Kulvar Haber

Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Yapılmalı?
50 views
06 Nisan 2019 - 16:22

Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Yapılmalı? Kadınların ve erkeklerin güzel görünmelerinin en büyük etkilerinden biri de bakımlı, canlı, parlak ve güzel görünen saçlardır.

Saç bakımı konusunda yapılan yanlışlıklar ve saç tipine uygun olmayan şampuan kullanımı ne yazık ki saç sağlığını olumsuz etkilemekte ve saçların daha kötü ve yıpranmış görünmesine neden olmaktadır.

Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yanlış şampuan kullanımında olduğu kadar yanlış yıkama tekniği de saçlara zarar verir. Özellikle içerisinde sls ve sülfat yer alan şampuanlar saçlarınıza ciddi zararlar verebilir. Saçlarınız zayıflar hacmini kaybeder, saç deriniz hasar görür ve daha farklı sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Saç Sağlığı İçin Şampuan Seçimi Ne Kadar Önemli?

Öncelikle hangi saç tipine sahip olduğunuzu bilmeniz gerek. Saç tipinize ya da saç derisine uygun olmayan şampuanlar kullandığınız takdirde saç doğal dengesini kaybederek beraberinde birçok sağlık probleminde neden olur.

Kimyasal içeren bazı şampuanlar kepek, seboreik egzama gibi hastalıklara neden olabilir. Ayrıca saç bakım ürünlerinin içerisinde yer alan paraben ve phtalate gibi maddeler de astım ve alerji gibi hastalıkların tetikleyicisidir. Bu nedenle özellikle doğal içerikli ürünler kullanmaya özen gösterin.

Kişiselleştirilmiş Şampuan Kullanımı

Saçlarınız için kişiselleştirilmiş şampuan kullanarak saç sağlığını koruyabilir onarabilir ve daha sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. kişiselleştirilmiş şampuan içeriğinde iyileştirici bileşenler ve maddeler yer almaktadır.

Bu maddeler sayesinde saçlarınızın tüm ihtiyaçlarını tek bir ürün ile karşılamanız mümkün olacaktır. Normal, kuru, yağlı ve boyalı saçlar için özel formüllerle şampuanlar geliştirilmektedir.

Doğru şampuan seçimi önemlidir. şampuanların içeriği saç tiplerine göre farklı maddeler içermektedir. Ayrıca saçları dipten uca besleyecek özelliklere sahiptir.

Bu şampuanlar aynı zamanda saçlarınızın yağ seviyesini dengeler, saç dökülmesini önler, saçlara hacim ve parlaklık vererek ipeksi bir yumuşaklık kazandırır.

İçeriğinde yer alan mineral ve vitamin gibi maddelerde de saçınızın ihtiyaç duyduğu tüm besinler yer almaktadır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde saçlarınızı korur. Kişiselleştirilmiş şampuan içeriğinde saç sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir madde yer almamaktadır.

Saç Tipine Göre Doğru Şampuan Seçimi

Yağlı saçlar, kuru saçlar, ince saçlar, kalın saçlar, boyalı saçlar için farklı ürünler kullanmalısınız.

Normal Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Saçlarında herhangi bir sorun olmayan ve saç derisinde yer alan sebum miktarının normal bir seviyede olduğu kişilerin saçları normal saç olarak değerlendirilmektedir.

Bu saç tiplerinde derinlemesine temizlik yapılmalıdır ve amaç saç derisindeki yağ ve nem oranını dengelemektir.

Saç yıkama sürecinin ardından 24 saat geçtikten sonra saçlarınızda herhangi bir yağlanma olmuyorsa saçlarınız normaldir ve normal saçlara özgü şampuanlar tercih edebilirsiniz. Kullandığınız şampuanın içerisinde sülfat olmamasına özen gösterin.

Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Saç derisindeki sebumun fazla olması sonucunda saçların normalden fazla yağlanması yağlı saçlarda ortaya çıkan bir problemdir. Bu durumda da saç derisi için özel bir bakım gerekir.

Yağlı saçlarda sebum miktarını dengeleyici bir şampuan kullanmanız gerekir. Yağlı saçlara sahipseniz çay ağacı içerikli kremsiz şampuanlar kullanabilirsiniz.

Kalın ve Gür Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Kalın ve gür saçlara sahipseniz kullandığınız şampuan ya da saç bakım ürününün nemlendirme ve yumuşatıcı özelliği olmasına özen gösterin.

İnce Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Kullandığınız şampuanın içerisinde sodyum klorür ya da polietilen glikol olmamasına özellikle dikkat edin. Bu maddeler saçlarınızı kurumasına ve kırılmasına neden olur.

Dalgalı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Dalgalı ve kıvırcık saçlarda kabarmayı ve elektriklenmeyi önleyici şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Bukleleri belirginleştiren silikon içerikli nemlendirici şampuan kullanabilirsiniz.

Kuru, Yıpranmış Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Isı, saç şekillendirme yanlış ürün kullanımı, güneş gibi etkenler sonucunda saçlarınız hasar görebilir ve yıpranabilir.

Bu fiziksel etkiler sonucunda hasar gören saçlarınızın bakıma ve yenilenmeye ihtiyacı olacaktır. Keratin içerikli şampuanlar kullanarak saç derinizi besleyebilir, saçlarınıza bakım yaparak eski görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Boyalı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Saçlarınız sık boyanma sonucunda sağlığını kaybederek zarar görebilir. Saçlarınızın sağlığını korumak ve güçlendirmek için saç renginizi koruyucu E ve A vitaminleri açısından zengin içerikli ürünler kullanabilirsiniz. Boyalı saçlarda sık saç yıkamaktan uzak durun.