Kulvar

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
13.532 views
25 Haziran 2019 - 19:26

Anlık olarak diş ağrısı yaşayan kişilerin sorduğu soruların başında gelen diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı nasıl geçer? Gibi sorulara cevap aradığımız yazımızda, anlık olarak diş ağrısına çözüm olabilecek yöntemleri sizlerle paylaştık.

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna vereceğimiz cevaplar her ne kadar ağrının tamamen ortadan kalkması için kesin çözüm olmasa da, ağrının şiddetinin ve ataklarının azaltılması noktasında önemli ölçüde yarar sağlayan yöntemlerdir.

Tuzlu su gargarası

Özellikle çürük dişler nedeniyle görülen ağrılar için etkili olan yöntem, tuzun etkisinin diş köklerindeki sinirlerin köreltilmesiyle ağrının hafifletilmesine katkı sunmaktadır. Sinir uçlarını açık bir yara şeklinde ve üzerine tatlı, sıcak ve soğuk gibi olumsuz etki edecek şeylerin geldiğini düşündüğümüzde, yaranın kabul bağlaması ağrıları hafifletecektir. Tuzlu su ile gargara yapmakta, açık olan sinirlerin köreltilmesine ve dış etkenlerden fazla etkilenmemesine yardımcı olmaktadır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Buz uygulaması

Diş ağrısını ne keser? Sorusuna verilecek etkili cevaplardan birisi de, buz uygulamasıdır. Ancak bu uygulama, ağrının kaynağına göre değişiklik gösterebilir. Çürük diş ağrıları için fazla etkisi bulunmazken, diş etlerinden ve farklı nedenlerden dolayı görülen ağrılar için daha faydalıdır.

Sarımsak

Diş ağrısına çözüm sunan uygulamalar arasındaki sarımsak, birçok hastalığın esnasında ve öncesinde doğal bir ilaç olarak kabul edilmektedir. Havanda dövdüğünüz bir miktar sarımsağı, özellikle ağrıyan çürük dişin üzerine koymak faydalıdır. Bir tutam tuz ile karıştırarak sarımsak uygulamak ise, ağrının şiddetinin azalmasında önemli ölçüde faydalı olmaktadır.

Turşu

Özellikle bol tuzlu ve sarımsaklı turşu suyuyla gargara yapmak, ağrılarınızı kısmen de olsa hafifletecek etkiye sahiptir. Zaten yukarıda da bahsettiğimiz gibi tuz ve sarımsağın doğal faydası, keskin ve hatta acılı turşu suyu için de geçerlidir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Karanfil ve Karanfil Yağı

Başta çürük dişten kaynaklı ağrılar olmak üzere, birçok diş ağrısı için diş ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna verilen cevaplar arasında, karanfil ve karanfil yağı uygulamasını mutlaka duymuşsunuzdur. Sağlam dişinizle hafiften ezerek yumuşattığınız kuru karanfili veya mümkünse yaş karanfili ağrıyan dişinizin üzerine alarak suyunu emmeye çalışmanız, ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında bir parça pamuğa karanfil yağı dökerek ağrıyan dişin üzerine koymakta, yarar sağlayacak bir yöntemdir.

Limon suyu

Hassas dokular üzerindeki köreltici etkisini diş sinirlerinde de göstermesi, limon suyunun diş ağrısının hafiflemesinde olumlu etki etmesine neden olmaktadır. Az miktarda tuz ile karıştırdıktan sonra uygulamak ise, yine daha etkili bir yöntem olarak ağrının şiddetini daha da hafifletecektir.

Diş Fırçalamak

Çürük dişlerde sinir uçlarını açma ihtimali olması sebebiyle ağrının artmasına da neden olabilecek bir yöntem olsa da, keskin bir diş macunu kullanarak dişlerinizi fırçalamak bu olumsuzluğu da ortadan kaldıracaktır. Ağrıya bir yemek parçasının sebep olması gibi durumlarda diş ağrısını ne keser? Sorusuna verilebilecek kesin cevaplardan birisi, dişlerin fırçalanmasıdır.

Diş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısı nasıl geçer? Sorusunun cevabının ardından, ağrının temel kaynağı olan diş ağrısı nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak ve buna göre yöntemler uygulamak, ağrının geçmesinde bir adım daha fazla yarar sağlayacaktır.

 • Diş teli gibi diş düzeltme uygulamaları, diş ağrısına neden olabilmektedir.
 • Çürükler, en bilindik diş ağrısı sebepleri arasındadır.
 • Dişin apse yapması da, bilinen başka bir sebeptir.
 • Diş ve diş etlerinin, sıcak ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet göstermesi
 • Diş çekilmesi
 • Diş eti hastalıkları
 • Kron ya da diş dolgusunun kırılması
 • Dudak çevresinde görülen uçuklar
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

BSthWS-Cq6kWmIwuu2T7QQsdrwIFHM_PrFaaNozzCzs