Kulvar Haber

Duygu Asena Kimdir? Eğitim Öğretim Hayatı Ailesi ve Mesleği

Duygu Asena Kimdir? Eğitim Öğretim Hayatı Ailesi ve Mesleği
21 views
19 Nisan 2019 - 21:14

Duygu Asena Kimdir? Dünya genelinde milyarlarca kullanıcısı bulunan arama motoru Google, Türk kadın hareketi için önemli bir yere sahip olan Duygu Asena adına önemli bir Doodle hazırladı. Türkiye de bulunan takipçilerin erişimlerine açılan özel görsel ile Duygu Asena bir anda toplumda merak edilmeye başlandı. Peki gerçekte Duygu Asena kimdir ve kısa hayat öyküsü nasıldır?

Google duygu asena için özel banner - doodle hazırladı
Google duygu asena için özel banner – doodle hazırladı

19 Nisan 1946 yılında İstanbul da hayata merhaba diyen Duygu Asena, kadın hakları savunucusu, gazeteci ve yazar kimliği ile öne çıkmıştır. Atatürk’ün yaveri olan ve dönemin CHP vekili, Ali Şevket Öndersev’in de öz torunudur. Yakalandığı beyin tümörü rahatsızlığından kurtulamayan Asena, 30 Temmuz 2006 tarihinde, tedavi gördüğü hastanede 60 yaşında vefat etmişti.

Duygu Asena Kimdir? Eğitim Öğretim Hayatı, Ailesi ve Geçmişi!

Kadıköy Kız Kolejinde lise eğitimini bitiren Duygu Asena, İstanbul Üniversitesinde Pedagoji bölümünden mezun oldu. Çocuk evlerinde uzun süre yetkili pedagog olarak görevini sürdüren Asena, Haseki Hastanesinde çalışma hayatına devam etti.

Duygu Asena Kimdir? Eğitim Öğretim Hayatı Ailesi ve Mesleği
Duygu Asena Kimdir? Eğitim Öğretim Hayatı Ailesi ve Mesleği

Yazım serüvenine ise ilk kez 1972 yılında Hürriyet Gazetesi ile başladı. Ardından kariyeri, yazar ve gazeteci kimliği çevresinde şekillendi ve çok sayıda gazete ve dergide çalışma fırsatı buldu.

Ondan Sonra” isimli programını 1990’lı yıllarda TRT 2 ekranlarında sundu. “Kadının Adı Yok” isimli kitabı, feminist düşüncenin işlediği önemli eserler arasına girdi.

Kadının Adı Yok” kitabı, müstehcen içeriklere sahip olduğu nedeniyle, 1988 yılında yasaklandı. Açılan davalar sonrasında iki yıl süreç içinde, davayı kazandı ve kitap basımı yeniden başladı. Kitap ayrıca sinemaya da ünlü yönetmen Atıf Yılmaz tarafından uyarlandı.

Duygu Asena gerek yazılı ve görsel medya da gerekse de diğer kitle iletişim araçları ile kadınların haklarının önde gelen savunucusu oldu. Dünya çapında önemli feministler arasında yer alacak şekilde üne kavuştu.

Duygu Asena’nın Diğer Eserleri

Önemli bir Pedagog olması yanında yayın hayatında da başarılara imza atan Duygu Asena, önemli bir yazar olarak da yazın tarihine geçmiştir. Yazarın önemli eserleri ise sırasıyla şu şekildedir;

  • Aslında Aşk Yok (1989)
  • Kahramanlar Hep Erkek (1992)
  • Değişen Bir şey Yok (1994)
  • Aynada Aşk Vardı (1997)
  • Aslında Özgürsün (2001)
  • Aşk Gidiyorum Demez (2003)
  • Paramparça