Kulvar Haber

Dolarda Son Durum Nedir? Beklentiler Ne Yönde?

Dolarda Son Durum Nedir? Beklentiler Ne Yönde?
7 views
12 Nisan 2019 - 15:13

Dolarda Son Durum Nedir? Beklentiler Ne Yönde? 12 Nisan gününde sabahın ilk saatleri itibariyle dolar kuru 5,7485 ile güne başladı. Devam eden saatlerde ise 5,7750’ye kadar tırmanan dolar kuru, şu anda 5,7810 seviyelerini test ediyor. Euro da ise durum aynı şekilde gelişiyor. 6,50 TL seviyelerinin test edildiği Euro da 6,50 de sabitlenmiş gözüküyor.

Dolarda Son Durum Nedir? Beklentiler Ne Yönde?
Dolarda Son Durum Nedir? Beklentiler Ne Yönde?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın uluslararası net rezerv tutarının 5 Nisan tarihi itibariyle 1,8 milyar dolar tutarında düşüş yaşamasının ardından, rezerv stoku 27,9 milyar dolar seviyelerine kadar geriledi. Merkez Bankası rezervlerinde toplamda Mart ayı başından bu yanan değer kaybı ise yaklaşık 9,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Swap işlem hacminin geçtiğimiz hafta 2,6 milyar dolar seviyesinde artış gösterdiği ve net rezerv artışına katkı sağladığı savunulurken yine de dış borç ödemeleri nedeniyle stoklarda erimenin yaşandığı tahmin ediliyor.

Gelişmekte olan para piyasaları geçtiğimiz gün dolar karşısında değerini artırdı. Gelişmekte olan piyasalar içinde değerlendirilen Türk Lirası için ise durum biraz farklı gerçekleşti. Yüzde 1 üzerinde değer kaybı görülen dolar TL paritesi, sonrası gözler bugüne çevrildi. Yerli piyasalarda İngiliz Sterlin’ i ise 7,55 liradan el değiştiriyor.

TL’de Dolar Karşısında Değer Düşüşüne Neden Olan Etmenler Neler? Dolarda Son Durum Ne?

Dünya piyasa verilerinin aksine Türk Lirası dolar karşısında değer kaybını sürdürüyor. Buna karşılık ekonomi uzmanları, Türk Lirası fiyatlanması konusunda ana etken sebeplerinin varlığı konusunda fikir birliğine ulaşabilmiş değil.

Ancak Türk Lirasının zayıf kalmasında, S-400 alışverişine yönelik ABD ve NATO baskıları, seçim belirsizliği gibi konuların etkili olduğu konuşuluyor.

Seçimlerin tekrarlanma olasılığı durumunda doların yukarı yönlü tırmanışının ivme kazanacağı görüşü de piyasalarda konuşuluyor. Ekonomide reform paketi beklentileri de istenen etkinin uzağında kaldı. Türk Lirasına uluslararası camiada olumsuz bakış açısının devam ettiği, ekonomi uzmanları tarafından dile getirilen önemli bir diğer sorun olarak dikkat çekiyor.

Yatırımcılar açısından TL tekrar değer kazanmalı mı sorularına da cevap bulamadıkları, uzmanlar tarafından aktarılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bir dizi temaslar ve görüşmeler için ABD’de bulunuyor. Albayrak burada, Dünya Bankası ve IMF yetkilileri ile toplantılara katılacak.