Kulvar Haber

Ekrem İmamoğlu’ndan Binali Yıldırım’a veryansın

Ekrem İmamoğlu’ndan Binali Yıldırım’a veryansın
17 views
15 Nisan 2019 - 18:16

Binali Yıldırım’ın açıklamalarının ardından Ekrem İmamoğlu’ndan da sert açıklamalar geldi. İmamoğlu, “Seçimi murdar ilan etmek hukuka saygısızlık. Sayın Yıldırım’ın seçimde şaibe olduğunu söylemesi, büyük bir kibirdir, kaybetme hazımsızlığının da ifadesidir” dedi.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın sert açıklamalarına hemen yanıt verdi. Basın toplantısı düzenleyen İmamoğlu, “Seçimi murdar ilan etmek, hukuka saygısızlıktır. Hani hukuka saygılı olmak gerekirdi, hani ağırbaşlı olmak gerekirdi, hani YSK’ya saygı duymak gerekirdi?” diye sordu.

“SEÇİMDE ŞAİBE OLDUĞUNU SÖYLEMESİ BÜYÜK BİR KİBİRDİR”

Yıldırım’ın iki saatlik konuşması içinde birçok tezat gördüğüne dikkat çeken İmamoğlu, “Sayın Yıldırım, ‘Oylarımız sandıkta iç edilmiştir’ diyor. Vay halimize, kendisi işine gelir şekilde konuşuyor. Sıklıkla geçersiz oy sayılanların çoğunda mühür, basılması gereken yere değil, logonun üstüne basılmış. Buradan içgüdüsel olarak kendi akıl yürütmesiyle bunu delil kabul ederek bir şeyler aramanın ne kadar acizlik olduğunu buradan halkımıza duyurmak istiyorum. Seçimi zan altında bırakması, ‘Belgem yok’ diyerek seçimde şaibe olduğunu söylemesi büyük bir kibirdir, hatta kaybetmek hazımsızlığının da ifadesidir” dedi.

“MAÇA GİDEREK, YSK’YI NASIL BASKI ALTINDA TUTARIM?”

AKP’ye oy veren vatandaşlara da seslenen İmamoğlu, “Ben sizin adayınız olsam, ne düşünürdünüz?” diye sordu. İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açık söyleyeyim. Geçersiz oylar sayıldı, bitti yani. Ben toplumu infiale sokuyormuşum, ben topluma iyi mesajlar vermiyormuşum, hatta İstanbul’u hareketlendiriyormuşum. Hareketlendirdiğim doğru. Nereye gitsem, binlerce insan etrafıma toplanıyor, beni gören insanlar gülümsüyor. Görmek istiyorsa Sayın Yıldırım’ı  pazara, maça davet ediyorum, beraber gidelim, hareketliliğin ne olduğunu orada görsün. Ben maça giderek YSK’yı nasıl baskı altında tutarım, anlayabilmiş değilim. Ben kendilerine bazı ipuçları vereyim. Seçimden sonra bu ülkenin bazı bakanlarıyla özel toplantılar yapıyorsanız işte o YSK’ya baskı şüphesi doğurabilir.”

“ORGANİZE KÖTÜLÜKTEN VAZGEÇİN”

“Ben toplumu pozitif anlamda hareketlendirecek anlamda bir karakterim. Kin, nefret gibi duyguları hiç bilmem. Bu duyguları içinizde taşımayın, mutlu olursunuz. Ben mutlu bir insanım. Şu anda sizin yaptığınız halkın iradesine karşı organize kötülüktür. Bu organize kötülükten vazgeçin, insanların canını sıkmayın. İnsanları ekonomik sorunlarında, günlük problemlerinde bu ülkeye vakit kaybettirmeyin. İnsanları yalan yanlış şeylerle aldatmayın.”

“EKONOMİ KÖTÜ DURUMDA, SERMAYE YURTDIŞINA KAÇIYOR”

“Türkiye’ye sermaye akışı neredeyse durdu. Bu kadar kötü durumda ekonomi. Ülkeden tersine bir sermaye akışı başladı. Türkiye’de yatırım yapan sermaye yurt dışına kaçıyor. Konkordato ilanı, iflaslar piyasanın şu anda en sıkıntılı tanımları. Dövizdeki artış fiyat artışlarını kapımıza getirmiş durumda. Dolar karşısında Türk Lirasının yüzde 3 değer kaybı. Bir yılda işsiz sayısı 1 milyon 259 bin kişi  artış gösterdi. İşsizlik oranı yüzde 14.7’ye çıktı. Genç işsizliği 6.8 puan artarak yüzde 26.7 ye yükseldi. 3 gençten birisi işsiz. Toplam işsiz sayısı 4 milyon 668 bin kişi TUİK verilerine göre. 5 milyona doğru giden işsiz sayısına sahip Türkiye.”

“BENİ ACELECİLİKLE SUÇLUYOR, KENDİSİ YILDIRIM HIZIYLA KAZANDIĞINI AÇIKLADI”

“Türkiye’nin ekranlarını 2 saat boyunca işgal eden rakibimiz somut bir delili, somut bir olayı size anlattı mı ya da anlattıklarından siz bir şey anladınız mı? Beni acelecilik yapmakla suçluyor. Ama rakibimiz, tam bir yıldırım hızıyla ‘Seçimi 3 bin 870 oyla ben kazandım’ dedi. Hayatımda bu kadar yıldırım hızıyla açıklanan seçim sonucu görmedim. ‘Görmemişlik yaptı, ağırbaşlı olmadı’ diye beni suçluyor. Seçimden yarım gün sonra sabah itibarıyla tüm İstanbul’a ‘Gönül belediyeciliği kazandı’ diye afiş asan ben olsaydım görmemiş olurdum. Sayın cumhurbaşkanı tek başına assaydı, bunu anlardım da, Sayın Yıldırım neden kendi fotoğrafını koydu, anlayabilmiş değilim.”

“BU İDDİALAR, SEÇİM KAYBEDİLDİKTEN SONRA UYDURULDU”

“Yanına oturttuğu kişiler bugün bile itiraz günlerini doğru veremediler. Bıkkınlığı aslında bugün ekranlarda her şeyi anlatıyor. Kendi iddialarını bile anlatamaması bıkkınlığının bir göstergesidir. Ben kendisine yardımcı olacağım. Seçmen listeleri ve sandık kurulları ile ilgili iddialar seçim öncesi döneme aittir. YSK seçmen listeleri konusunda teminat verdi. ‘Taşıma seçmen yoktur’ diye teminat verdiler. Bizim oluşan kaygılarımızı reddettiler. Bunun tek açıklaması bu iddiaların seçimi kaybettikten sonra uydurulmasıdır.”

HABER-ÖZLEM YILMAZ