Kulvar Haber

EFT Nedir, Nasıl Yapılır? EFT Saatleri

EFT Nedir, Nasıl Yapılır? EFT Saatleri
29 views
28 Ağustos 2019 - 2:42

Bankalar arası para transferi için en sık kullanılan yöntemlerden biri olan EFT nedir? EFT saatleri nelerdir? Sorularının cevaplarını, aşağıdan bulabilirsiniz.

EFT Nedir?

Açılımı elektronik fon transferi olan ve bu sözcüklerin baş harflerinden oluşan EFT, bir banka müşterisinin farklı bir banka müşterisine çeşitli bankacılık kanallarını kullanarak para transferi yapmasına denir diyerek, EFT nedir? Sorusunu cevaplandırabiliriz.

1 Nisan 1992 tarihinden beri hayatımızda olan EFT sistemiyle para gönderebilmek için, mesai saatleri bitmeden işlemin yapılması gerekmektedir. Mesai saatleri dışında gönderim talimatı mobil ve internet bankacılığı üzerinden verilebilir olsa da, talimat ilk mesai gününün sabah saatlerinde hesabınızda para olması halinde gerçekleşecektir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT nasıl yapılır? Sorusuna cevap verecek olursak, tüm bankacılık kanallarını kullanarak mesai gün ve saatlerinde EFT işleminin yapılması mümkündür. Banka şubeleri, ATM’ler, mobil ve internet bankacılığı gibi bankacılık kanallarından herhangi birisini kullanarak, EFT işlemi yapmak mümkündür.

Şayet mobil ve internet bankacılığı üzerinden işlem yapmak istiyorsanız, kişi bilgilerini ve göndereceğiniz tutarı girerek onaylamanız yeterli olacaktır. Gönderim işlemi aşağıda verdiğimiz gün ve saatler aralığındaysa, işleminiz kısa sürede onaylanarak gönderdiğiniz tutar karşı hesaba geçecektir. Şayet mesai saati dışında ATM, mobil ve internet şubesi kanallarından verdiğiniz talimatlarda ise size bir uyarı çıkarak, ilk mesai günü ve saatinde işlemin gerçekleşmesi için sistem sizden onay isteyecektir.

Sisteme işlemi onayladığınızda hesabınızda para olması durumunda, sonraki ilk mesai günü ve saatinde para karşı hesaba ulaşacaktır.

EFT Saatleri

EFT saatleri bankalara göre küçük çapta değişiklik gösterse de, genelde 09:30 ile 16:50 arasında yapılabilmektedir. Ayrıca EFT’nin yapılıp kısa sürede karşı hesaba geçmesi için, mesai günleri içerisinde işlemin yapılması gerekmektedir. Mesai saatleri dışında yapılan EFT gönderimleri ise, daha öncede belirttiğimiz gibi takip eden ilk mesai gününün ilk saatlerinde karşı hesaba geçecektir.

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT ile havale arasındaki farkları maddeler halinde sıralayacak olursak şunları diyebiliriz.

·         EFT farklı bankalar arasındaki para transfer işlemidir. Örneğin A bankası müşterisinin, B bankası müşterisine para transferi yapmasıyla gerçekleşen işlemdir.

·         Havale ise aynı bankanın kendi müşterileri arasında yapılan para transferi işlemleridir. Örneğin A bankası müşterisinin, yine bir başka A bankası müşterisine para transferi yapmasıyla gerçekleşir.

·         EFT işlem ücretleri biraz daha fazlayken, havale ücretleri daha az ve hatta birçok banka tarafından alınmamaktadır.

·         EFT işlemlerinde mesai saati kavramı varken, havale yoluyla gönderilen transferlerde 7 gün 24 saat tutar dakikalar içerisinde karşı hesaba geçmektedir.