Kulvar Haber

Ege’deki cennet Çeşme’de gezilecek yerler

Ege’deki cennet Çeşme’de gezilecek yerler
29 views
15 Nisan 2019 - 3:45

Ege’nin Doğal Cenneti Çeşme Tatil ve Gezilecek Yerleri Doğal güzellikleri, tarihi yerleri, aktiviteleri, berrak denizi, sunduğu özgün lezzetleri, iklimi, sıcakkanlı yöre halkı, muhteşem manzarası ve konforlu tesisleriyle Çeşme, Türkiye’nin yaz turizmindeki en önemli yerlerinden biridir.

Ayrıca renkli plajları ve renkli gece hayatıyla da ziyaretçilerinin ilgisini çeken Çeşme, tatilinizi vazgeçilmez kılacak. İzmir’in en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri haline gelmesinin en büyük sebebi yemyeşil doğası, uzun sahilleri ve tertemiz plajlarıdır.

Ege'nin Doğal Cenneti Çeşme Tatil ve Gezilecek Yerleri
Ege’nin Doğal Cenneti Çeşme Tatil ve Gezilecek Yerleri

Çeşme’nin en popüler tatil noktalarının başında Alaçatı ve Ilıca gelir. Üstelik Çeşme’ye yaklaşık 8 mil mesafede ve Yunanistan sınırları içinde olan Sakız Adası da tatilcilerin ilgisini çeken bir başka noktadır.

Yılın her mevsimi hizmet vermekte olan Çeşme otellerinde konaklayabilir ve otellerin ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.

Tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek nitelikte hizmet veren otellerde tatilin keyfini yaşarken, tüm yorgunluğunuzu unutabilirsiniz. Çeşme, yıl boyunca ılık ve sıcak bir iklime sahiptir.

Çeşme’nin en yoğun olduğu dönemler yaz aylarıdır. Çeşme’de kış sezonu ılık, yaz sezonu ise sıcak geçtiğinden dolayı tatil yapmak için en uygun dönemler mayıs-eylül ayları arasıdır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Çeşme’ye ulaşım sağlanabilir. Çeşme, havaalanına 95 km mesafede yer almaktadır.

İstanbul-Çeşme arası 667 km’dir. Ayrıca haziran ve temmuz aylarında Çeşme tatiline giderseniz mutlaka Uluslararası İzmir Festivali’ne katılmalısınız.

Çeşme’de tatil ve gezilecek yerler

Çeşme Kalesi

İlçenin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Çeşme Kalesi, Osmanlı padişahı 2. Beyazıt tarafından 1508 yılında ticaret ve savaş gemilerini saldırılara karşı koruma amacıyla inşa edilmiştir.

Konumu itibariyle önemli stratejik bir konuma sahip olan Kale, yapıldığı ilk yıllarda denize sıfır konumda yer alırken, daha sonra denizin doldurulmasıyla birlikte iç kısımda kalmıştır.

Çeşme Merkez’in sahil kıyısı boyunca yürürken tüm ihtişamını görebileceğiniz kalenin önünde bulunan Kaptan-ı Derya heykeli de oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca kalede, Ildırı’dan çıkarılmış eserlerin sergilendiği bir müze de yer almaktadır.

Erythrai Antik Kenti

Çeşme tatil bölgeleri arasında gezilecek tarihi mekanlarından biri de Erythrai Antik Kentidir. Ildır’ı beldesinde yer alan antik kentin üzerinde birçok arkeolojik kazı çalışmaları yapılmıştır.

Zengin bir tarihi geçmişi olan antik kent, Çeşme’ye gelen tatilciler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Mozaiklerden şehir surlarına, antik tiyatrodan tapınağa kadar birçok kalıntı yer almaktadır. Erythrai Antik Kenti, Tunç devriyle tarihlendirilmiş tir.

Çeşme Kaplıcaları

Çeşme sadece tarihi değerleri, doğası ve plajlarıyla değil, aynı zamanda kaplıcalarıyla da oldukça ünlü bir tatil beldesidir. Plaj ve ılıcanın aynı noktada yer aldığı Çeşme ılıcaları dünyanın en ilginç ılıcalarından biridir.

Çeşme kaplıcaları, başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, karaciğer, gut, kadın hastalıkları ve deri rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Ilıca, Şifne, Yıldızburnu kaplıcalarına gidebilirsiniz.

Çeşme Alaçatı

Çeşme’nin muazzam doğasının bulunduğu Alaçatı Ege’nin en gözde tatil yerlerinden biridir. Alaçatı’da da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Alaçatı Taş Evleri, Alaçatı Meydanı, Alaçatı Yel Değirmenleri ve Alaçatı Dutlu Kahve’dir.

Rengarenk sokakları ve evleriyle şirin bir kasaba olan Alaçatı’nın sokaklarında gezmenin keyfi bir başkadır. Alaçatı aynı zamanda sevimli mimarisi, gece hayatı, plajları, dalgalı denizi ve rüzgarlı havasıyla da oldukça dikkat çekmektedir.

Ayrıca Dünya Avrupa ve Türkiye Wind Surf Şampiyonaları’na da ev sahipliği yapmaktadır. Alaçatı geceleri oldukça hareketli ve eğlenceli geçmektedir.

Koylar ve Plajlar

Gözde tatil yerlerinden biri olan Çeşme, her biri birbirinden güzel aynı coğrafyanın yapboz parçaları olan koylara sahiptir.

Çeşme merkeze 9 km mesafede yer alan Boyalık koyu görülmesi gereken koyların başında gelmektedir. Boyalık Koyu’ndan sonra, Çiftlikköy’deki Pırlanta Plajı, Paşalimanı Plajı, Dalyanköy’deki Sakızlı Koy, Altunkum Plajı, Ilıca Plajı’nı gezebilirsiniz.

Dalyanköy

Harika lezzetleri ile vazgeçilmezler arasında yer alan Dalyanköy, özellikle balık severler tarafından oldukça sık ziyaret edilmektedir. Aynı zamanda Eski Camii olarak da bilinen Dalyanköy, 11. yüzyıl Türk yerleşmelerine ait örnekleri içerisinde barındırmaktadır.

Eşek Adası

Doğal konumu itibarıyla kuzey rüzgârlarına kapalı olan Eşek Adası, adını misafir ettiği eşeklerden almaktadır. Çeşme’den kalkan yatlar aracılığıyla, bir saatin sonunda Eşek Adası’na ulaşabilirsiniz. Sualtı ve su üstü sporları için oldukça elverişli olan adada, kekiklerin mis gibi kokularından yaban nergislerine kadar çeşitliliği barındıran, güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Çeşme Arkeoloji Müzesi

Alaçatı ve Kalemburnu’ndan çıkarılan buluntular, Çeşme’nin tarihi güzelliklerinden biri olan Çeşme Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Müzede toplam 477 tane eser yer almaktadır.

Çeşme Camileri

Çeşme’de görülmesi gereken yerler arasında 19. yüzyılda yapılmış Hacı Memiş Camii ve Hacı Mehmet Camileri yer almaktadır.

Ildırı

Antik Eriythrai Kenti‘nin bulunduğu Ildırı, doğal plajları ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Ayayorgi

Çeşme’nin merkezine 1 km mesafede yer alan Ayayorgi, Çeşme’nin en özel koylarından biridir. Ayayorgi’de masmavi ve sakin denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Çeşme Kervansaray

Bölgede Osmanlı Dönemi’nden kalma Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan iki katlı bir Kervansaray yer almaktadır. Çeşme’nin ilgi çeken yerlerinden biri olan Kervansaray’ın 1528 senesinde inşa edildiği bilinmektedir. Kervansaray’ın içinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Çeşme Mutfağı

Çeşme’de ot yemeklerinden, deniz ürünlerine ve zeytinyağlılara kadar birçok lezzet bulunmaktadır. Ege denilince akla ilk olarak zeytinyağlı yemekler gelmektedir. Çeşme’nin hemen her noktasında çok sayıda restoran yer almaktadır.

Kendinize en yakın restoranlardan birinde Ege yemeklerinin lezzetini tadabilirsiniz. Zeytinyağlı yemeklerin her zaman başköşede yer aldığı Ege mutfaklarında yeşillikler de sıklıkla tüketilmektedir. Bölgede, dünyanın çok az yerinde yetişen sakız ağaçları yer almaktadır.

Bu nedenle Çeşme’nin ünlü damla sakızlı Türk kahvesi ve damla sakızlı dondurması denenmesi gereken lezzetlerdendir. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi kekik ve zeytinyağı karışımı sofralara lezzet katmaktadır.

Ayrıca kömür ateşinde balık ızgara, ahtapot salatası, kılıç balığı filetosu, kabak çiçeği dolması, yaprak dolması, deniz börülcesi, ıstakoz, çöpte kalamar, krema soslu karides, trança marine de mutlaka denenmelidir.

Çeşme’de Alışveriş Keyfi

Keyifli alışverişin adresi olan Çeşme’de hediyelikten el yapımı ürünlere, takıdan süs eşyasına, kıyafetten seramik figürlere kadar alışveriş için pek çok alternatif yer almaktadır.

Rengarenk takıların ve süs eşyalarının yer aldığı renkli dükkanlardan kendinize ve sevdiklerinize Çeşme’ye özgü hatıralık hediyelikler satın alabilirsiniz.

Ayrıca yöresel hediyeliklerin yoğun olarak satıldığı Çeşme’de evinize farklılık katmak için el yapımı kilimler ve yöre halkının yapmış olduğu ürünlerden satın alabilirsiniz.  Bunların dışında Alaçatı’da, merkezde kurulan pazarlar da ziyaret edilebilir.

Hareketli ve renkli bir gece hayatının yaşandığı Çeşme’de her yıl yeni mekanların açılmasıyla birlikte hareketlilik gitgide artmaktadır. Çeşme’de her tarza hitap eden barlar, diskolar ve eğlence merkezleri yer almaktadır.

Çeşme’de gece hayatı

Çeşme geceleri özellikle yaz aylarında sabaha kadar müzik ve dansla çok eğlenceli geçmektedir. Özellikle plajlarda yer alan diskolar bir hayli ilgi görmektedir. Çeşme tatilinizin her gününü farklı bir eğlence merkezinde geçirebilirsiniz.

Çeşme Festivaller

Çeşme’de yaz sezonu oldukça renkli, hareketli ve eğlenceli geçmektedir. Çeşme’nin renkli sokaklarında yaz aylarında pek çok festival düzenlenmektedir.

Tatil cenneti Çeşme’de Nisan ayında Alaçatı Ot Festivali, Temmuz ayında Çeşme Festivali ve Eylül ayında Kurtuluş Şenliği sizleri bekliyor.