Kulvar Haber

EFT Nedir? Bankaların EFT Saatleri! EFT Havale Farkı

EFT Nedir? Bankaların EFT Saatleri! EFT Havale Farkı
23 views
09 Nisan 2019 - 12:16

EFT Nedir? Bankaların EFT Saatleri! EFT Havale Farkı! İnternet bankacılığı ve telefon bankacılığı üzerinden yapılan işlemler, gişe ve vezne bankacılığının önüne geçiş bir durumdadır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mobil cihazlar üzerinden yapılabilen para transferleri çok daha kolay bir yol göstermektedir.

EFT Nedir? Bankaların EFT Saatleri! EFT Havale Farkı
EFT Nedir? Bankaların EFT Saatleri! EFT Havale Farkı

Doğru bilgiler ile birlikte bir bankadan farklı bir bankaya dahi olsa insanlar sadece birkaç dakika içerisinde para transfer edebilmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için iki yoldan biri olan EFT işlemi, belirli saatler arasında her banka üzerinden yapılabilir.

Elektronik fon transferinin kısaltması olan bu işlem, kurumlar arasında ve bireyler arasında para alışverişi yapılmasını sağlar. Banka şubelerinde de yapılan bu işlem internet üzerinden çok kolay bir şekilde tanımlanabilir. Önemli olan nokta eft saatleri içerisinde işlemin yapılması ve gün içerisinde tamamlanmasıdır.

EFT Nasıl Yapılır?

Elektronik fon transferi işlemi gerçekleştirmek için öncelikle 4 farklı bilgiye ihtiyaç bulunur. Bunun için ilk bilgi, gönderen kişi, yani parayı gönderecek olan tüzel kişilik kurum veya özel kişilik şahıstır. Gönderim işlemini yapacak kişi belli olduktan sonra hangi bankada hesabı bulunduğu ve parayı çıkaracağı hesap belirlenir.

Sonraki aşamada gönderici hesabının bulunduğu banka dışında farklı bir banka hesabına yani alıcının banka hesabına ait banka bilgileri, hesap numarası ve IBAN numarası gereklidir. Son olarak alıcının kim olduğu yani isim bilgisi, vatandaşlık numarası gerekir.

Telefon veya internet bankacılığında ya da şubede bu işlemi yaparken, tüm bu bilgileri girdiğiniz anda para işleme alınır ve bankalar arasında onay süreci gerçekleşir. Bu işlemler sırasında temel kıstas, gün içerisinde belirlenmiş eft süresiaralığında işlem yapmanızdır.

EFT Saatleri

Ülkemizde bankalar arasında oluşturulan ortak sisteme göre eft zamanıhafta içi her gün 08.00-17.00 saatleri aralığındadır. Resmi tatiller haricinde hafta içi her gün bu saatler aralığında elektronik fon transferi gerçekleştirdiğinizde yaklaşık olarak birkaç dakika içerisinde banka hesabınızdan farklı bankanın hesabına paranın aktarılması gerçekleştirilir.

Eğer, hesabınızda yeteri kadar bakiye bulunuyorsa veya hesabınızda blokaj ya da engelli gibi bir durum bulunmuyorsa, işlem gerçekleşecektir. İşlem gerçekleştirilirken, her banka tarafından ücretlendirme sistemine göre farklı miktarlarda işlem ücreti talep edilebilir. Farklı bankalar arasında para transferi yapmanın ayrıcalığını oluşturan bir işlemdir.

Havale Nedir?

Eski zamanlardan beri banka hesapları arasında para aktarmanın en kolay yöntemlerinden biri olan havale işlemi, genel olarak çok daha pratik bir sonuç göstermektedir. Bu işlemin gerçekleştirilmesindeki en temel nokta ise aynı bankada yer alan hesaplar arasında para gönderme işlemleri yapılabilmesidir. Yani sizin sahip olduğunuz banka hesabı gibi aynı bankada başka bir kişi de hesap sahibi ise bu iki hesap arasında para gönderme işlemini yapmak için havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Havale işlemi, elektronik fon transferine göre çok daha kısa sürede gerçekleştirilen bir işlemdir. Daha net bir şekilde anlatılması gerekirse A isimli bir bankadan yine A isimli bir bankaya fon transferi yapmak istediğinizde havale işlemi yapılır. Günümüzde bazı bankalar havale işlemleri için ücret kesintileri yaparken, birçok banka havale işlemlerini kendi sistemi üzerinde gerçekleştirdiği için ücret kesintisi yapmayabiliyor.

Havale Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde istediğiniz bir saat aralığında havale işlemi gerçekleştirmek için bir zaman sınırlamanız yoktur. Çünkü havale işlemi aynı bankanın iki farklı hesaba arasında gerçekleştirildiği için 365 gün 24 saat boyunca resmi tatil günlerinde dahi yapılabilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için 4 farklı bilgiye ihtiyacınız bulunacaktır.

Bu bilgilerden ilki, hesabı üzerinden para gönderimi yapmak isteyen kişinin adı soyadı ve banka hesap bilgisidir. Önemli bir ayrıntı olarak havale yapmak isteyen kişinin hesabında yeteri kadar bakiye bulunması, hesabında blokaj bulunmaması veya telefon ya da internet bankacılığı üzerinden bu işlemi yapmak için gerekli yetkisinin bulunmasıdır.

Eğer, hesap sahibi herhangi bir sorun yaşamıyorsa, ikinci bilgi olarak para gönderilecek kişinin adı ve soyadı gereklidir. Bu kişi adı ve soyadı ile birlikte banka şubesi bilgisini ve hesap numarası bilgisini gönderici ile paylaşmalıdır. Gönderici telefon veya internet bankacılığı ya da bankamatik üzerinden havale işlemleri menüsüne girdiğinde öncelikle kendi hesabını kontrol eder, sonrasında alıcı bilgilerini istenilen şekilde girer.

Sonrasında gönderilecek havale miktarını belirler ve onay vererek paranın bankanın farklı bir hesabına aktarılmasını sağlar. Bu sayede işlem birçok bankada anlık olarak gerçekleşir.

Havale Saatleri

Havale işlemlerinde hafta içi veya hafta sonu fark edilmeksizin çoğu zaman resmi tatil günlerinde bile en kısa sürede farklı bir kişinin aynı bankadaki hesabına para aktarımı yapılabilir. Yani temel olarak belirtilmesi gerekirse, havale saatleri çoğu banka tarafından 365 gün 24 saat boyunca yapılabilmektedir. Bankalar izin verdiği sürece günün her saati havale işlemi yapılabilir.

Bu işlem hukuki olarak üçüncü bir kişiye, sahip olunan paranın ikinci kişiye aktarılması yetkisini tanır. Parayı gönderecek hesap sahibi, bankaya talimat ulaştırdığı anda işlemin gerçekleştirilmesi için bir zorunluluk ortaya çıkar.

Havale işlemlerinin yapılması esnasında alıcı kişinin direkt olarak adına, banka hesabına veya günümüzde görülen teknoloji ile telefon numarasına gibi birçok farklı havale yöntemleri bulunmaktadır. Genellikle birçok banka bu işlemden masraf almaz ve aynı gün içerisinde hatta sadece birkaç saniye içerisinde paranın hesaba düşmesi mümkündür.

EFT Ve Havale Arasındaki Farklar

Elektronik fon transferi olarak bilinen EFT ve banka içi hesaplar arası para aktarma olarak bilinen havale birbirinden farklı durumlar oluşturmaktadır. Görülen bu farkların en önemli noktası eft saatleri ile havale saatleri arasında görülen fark olarak bilinir.

Elektronik fon transferi yapmak istediğinizde bankalar tarafından ortak bir şekilde belirlenmiş zaman aralığı içerisinde gönderim yapmanız gerekir. Bu nedenle farklı bir bankanın hesabına para göndermek istediğinizde mutlaka eft zamanıarasında işlem yapmanız zorunludur. Fakat havale işlemi, aynı banka kurumuna bağlı iki hesap arasında gerçekleştirildiği için böyle bir zaman koşullu görülmemektedir.

Yani Bir bankanın Ankara’daki bir şubesi ile Artvin’deki bir şubesi arasında fon değişimi yapıldığı için saat zorunluluğu görülmez.

İki işlem arasındaki temel farklardan birisinde ise havale işlemi gerçekleştirirken, karşıdaki kişinin bilgileri ile fon transferi işlemindeki bilgilerdir. Havale işlemi gerçekleştirmek istediğinizde karşıdaki kişinin adı, soyadı, banka şube kodu ve banka hesap numarası gerekli olacaktır.

Fon transferi işlemi gerçekleştirmek istediğinizde ise karşıdaki kişinin hesabının yer aldığı bankanın adı, karşıdaki kişinin adı, soyadı ve IBAN numarası ihtiyacı doğuracaktır.

Havale veya EFT İşleminde IBAN Dışında Bilgi Gerekli mi?

IBAN numarası her banka tarafından belirlenmiş bankalar arasında kullanılabilecek bir kod bilgisidir. Ayrıca bazı farklı banka hesaplarından fon transferi yapmanız için genel olarak karşıdaki kişinin vatandaşlık numarasını da bilmeniz gerekebilir. Çünkü vatandaşlık numarası da talep edilebilmektedir.

Fon transferi mesai saatleri içerisinde olduğu sürece kısa sürede tamamlanırken havale transferi anlık olarak da tamamlanabilir. Fakat genel olarak fon transferi hızlı olduğu için tercih edilmektedir.

Her iki işlem de banka şubesi, bankamatik, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilir. Fon transferi için genellikle ücret talebi bulunurken, havale için ya düşük bir ücret ya da ücret talebi bulunmamaktadır.

Bankaların EFT Saatleri 2019 Güncel Liste

Bankalar Eft Saatleri
Abank EFT Saatleri 09:00 – 17:00
Akbank Eft saatleri 09:00 – 17:00
Albaraka Türk EFT Saatleri 09:00 – 17:15
Anadolu Bank EFT Saatleri 08:00 – 17:00
Burgan Bank EFT Saatleri 09:00 – 16:30
Denizbank EFT Saatleri 08:00 – 16:30
QNB Finansbank EFT Saatleri 09:00 – 17:00
Garanti Bankası EFT Saatleri 09:00 – 17:15
Halk Bankası EFT Saatleri 08:00 – 16:30
HSBC EFT Saatleri 09:00 – 17:00
ING Bank EFT Saatleri 08:30 – 17:15
Kuveyt Türk EFT Saatleri 09:00 – 17:20
Odeabank EFT Zamanı 08:30 – 17:00
Şekerbank EFT Zamanı 09:00 – 17:15
TEB EFT Saatleri 09:00 – 17:15
Tekstilbank EFT Saatleri 08:30 – 17:00
Türkiye Finans EFT Saatleri 09:00 – 17:15
Türkiye İş Bankası EFT Saatleri 09:00 – 17:00
Vakıfbank EFT Zamanı 09:00 – 16:30
Yapı Kredi EFT Saatleri 09:00 – 16:45
Ziraat Bankası EFT zamanı 08:30 – 17:00