Kulvar Haber

Devlet Bahçeli Kimdir? – Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Devlet Bahçeli Kimdir? – Hayatı ve Siyasi Kariyeri
76 views
23 Eylül 2019 - 23:59

Türk siyasetinin önemli isimlerinden olan Devlet Bahçeli Kimdir? Sorusunun cevabını merak edenler için, Kulvar haber olarak geniş bir yazı hazırladık. Yazımızın devamında Devlet Bahçeli kimdir? Sorusuna cevap bulabilir, Devlet Bahçeli’nin hayatı hakkında birçok detaya ulaşabilirsiniz.

Devlet Bahçeli Kimdir?

1 Ocak 1948 tarihinde Osmaniye’de doğan Devlet Bahçeli, bölgenin tanınmış tüccar ve çiftçilerinden birisi olan Salih beyin oğludur. Anne adı Samiye olan ünlü siyasetçinin ailesi bölgede Fettahoğlulları olarak bilinen, geniş bir Türkmen ailesidir.

4 kardeş olan Bahçeli’nin babasının ilk evliliğinden, 2 kardeşi bulunmaktadır. Ailesi sol görüşlü bir ideolojiye sahip olduğu söylenmekte ve babasının İsmet İnönü’ye karşı hayranlık duyduğu uzun zamandır söylenmektedir.

İlkokulu memleketinde tamamlayan siyasetçi, Ortaokulunu ise Adana’da yer alan özel bir kolejde yatılı okumuştur. Liseyi okumak için İstanbul’da bulunan akrabalarının yanına giden Bahçeli, liseden sonra ise şimdiki adı Gazi Üniversitesi olan üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde dış ticaret bölümünü bitirmiştir.

Devlet Bahçeli’nin Asistanlık Dönemi

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde asistan olarak görev alan Bahçeli, bir yandan da Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı.

Üniversite eğitimini tamamladığı Gazi Üniversitesi’nde doktorasını yapan Devlet Bahçeli, 1987 senesine kadar yine aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

Devlet Bahçeli’nin Siyasi Kariyeri

Üniversite yıllarından itibaren, CKMP genel başkanı olan Alparslan Türkeş’e sempati duyarak, yapmış olduğu seminerlere katılmaya başladı. Ankara’da üniversite eğitimi sırasında, Ülkü Ocakları Kurucuları arasında yer aldı. Siyasetle ilgilenirken diğer yandan da akademik kariyeri için çalışmalar yapan Bahçeli, Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevini 1970-1971 yıllarında yürütmüştür.

1980 askeri darbesiyle birlikte MHP ve Ülkücü camianın ileri gelenlerinin cezaevine girmesiyle birlikte, onların haklarını farklı platformlarda savunmaya başladı. Alparslan Türkeş’in siyasi yasağının kalkmasının ardından, Devlet Bahçeli’yi göreve çağırmış ve Bahçeli’de bu teklife olumlu dönüş yaparak üniversitede yapmakta olduğu öğretim üyeliği görevini bırakarak, 19 Nisan 1987’de parti yönetimine katılmıştır.

İlk dönemde partinin Genel Sekreterlik görevini yürüten Devlet Bahçeli, Sonraki dönemlerde de yine MÇP ve MHP’de üst düzey yönetimde çeşitli görevler almıştır. Son olarak Genel Başkan Başdanışmanlığı yapan Bahçeli bu süreç ve sonrasında, birçok kitap yazmıştır.

Devlet Bahçeli’nin yazdığı kitaplar

  • Türkiye gündemi ve genelgeler
  • Millet ve Devlet Bekası İçin Güç Birliği
  • Ülkü ve Şuur
  • Bin Yıllık Kardeşliği Yaşa ve Yaşat Mitingi
  • Ortak Akılda Buluşma
  • MHP 40. Yıl – Bir Hilal Uğruna
  • Bölücü Terörün Siyasallaşma Süreci
  • Yönetilmeyen Türkiye “Kutuplaşma, Kargaşa ve Kaos”
  • Terör Kıskancında Türkiye: Tarihi Uyarı

Gibi, daha birçok kitap yazmıştır.

Devlet Bahçeli’nin MHP Genel Başkanlığı Süreci

Alparslan Türkeş’in 4 Nisan 1997 tarihinde vefatından sonra, 18 Mayıs 1997’de yapılan kongrede Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ile genel başkanlık için yarıştı. Tuğrul Türkeş dışında Enis Öksüz, Ramiz Ongun, İbrahim Çiftçi ve Muharrem Şemsek gibi isimlerde aday olsa da, ilk turda Tuğrul Türkeş ile Bahçeli en fazla oy alan isimler oldu.

Kurultay esnasında diğer adayların Bahçeli lehine çekilmesinin ardından kongrede kavga çıkması nedeniyle, kongrenin ertelenmesine karar verildi. 6 Temmuz 1997 ‘de tekrarlanan kongrede Bahçeli 1193 oyun 697’sini, Türkeş ise 487’sini alarak Bahçeli genel başkan seçilmiş oldu.

Girdiği ilk seçimlerde partisinin oyunu önemli oranda artıran Devlet Bahçeli, sonraki seçimlerin bazılarında baraj altında kaldı. İlk seçildiği günden bugüne kadar genel başkanlık görevini sürdüren Devlet Bahçeli, 2019 yılı itibariyle Hala MHP Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Siyasetin en güncel haberleri için, takipte kalınız.