Kulvar Haber

Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Nasıl Alınır?
23 views
24 Haziran 2019 - 17:55

Doğum parası nedir? Doğum parası nasıl alınır? Sorularının cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sosyal devlet olma anlayışıyla atılan adımlardan birisi olan ve yapılan doğum sayısına göre devletin vermiş olduğu ödenek, ilk aylarda bebeğin masrafını karşılamak için ailelere büyük katkı sunmaktadır. Gerekli şartları sağlayan herkes, bu haktan başvurması halinde yararlanabilir.

Doğum Parası Nedir?

4A SGK kapsamında çalışan kadınların doğum yapması halinde devlet tarafından şartları sağlayan bu kişilere, başvurmaları halinde yapılan ödenektir diyerek, doğum parası nedir? Sorusunu cevaplayabilirsiniz.

Bu haktan yararlanabilmek için SGK kapsamında çalışıyor olmak ve ilgili yerlere başvuru yapmak gerekmektedir.

Doğum yardımı alabilmek için SGK kapsamında çalışıyor olma şartı, bulunmamaktadır. Yani gerek SSK’lı çalışan olsun ve gerekse çalışmayan olsun, doğum yapan herkes tek sefere mahsus olmak üzere doğum yardımı alabilmektedir.

Doğum yardımı alabilmek için annenin mavi kart sahibi ya da Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olması ve başvuruyu yaptığı esnada bebeğin hayatta olması gerekmektedir.

Bu yardım ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuğun dünyaya gelmesi durumunda 400 TL, üç ve daha üstü çocuk sayısına sahip olanlar içinse, 600 TL olarak bir defaya mahsus yapılmaktadır.

Doğum parası ise SGK kapsamında çalışan anneye, doğum nedeniyle çalışamadım günler için yapılan maaş ödeneğidir.

Şartları Nelerdir?

Bu yardımı alabilmek için doğum yapan kişinin halen SGK kapsamında, çalışıyor olması gerekir.

Bu yardım alabilmek için kişinin almış olduğu doğum izni sürecinde herhangi bir işte, kayıt dışı çalışmıyor olması gerekir. Yani doğum için alınan iznin, normal izin şeklinde kullanılması bu süreçte herhangi bir ek işte çalışılmaması gerekmektedir. Bunun tespiti halinde kişiye sağlanan bu yardım, yetkili mercilerce kesilmektedir.

Düşük yapan kadınlar için de bu yardım verilmekte olup, belirli bir süre sonra bebeğin ölmesi halinde kişi bu yardımdan muaf tutulmaktadır.

Bu yardımdan yararlanmak için doğum yapan kişinin SGK kapsamında çalışıyor olması önemli olup, kendisi SSK’lı olmayıp eşi SSK’lı olan kişilere bu yardım yapılmamaktadır.

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak ve doğum parası almak için başvuru yapılması da gereken şartlar arasında yer almaktadır.

Başvuru Nereye, Nasıl Yapılır?

Gerekli evrakları sağladıktan sonra doğum yapan kişinin doğum nedeniyle iş göremezlik raporunu, e-devlet üzerinden sisteme yüklemesi yeterli olabilmektedir. Aynı zamanda kişinin SGK müdürlükleri üzerinden, başvuru yapmaları da söz konusudur.

Kişinin alacağı ücret, doğum nedeniyle izinli olduğu süreci kapsamaktadır. Bu nedenle doğuma bağlı olarak farklı durumların ortaya çıkması halinde kişinin alacağı ücret değişiklik göstermektedir. Doğum nedeniyle alınan izin için tam maaş ödenmesini kapsayan bu ödenek, çalışan annelerin doğumdan sonra mağdur olmalarının önüne geçmesi için uygulanmaktadır.

Doğum parası ödeneği dışında çalışan ve çalışmayan annelere doğum yapmaları halinde başta süt parası olmak üzere, farklı birkaç ödenek daha bulunmaktadır.