Kulvar Haber

Ekrem İmamoğlu mazbata aldı

Ekrem İmamoğlu mazbata aldı
15 views
17 Nisan 2019 - 19:21

Mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu, resmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

Ekrem İmamoğlu Mazbata Aldı
Ekrem İmamoğlu Mazbata Aldı

“Zihnimiz, vicdanımız çok net, Allah mahçup etmesin”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu kesinleşen Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldı. Törende büyük izdiham yaşandı. Hafta sonu tüm İstanbulluları Saraçhane’ye davet eden İmamoğlu, “Hak ve hukuktan asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik, kimsenin hakkını yedirtmedik. Zihnimiz, vicdanımız çok net. Allah bizi mahçup etmesin” diye konuştu.

Maltepe’deki oy sayımının tamamlanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu kesinleşen Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldı. AK Parti’nin İstanbul İl Seçim Kurulu’na yaptığı ‘Mazbata’ başvurusu reddedildi.

Mazbatasını Almaya Giden İmamoğlu Büyük Bir Kalabalıkla Karşılandı

İstanbul İl Seçim Kurulu’nun daveti üzerine Çağlayan’daki Adalet Sarayı’na giden İmamoğlu’nu burada büyük bir kalabalık karşıladı. Adalet Sarayı’nda izdiham yaşandı. Twitter hesabından

Ekrem İmamoğlu Twitter Hesabı Açıklamaları

“16 Milyon İstanbullunun mazbatasını alıyorum.” paylaşımı yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve beraberindeki partililer, Çağlayan’a akın etti. Kalabalığın arasından geçerek adliye binasına giren İmamoğlu, mazbatasını alarak resmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. İmamoğlu, Twitter hesabından “16 milyon İstanbullunun mazbatasını alıyorum” açıklamasını yaptı.

İmamoğlu, İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasına geldi. İmamoğlu, devir teslim töreninden önce bir basın açıklaması yaptı.

Ekrem İmamoğlu Hafta Sonu Herkesi Saraçhane’ye Davet Etti

 “KADIN, ÇOCUK, YAŞLI HERKESİ SARAÇHANE’YE BEKLİYORUZ”

İmamoğlu, yaptığı konuşmada, “Bugün gönül daha ferah bir planlamayla süreci yönetmeyi isterdik onu belirteyim. Ancak İstanbul’daki bu süreç biraz farklı, hızlı, değişik biçimde işledi bugün. Şu an itibarıyla sizinle önce önümüzdeki programı paylaşmak istiyorum ki, telaş yaşamayalım. Burada birkaç cümle paylaşacağım, daha sonra yukarıda Sayın Mevlüt Uysal’dan görevi devralacağım. Buradaki süreci oraya taşımazsanız hepinizden rica ediyorum. O taşıma süreci sizi de, bizi de mutsuz eder. Oldukça kalabalık, her anında bize yardımcı olan birçok parti üst düzey yöneticilerimiz, vekillerimiz var. Yüzlerce insanımız bize katkı sundular. Cumartesi ya da Pazar günü bütün İstanbul halkını davet ederek süreci anlatacağımız bir buluşma gerçekleşecek. Yarın bu ilanı yapacağız. ‘Kadın, çocuk, yaşlı herkesi Saraçhane’ye bekliyoruz’ diyeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Hak Hukuk ve Adaletten Asla Vazgeçmedik”

İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün mazbatamızı aldık. Çok onur duydum, mutluyum. Bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Hiç kimsenin birbirinden farkı olmaksızın, hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü olmaksızın tüm hemşehrilerim adına devralmanın, onurunu ve gururunu yaşıyorum. Asla vazgeçmediğimiz değerlerimiz var. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik. Toplumun demokrasiye olan inancından ve buna dönük mücadelesinden asla vazgeçmedik. Çok net ifade ediyorum bu şehirde yaşayan insanların sevgisiyle oluşturduğu, saygısıyla oluşturduğu birlikt ve beraberlik duygusundan asla vazgeçmedik.”

Ekrem İmamoğlu “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Tüm Alanları Halkına Şeffaf Bir Şekilde Açılmıştır”

“KİMSENİN HAKKINI YEMEDİK, ‘KİMSENİN HAKKINI YEDİRTMEYİZ’ DEDİK”

“Kimsenin hakkını yemedik ve kimsenin hakkını yedirtmeyiz dedik, bundan da vazgeçmedik. Mazbatımızı aldık, sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Sorumluluğumuzu biliyoruz, kentin ihtiyaçlarını bu şehirde yaşayan herkesin taleplerini biliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tüm alanları şeffaf bir şekilde halkına, insanına bugün itibarıyla açılmıştır, açılacaktır. Bu şehrin yönetimini yürüten bu güzel kentin belediyesinin koridorları, makamları ve bu belediyede çalışan herkes bir kişiye, bir gruba ya da bir partiye diğerlerine hizmete değil 16 milyon insanına hizmet etmeye bugün itibarıyla başlamıştır.”

“BİZİM ZİHNİMİZ, VİCDANIMIZ ÇOK NET”

“Bu an itibarıyla devam eden süreçler var, bunun farkındayız. Şehrimizde yaşayanlarımızın huzuru ve mutluluğu için bir an önce bu süreçlerle ilgili net ifadelerini ilgili kurullardan elbette ki bekliyoruz. Bizim kafamız, zihnimiz, vicdanımız çok net. 16 milyon hemşehrimizin de aynı şekilde çok net, bunu biliyoruz. Bu sürecin de netleşmesiyle 17 gündür devam eden ve bugün sona eren belirsizliğin daha sonraki günlerde tartışma noktalarının da bertaraf edilmesi adına ilgili kurumları en hassas ve en hızlı bir şekilde süreci tamamlamalarını diliyorum.”

“ALLAH BİZİ MAHÇUP ETMESİN”

“Bütün bu duygularımla bu şehirde belediyenin kurulduğu ilk tarihten bugüne, emeği geçen, katkı sunan, iyi şeyler yapan ve bu şehri koruyan kim varsa herkese minnet ve şükran duygularımı ifade etmek istiyorum. Herkesten Allah razı olsun. Sıra şimdi bizde. Bu şehnrin doğasına, insanına özeni ana prensiph edinerek yol haritamızda tüm evrensel doğrularla bu şehirde yaşayan insanların maneviyatını, yaşam biçimini koruyorak yol yürüyeceğimizi, hizmet edeceğimizi hem duyuruyor ve hepinizin huzurunda söz veriyorum. Allah bizi mahçup etmesin.”

 OY FARKI 13 BİN 729

Sayıma ilişkin birleştirme tutanaklarına göre, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ise 4 milyon 156 bin 36 oy aldı. İmamoğlu, 13 bin 729 oy farkıyla mazbatasını aldı.

Haber- Özlem YILMAZ