Kulvar Haber

Devalüasyon nedir? Olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Devalüasyon nedir? Olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?
68 views
26 Mart 2019 - 23:35

Devalüasyon, sabit bir döviz kurundaki bir para biriminin değerini azaltma kararıdır. Bir devalüasyon para biriminin değerinin düştüğü anlamına gelir.

Devalüasyon Nedir? Devalüasyonun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Devalüasyon Nedir? Devalüasyonun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kurun düşmesi sebebi ile yerli sakinler ithalat ve yabancı seyahatleri daha pahalı bulacaklardır. Ancak, yurt içi ihracatçılar, ihracatının daha ucuz hale gelmesinden fayda sağlayacaktır.

Devalüasyon Nedir? Devalüasyonun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Devalüasyon Nedir? Devalüasyonun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Devalüasyonun Avantajları

 1. İhracat, yabancı alıcılar için daha ucuz ve daha rekabetçi hale gelir. Bu nedenle, iç talebin artmasına neden olur ve ihracat sektöründe iş yaratılmasına yol açabilir.
 2. Daha yüksek bir ihracat seviyesi cari işlemler açığında iyileşmeye sebep olmalıdır. Bu, ülkenin rekabet gücü yetersizliğinden dolayı cari bir açık vermesi durumunda önemlidir.
 3. Yüksek ihracat ve toplam talep, daha yüksek ekonomik büyüme oranlarına yol açabilir.
 4. Devalüasyon, “içsel devalüasyon” dan ziyade rekabet edebilirliği geri kazanmanın daha az zararlı bir yoludur. İç devalüasyon, toplam talebi azaltarak fiyatları düşüren deflasyon politikalarına dayanır. Devalüasyon, toplam talebi azaltmadan rekabeti yenileyebilir.
 5. Para birimini düşürme kararı ile Merkez Bankası, artık yüksek faiz oranları olan para birimini yükseltmesi gerekmediğinden faiz oranlarını düşürebilir.

Devalüasyonun Dezavantajları

 1. Enflasyon. Devalüasyonun enflasyona neden olması muhtemeldir, çünkü : İthalat daha pahalı olacak, herhangi bir ithal mal veya hammadde fiyatı artacaktır. Toplam talep artacak ve fiyat daha da artacaktır.
 2. Yurtdışındaki vatandaşların alım gücünü azaltır. Örneğin, yurtdışına tatile gitmek daha pahalıdır.
 3. Azalan ücretler. Düşük ücret artışının olduğu bir dönemde, ithalat fiyatlarının yükselmesine neden olan bir devalüasyon, birçok tüketicinin kendilerini daha kötü hissetmesine neden olacaktır.
 4. Büyük ve hızlı bir devalüasyon uluslararası yatırımcıları korkutabilir. Yatırımcıları devlet borcuna daha az istekli hale getirir, çünkü devalüasyon işletmelerin gerçek değerini düşürür. Bazı durumlarda, hızlı devalüasyon sermaye uçuşunu tetikleyebilir.
 5. Tüketicilerin borçları varsa, örneğin döviz cinsinden ipotek gibi. Bir devalüasyondan sonra borçlarının geri ödemelerinin maliyetinde keskin bir artış göreceklerdir.

Devalüasyon Etkisinin Değerlendirilmesi

 • Bu, iş döngüsünün durumuna bağlıdır. Bir durgunlukta, bir devalüasyon enflasyona neden olmadan büyümeyi artırmaya yardımcı olabilir. Bir ekonomik patlamada, devalüasyonun enflasyona neden olma olasılığı daha yüksektir.
 • Talebin esnekliği. Talebin kısa vadede esnek olmamasından dolayı devalüasyonun cari hesabı iyileştirmesi biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, talep fiyat esnek ise, ihracat talebinde göreceli olarak daha büyük bir artışa neden olacaktır.
 • Eğer ülke sabit bir döviz kuruyla rekabet gücünü kaybetmişse, rekabet gücündeki bu düşüşün çözülmesinde devalüasyon faydalı olabilir.
 • İhracat ve ithalat, Euro ve Dolar gibi baskın para birimlerinde giderek daha fazla faturalanmaktadır.
 • Ekonominin türü. Hammadde ithalatına dayanan gelişmekte olan bir ekonomi, temel malları ve yiyecekleri daha pahalı hale getiren bir devalüasyondan ciddi maliyetler alabilir.