplerinde yaşanmaktadır.  Denizli’de farklı zevklere göre canlı müziğin bulunduğu kafeler de yer almaktadır. Denizli gece hayatı Pamukkale bölgesinde yoğunlaşmaktadır.

Merkezde yer alan Imagine Bar ve Black Jack Bar’da eğlenceye devam edebilirsiniz.