Kulvar Haber

Dünyanın En Büyük Gölleri

Dünyanın En Büyük Gölleri
54 views
12 Mart 2019 - 8:47

Dünyada belli yerlerde oluşan göller, çukurlaşmış kara parçalarında biriken sulardan oluşmaktadır. Ülkemizde göller yöresi denilen terim ise göllerin yan yana birden fazla göl oluşturmasından kaynaklanmaktadır.

Dünya tarihinde bazen bu çukurluklar o kadar büyük oluyor ki dünyanın en büyük göllerini oluşturabiliyorlar. İşte size muhteşem görünüşlü büyük göller.

Hazar Gölü

Dünyanın en Büyük Gölleri: Hazar Gölü

Dünyanın en büyük gölleri arasındaki ilk sırayı ülkemiz kapıyor. Hazar gölü aynı zamanda dünyanın 3. Derin gölüdür. 371 bin kilometrekarelik bir alanı kaplayan gölün uzunluğu 1030 km’dir. Genişliği 430 kilometre ve azami derinliği 1025 metredir. Bazı bilim adamlarınca deniz olarak sayılmaktadır. Elazığ’da bulunan göl, turizme açılmasıyla çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Huron Gölü

Dünyanın en Büyük Gölleri: Huron Gölü

Michigan’da bulunan Huron gölü, 60 bin kilometrelik yüz ölçümüyle dünyanın en büyük gölleri arasındandır. Üzerinde yapılan su ulaşımı çok yaygın olmakla beraber, buğday, demir ve petrol gibi yüklerin taşımacılığı da yapılmaktadır. 230 metre derinliğe kadar gitmektedir. Kenarlarında kayak ve paten yapmaya da elverişlidir. Balık çeşidi bakımından zengin olan göl, yaklaşık 5 ay buzla kaplıdır.

Superior Gölü

Dünyanın en Büyük Gölleri: Superior Gölü

Dünyanın en büyük göllerinden biri olan Superior Gölü, Kuzey Amerika’da bulunmaktadır. Ayrıca en büyük tatlı su gölüdür. 82 bin kilometrekarelik yüz ölçümü bulunmakta ve genişliği 260 km’ye ulaşmaktadır. Gölün en az derin yeri 147 metre olmaktadır. En derin yeri ise 406 km’dir. Huron gölüyle birleşmesiyle göller yöresini oluşturmaktadır.

Victoria Gölü

Dünyanın en Büyük Gölleri: Victoria Gölü

Kenya, Uganda ve Tanzanya’yı içine alan Victoria Gölü, dünyanın en büyük göllerinden birisidir. Nil Nehriinin su ihtiyacını da karşılayan nehir, 1958 yılında bir kaşif tarafından İngiltere kraliçesinin adını almıştır.

337 kilometre uzunluğunda olan göl, 240 kilometre genişliğindedir. En derin yeri 84 metre olmakta ve denizden yüksekliği 1100 metreyi bulmaktadır. Uçurumları ve batakları içinde barındıran göl, 200 çeşit balığa ev sahipliği yapıyor.

Tanganyika Gölü

Dünyanın en Büyük Gölleri: Tanganyika Gölü

Yaklaşık 1470 metre derinliğiyle sonu görünmeyen bir göldür. Bazik özellikler gösteren Tanganyika Gölü, dünyanın en büyük gölleri arasındadır. Afrika’da bulunmakta ve 33 bin km Kare alana sahiptir. Kongo, Tanzanya gibi ülkeleri içine alan göl, 10 milyon yıl öncesine kadar gitmektedir. Su oldukça berraktır. Fakat yağmurlu havalarda suyun görüş seviyesi düşmektedir.

Baykal Gölü

Dünyanın en Büyük Gölleri: Baykal Gölü

Dünyanın en büyük göllerinden olan Baykal Gölü, aynı zamanda 1640 metrelik derinliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir atmosfere sahiptir. Ayrıca 25 milyon yıllık tarihiyle, Sibirya da yerini almaktadır. Sibirya’nın dondurucu soğuğundan etkilenen göl, halk arasında donmuş göl olarak da adlandırılıyor. Suyunun temiz olması sebebiyle, dünyanın içilebilir sularının yüzde 20’sini kaplıyor. 80 kilometre genişliği ve 636 kilometre uzunluğu bulunuyor.