Kulvar Haber

Didim’de tatil yerleri ve gezilecek yerler neler?

Didim’de tatil yerleri ve gezilecek yerler neler?
89 views
17 Nisan 2019 - 16:14

Popülerliği dünya geneline yayılmış harika bir destinasyon olan Didim, yıl boyunca birçok turiste ev sahipliği yapan Ege’nin en gözde tatil mekânlarından biridir.

Ege’de mavi ile yeşilin birleşme noktasıdır. Didim, doğaüstü güzellikleri, kültürel değerleri, eğlenceleri ve harika iklimiyle görülmeyi bekleyen onlarca güzelliği içinde saklamaktadır. Her türlü ihtiyaca cevap verebilecek niteliğe sahip Didim otellerinde konaklayarak bu güzellikleri yakından görebilirsiniz.

Ege Sahilinin En uzun Plajı Didim Tatil Yerleri ve Gezilecek Yerler
Ege Sahilinin En uzun Plajı Didim Tatil Yerleri ve Gezilecek Yerler

Didim’in en hareketli zamanları olan mayıs-ekim ayları arası, denize girmek ve su sporlarından yararlanmak için en ideal zamanlardır. Bu aylarda su sıcaklığı 25 dereceye kadar ulaşmaktadır.

Çeşme ve Bodrum arasında yer alan Didim’de daha önce hiç yaşamadığınız bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Didim’in masmavi plajlarında denizin tadını çıkarabilir, sıcacık güneşin altında güneşlenebilir, tekne turları eşliğinde Didim koylarının maviliklerine açılabilirsiniz. Özellikle Didim merkeze yakın mesafede yer alan Altınkum Plajı, yerli yabancı birçok turist tarafından oldukça rağbet görmektedir. Didim’den kalkan toplu taşıma araçları aracılığıyla plaja ulaşabilmeniz mümkün.

Didim Akbük ise turistlerin en çok tercih ettiği diğer bir beldedir. Osmanlı, Pers, Roma, Bizans gibi büyük medeniyetler tarafından yerleşim alanı olarak tercih edilmiş olan Didim, eski bir yerleşim alanı olması nedeniyle birçok tarihi kalıntıya sahiptir.

Didim, Kuşadası’na 70 km, Bodrum’a 110 km, Aydın’a 120 km, İzmir’e 150 km, İstanbul’a ise 720 km mesafede yer almaktadır. Didim’de havalimanı bulunmadığından dolayı, Didim’e uçakla ulaşım için Bodrum Havalimanı, Dalaman Havalimanı veya İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanılabilir.

Didim’de gezilecek ve görülecek yerler

Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti
Didyma Antik Kenti

Söke ilçesinde yer alan ve Apollon Tapınağı ile ünü ülke sınırlarını aşan Didyma Antik Kenti, antik dönemde bir kehanet merkezi olarak kullanılmıştır. Yerli ve yancı birçok turistin ilgisini çeken bir yerdir.

Bafa Gölü Milli Parkı

Didim merkeze yaklaşık 10 km mesafede yer alan Beşparmak Dağı’nın yamacında konumlanmıştır. Bafa Gölü, teknelerle ziyaret edilebilen çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış beş tane küçük adadan oluşmaktadır.

Adalarda birçok arkeolojik kalıntıya rastlanmaktadır. Bu bölgenin en güzel yanlarından biri ise yaklaşık 200 kuş çeşidi bulundurmasıdır.  Ayrıca kampçılık, oltacılık ve trekking gibi aktiviteler için de oldukça zengin bir atmosfere sahiptir.

Milet Müzesi

Didim Milet Müzesi
Didim Milet Müzesi

1973 yılında açılan Milet Müzesi Didim’de görülmesi gereken yerlerden biridir. Müzede tarihin faklı dönemlerine ait birçok kalıntı bulunmaktadır. Burada yer alan eserlerde en çok dikkat çekenleri yazıtlar, lahitler, sütun başlıkları ve aslan heykelleridir.

Müzede yer alan eserler genellikle Didyma Antik Kenti ve Milet Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında çıkarılmıştır. Balat Köyü yolundan müzeye ulaşmanız mümkündür.

Milet Tiyatrosu

Tarihi M.Ö. 4. Yüzyıla dayanan Milet Tiyatrosu, Hellenistik ve Roma döneminin izlerini taşımaktadır. 15.000 kişilik kapasiteye sahip olan tiyatronun en önemli özelliği ise akustiğidir.

Serapis Tapınağı

Dört basamaklı merdivenle çıkılabilen Serapis Tapınağı, dikdörtgen şeklinde inşa edilmiş bir tarihi yapıdır. Tapınak içerisinde arşitrav, onun üzerinde ise Helois Serapis kabartması olan üçgen yer almaktadır. Didim Tatil Planları yapıyorsanız, mutlaka tarihi mekanları gezmelisiniz.

Apollon Tapınağı

Tarihi geçmişinde zarar görmüş olsa da harika manzaralarıyla birçok ziyaretçinin ilgisini çeken Apollon Tapınağı, Didim’in merkezine 2 km mesafede yer almaktadır. Ayıca Didim’in simgesi olarak bilinen Medusa figürü de burada yer almaktadır.

Herakleia Antik Kenti

İçerisinde çok sayıda manastır kalıntısının yer aldığı Herakleia Antik Kenti, Ortaçağ da manastırların merkezi idi. Latmos Dağları’nın eteklerindeki Kapıkırı Köyü’nde yer almaktadır. Didim tatilinde tarih severlerin görmesi gereken yerlerden biridir.

Myus Antik Kenti

Myus Antik Kenti
Myus Antik Kenti

Atina kralı Kodros’un oğlu Kydrelos tarafından yaptırılmış olan Myus Antik Kenti Didim, Kuşadası ve Selçuk’u ziyaret eden birçok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir.

Faustina Hamamı

Didim’in tarihi gezi noktalarından biri olan Faustina Hamamı, Millet Tiyatrosu’na 150 m mesafede yer almaktadır. Roma İmparatoru Marcus Avrelius tarafından karısı Faustina için yaptırılmıştır. Hamama ait Musa heykelleri şu an İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Avludaki aslan heykellerinin orijinalleri ise Milet Müzesi’nde sergilenmektedir. Didim tatil cenneti olduğu kadar da Tarihi yeniden yaşatan mekanları ile turizmin gözdesidir.

Priene Antik Şehri

Beldenin en önemli antik kentlerinden biri olan Priene Antik Şehri, Samsun Dağı eteklerinde yer almaktadır. Kent girişinde hemen gözünüze çarpacak su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş üç tane sarnıç bulunmaktadır.

Burada aynı zamanda tarihin en eski tiyatrolarından olan 5000 kişilik kapasitesi ile antik bir tiyatro yer almaktadır. Ayrıca burada yer alan Bizans Kilisesi’ni de görmeden dönmeyin.

Güvercinada Kalesi

Hem tarihi hem de manzarasıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan Güvercinada Kalesi, Mora isyanına karşı denizden gelebilecek saldırılara karşı şehri korumak için inşa edilmiştir. Tatilinizin keyfini çıkarırken aynı zamanda şehrin tarihi geçmişine de tanık olabilirsiniz.

İlyas Bey Külliyesi

Balat Köyü’ne bağlı camii, Menteşeoğulları beyliği zamanında İlyas Bey tarafından 1404 yılında inşa edilmiştir. İlyas Bey adına yapılmış bu mermer yapının taşları, Milet Antik Kenti’nden getirilmiştir.

Didim Plajları

Harika bir doğa içerisinde konumlanmış olan Didim’de tatil yaparken Altınkum, Akbük, Manastır ve Aytepe plajlarını ziyaret ederek gün boyu deniz, güneş ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.

Didim’de Yapılabilecek Aktiviteler

 • Didim’de yapılacak aktivitelerin başında beldenin birbirinden güzel Altınkum, Akbük, Manastır, Aytepe plajlarında yüzmek geliyor. Altınkum’dan kalkan tekneler aracılığıyla mavi yolculuk turuna çıkarak tatilinizin en eğlenceli aktivitesini yaşayabilirsiniz.
 • Tekne turları aracılığıyla Didim’in koylarını gezmeyi ihmal etmeyin.
 • Didim tatilcileri tarafından en çok tercih edilen aktivitelerden biri ise trekkingdir. Dilek Yarımadası’nın güzellikleri eşliğinde trekking yapmayı ihmal etmeyin.
 • Didim su sporlarına çok elverişli bir bölge olduğundan dolayı burada rüzgâr sörfü, yelkenli ve su kayağı aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Didim Akbük Koyu’nda eşsiz doğanın içerisinde muhteşem bir kamp kurabilirsiniz. Didim merkeze yaklaşık 20 km mesafede yer alan Akbük Koyu, kampçıların ve yatçıların buluşma noktasıdır.
 • Didim’de Temmuz ve Ağustos aylarında Yazarlar Festivali, Eylül ayında gerçekleştirilen Barış Şenliği festivalleri oldukça ilgi görmektedir. Bu dönemlerde yapacağınız tatilde mutlaka festivallere katılmalısınız.

Didim’de Alışveriş

Didim tatil yerleri ve bölgelerini araştırıyor sanız alışverişi de unutmamalısınız. Yerli halkın yemiş dediği lop incirden almadan dönmeyin.

Haftanın belli günlerinde kurulan köy pazarlarına giderek

 • Bölgeye özgü seramiklerden
 • İğne oyalarına
 • Hasır dokumacılığından
 • Hediyelik eşyalara
 • Tarhana
 • Sebze
 • Meyve
 • Salça
 • Reçel ve şifalı otlardan satın alabilirsiniz.

Didim merkezde yer alan alışveriş mağazalarından ise hediyelik ürünler, figürler ve süs eşyaları satın alabilirsiniz.

Didim’de Ne Yenir?

Didim tatil yerleri ve bölgeleri gezerken Enfes mutfağını da tadabilirsiniz. Didim ülkemizin yöresel yemeklerini en güzel temsil eden noktalardan biridir. Didim yemek listesinin başında ise tarhana ve kulak çorbası gelmektedir.

Ana yemek olarak patlıcan kavurma, sarmaşık kavurması, acılı güveç, tandır kebap, ciğer sote, etli nohut yahni ve mantı yer almaktadır.

Tatlı olarak ise tercih edilebilecekler arasında kaşık helvası, zerde, aşure, sütlaç veya pelvize bulunmaktadır. Ege’nin enfes yemeklerine lezzet katan zeytinyağından ve yemeklerin yanına en çok yakışan şaraplarından mutlaka denemelisiniz.

Didim’de Gece Hayatı

Didim Tatil Yerleri denildiğinde eğlence her zaman baskın çıkar. Eğlence denilince de Altınkum ve Akbük kral tahtını hakeder. Burada bulunan disco ve barlarda gecenin geç saatlerine kadar eğlenebilirsiniz. Ayrıca açık havada eğlenmek isteyenler için de beach clublar bulunmaktadır. Birçok turiste ev sahipliği yapan Didim gece hayatı bakımından oldukça renkli ve hareketlidir.