Kulvar Haber

Edirne’de gezilecek yerler

Edirne’de gezilecek yerler
47 views
09 Mayıs 2019 - 23:59

Edirne Gezilecek Yerler.İstanbul’un yoğun temposundan kaçıp gelmek isteyenler için güzel bir tercih olan Edirne’de görülecek birçok yer sizi bekliyor. Gezilecek yerleriyle her yıl on binlerce turist alan kent, inanç turizmi ve kültür turizmi açısından önemli şehirlerimizdendir. İstanbul’a yakın olması sebebiyle de bu kadar çok ziyaret alması şehrin önemini iyice arttırmaktadır. Doğal yapısıyla etkileyen Edirne’nin gezilecek yerlerini sizler için derledik.

Edirne Gezilecek Yerler
Edirne Gezilecek Yerler

Edirne gezi rehberi

İstanbul’un yoğun temposundan kaçıp gelmek isteyenler için güzel bir tercih olan Edirne’de görülecek birçok yer sizi bekliyor. Gezilecek yerleriyle her yıl on binlerce turist alan kent, inanç turizmi ve kültür turizmi açısından önemli şehirlerimizdendir. İstanbul’a yakın olması sebebiyle de bu kadar çok ziyaret alması şehrin önemini iyice arttırmaktadır. Doğal yapısıyla etkileyen Edirne’nin gezilecek yerleri sizlerle

Edirne Selimiye Cami

Selimiye Cami
Selimiye Cami

Mimar Sinan’ın ustalık eserim diye nitelendirdiği bu devasa cami, Edirne’nin sembolü haline gelmiştir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Selimiye Cami, Osmanlı Devleti’nin gücünün en üst seviyede olduğu zaman yaptırılmıştır. Dünya açısından da dönemin en büyük yapılarından olan caminin yapımına 1568 yılında başlanmıştır.

Yaklaşık 7 yılda tamamlanan bu caminin yapımında ise 15 bine yakın kişi çalışmıştır. Dışından olduğu kadar içinden de dünyanın en sanatlı yapılarından olduğunu belli eder niteliktedir. Mimar Sinan’ın dahi aklından çıkan bu yapının kubbesi büyük olmasına rağmen camide iç ayaklar bulunmamaktadır. Kaynaklara bakıldığında ise 6 bin kişiye ibadet etme imkânı veren caminin her minaresi üç şerefelidir.

Yapının hayranlık uyandıran bir diğer yanı ise şerefelere çıkarken içerisine birbiriyle kesişmeyen üç merdiven yaptırılmıştır. Edirne gezilecek yerler arasında bulunan camiye kesinlikle uğramalısınız.

Edirne Kent Ormanı

Edirne Kent Ormanı
Edirne Kent Ormanı

Kafa dinlemek isteyenler için gezilecek yerler arasında bulunan Kent Ormanı, her türlü gürültüden uzak sakin bir mekândır. Yeşilin bolluğu sayesinde oksijen oranının fazla olduğu yerde, kendinizi huzurlu ve stresten uzak hissedeceksiniz.

Merkeze 2 kilometre uzaklıkta bulunan orman ağaç çeşitliliği bakımından da zengindir. Sevdiklerinizi de yanınıza alarak Edirne gezisine renk katabilir ve piknik yapabilirsiniz. Mangaldan, markete kadar birçok hizmetin sağlandığı Kent Ormanı’nda her şey ayağınıza geliyor. Ayrıca çocuklar ve gençler içinde ayrılmış özel eğlence alanlarıyla eğlencenin doruk noktasına ulaşabilirsiniz.

Edirne gezilecek yerler arasında bulunan bu yer, Karaağaç Mahallesi’nde bulunmaktadır. Ziyaretçilere özel olarak ayrılmış masalarla rahat bir şekilde mangal yapabilir ve yeşilin tadına bakabilirsiniz.

Ekmekçizade Kervansarayı

Ekmekçizade Kervansarayı
Ekmekçizade Kervansarayı

Kültür turizmi açısından Edirne gezilecek yerler arasında bulunan Ekmekçizade Kervansarayı, Ahmet Paşa Kervansarayı olarak da anılmaktadır. Bunun yanında birçok isimle de anılan kervansaray, Osmanlı Devleti’nde ticaret yolları üzerinde bulunduğu için önemli bir yerdi. Üç gün boyunca konaklayanlar burada ücret ödemez ve gece hanın kapıları kapanırdı.

Osmanlı’nın farklı mimarisini bir örneği olan kervansarayda oldukça hoş pencereler bulunmaktadır. Taş, ahşap ve tuğla malzemelerinin kullanıldığı kervansaray, iki bölümden oluşmaktadır. Dışında üç adet kemerli yapıda kapısı bulunan kervansaraydaki dükkânlarda dışarıda yer almaktadır. Ayrıca mermer kitabesinden de tarihe yönelik bilgiler alınabiliyor.

İki şadırvanı bulunan büyük bir kervansaray olarak tarihe geçen burası, Evliya Çelebi’nin de seyahatnamesine konu olmuştur.

Edirne Müzesi

Edirne Müzesi
Edirne Müzesi

1925 yılında, Edirne’de ilk müzesi kurularak kayıtlara geçmiştir. Atatürk’ün emriyle kurulan müzede etnografik eserlerin yanı sıra mezar taşları da sergilenmektedir. Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmasından dolayı, tarihi eserler bakımından zengin olan Edirne’ye böyle bir müze kurulması da isabet olmuştur.

Müzenin etnografya bölümü binanın restore edilmesi sonucunda 1936 yılında yaptırılmıştır. Dışarıdan toplanan eserlerle çoğaltılarak ziyaretçilerine sunulmuştur. Fakat buradaki eserlerin müzeye sığmaması nedeniyle burası Etnografya Müzesi olarak kalmıştır.

Sergilenmesi gereken eserlerin artmasından dolayı, 1971’de Arkeoloji ve Etnografya Müzesi açılmıştır. Darül Hadis Medresesi’nde bulunan eski müzenin ismi ise Türk İslam Eserleri Müzesi adını almıştır. Edirne gezilecek yerler arasına almanız gereken bu müze, tarihi açıdan oldukça fazla bilgi içeriyor.

Edirne Büyük Sinagog

Edirne Gezilecek Yerler Büyük Sinagog
Edirne Gezilecek Yerler Büyük Sinagog

Osmanlı Devleti’nde birçok unsurun hoşgörü içinde yaşaması Osmanlı’nın zengin bir kültür mirasına sahip olduğunun bir kanıtıdır. Yapımında taş ve tuğla kullanılan Büyük Sinagog, her yönüyle estetik bir havası vardır.

Edirne gezilecek yerler arasında bulunan bu yapı, zaman içinde harap olsa da 2007 yılında restore çalışmalarına başlanarak 2014 yılında bugünkü halini almıştır. Yahudilerin kenti 1983ten sonra terk etmeleri nedeniyle kullanılmamıştır. Günümüzde de hala ibadet yeri olarak kullanılan Büyük Sinagog, ziyaretçilerine ücretsiz giriş imkânı sunmaktadır.

Kaleiçi’nde yer alan bu yeri gezerek, gezilecek yerler listenize tarihi bir hava katmış olursunuz. Dikdörtgen bir planda yapılan yapıda birçok kemerli pencere bulunmaktadır. İki adet sütunlu direği bulunan yapının arasında içeri girerek, görsel açıdan iyi dekore edilen bu yeri gezebilirsiniz.