Kulvar Haber

Deprem şehidi son yolculuğuna uğurlandı

Deprem şehidi son yolculuğuna uğurlandı
28 views
15 Haziran 2020 - 21:47

Bingöl’deki depremde devrilen nöbet kulesinde şehit olan güvenlik korucusu Cengiz Pullu’nun cenazesi, memleketi Karlıova’nın Kaynartepe köyünde toprağa verildi.

Bingöl’deki depremde şehit olan güvenlik korucusu Cengiz Pullu’nun cenazesi, memleketi Karlıova’nın Kaynartepe köyünde toprağa verildi.

Karlıova Kaynarpınar Jandarma Karakolunun gözetleme kulesinin hasar görmesi nedeniyle şehit olan Pullu’nun cenazesi, Ulucami’de düzenlenen törenin ardından cenaze nakil aracıyla Kaynartepe köyüne getirildi.

Şehidin naaşının tekbirler eşliğinde cenaze nakil aracından alınması sırasında, eşi Sevim Pullu gözyaşı döktü.

Sevim Pullu, tören mangasının elinde bulunan şehit eşinin fotoğrafını alarak sarıldı, Kürtçe ağıt yaktı.

Şehidin çocukları Ayşenur, Rabia, Yusuf Samet ve Asiye Pullu ile akrabalarının ve yakınlarının bulunduğu defin sırasında, şehidin mezarı başında saygı atışı yapıldı.

Şehidin naaşı, gözyaşları arasında köy mezarlığında toprağa verildi.

Pullu ailesini, köydeki taziye evinde ziyaret eden vatandaşlar başsağlığı diledi.

Depremde şehit olan güvenlik korucusunun ‘şehadet arzusu’

Biri erkek 4 çocuk babası şehidin evi, Türk bayraklarıyla donatılırken, yakınları evlerinin önündeki açık alanda taziyeleri kabul etti.

Şehidin amcasının oğlu Muhammed Mazhar Pullu, AA muhabirine, kuzenini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. 

Şehidin, vatanını çok sevdiğini dile getiren Pullu, şöyle konuştu:

“Deprem anında şehadet getirerek öldüğüne inanıyorum. Nöbet kulübesini terk etmezdi ve etmedi de. O kulübede can vereceğini bildiği halde silahını bırakmadı. Rabbim inşallah mağfiret eyler, peygamberimize komşu eyler. Ülkemizin başı sağ olsun. Zorlu bir yaşamı vardı. Bir ağabeyi Erzincan’da trafik kazasında, diğeri ise kalp krizi sonucu vefat etmişti. Ailede tek erkek çocuğu olarak kalmıştı. Ağabeylerinin yetimlerine de bakıyordu. 6 ay öncesinde de babasını kaybettik. Babası ölünce daha da zorlandı. Bütün yük üstüne kalmıştı. Bütün ailenin babasıydı.” 

“Duası kabul oldu”

Malatya’da yaşayan amcası Hadi Pullu ise yeğeninin, çevresinde çok sevildiğini belirterek, “Dinine çok bağlıydı namazın hiçbir vaktini kaçırmazdı. Kimseye kolay kolay kızmazdı. Aile büyüklerine çok saygılıydı. Kendisini anlatacak kelime bulamıyorum.” dedi.

Yeğeninin, sürekli şehitliğin önemini anlattığını kaydeden Pullu, “Hep ‘Şehitlik büyük bir mertebedir, inşallah şehit olacağım.’ diyordu. Nihayet duası kabul oldu.” ifadelerini kullandı.

Dayısı ve bacanağı Gıyasettin Pullu ise “Şehit olmak istediğini anlatırdı. Duası kabul oldu, şehit oldu.” dedi.