Kulvar Haber

Elazığ gezilecek yerler listesi

Elazığ gezilecek yerler listesi
126 views
17 Eylül 2019 - 12:00

Elazığ Hakkında Bilgiler

Elazığ gezilecek yerler hakkında detaylara inmeden önce, Elazığ hakkında bilgiler vermek ziyaretçilerin şehri tanıması açısından faydalı olacaktır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Yukarı Fırat bölümünde yer alan Elazığ’ın nüfusu, 568 binin üzerindedir. Toplamda 11 ilçesi bulunan şehirde, tarım ve hayvancılık ilerlemiş olsa da, sanayileşme adına fazla gelişme kaydedememiş bir şehirdir.

Elazığ gezi rehberi

Çırçır Şelalesi

Elazığ gezilecek yerler listesinde yer alan Çırçır Şelalesi, çok ilginç bir özelliğe sahiptir. Keban baraj gölü yapılana kadar varlığı bilinmeyen şelale, Keban Barajı’nın yapılmasının ardından ortaya çıkmıştır.

Harput Buzluk Mağarası

Harput’a 4, Elazığ merkezine ise 12 kilometre uzaklıkta bulunan Harput buzluk mağarası, dev sarkıtları ve içerisinde bulunan sarnıçları ile ziyaret eden insanların, hayranlığını kazanmaktadır.

Hazar Gölü Plajı

Adeta Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Bodrumu konumundaki Hazar Gölü Plajı, özellikle yaz aylarında muhteşem güzelliği ile insanların yoğun ilgi gösterdiği yerler arasındadır.

Elazığ’da gezilecek yerler listesinin başında yer alan doğal güzelliklerden birisi olan hazar gölü plajı, su sporları ve tekne gezileri için oldukça elverişlidir. Ayrıca Hazar Gölü’nün altında batık bir şehir olması da, burasını daha ilgi çekici hale getirmektedir.

Elazığ Kapalı Çarşı

Yapım tarihi bilinmeyen ancak çok eski bir yapı olan Elazığ kapalı çarşı, şehir merkezinde yer almaktadır. Turistlerin kapalı çarşılara olan ilgisi, Elazığ kapalı çarşı içinde geçerlidir.

Karakoçan Golan Kaplıcaları

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde bulunan Golan Kaplıcaları, cilt hastalıkları, beslenme bozuklukları, solunum rahatsızlıkları, kadın hastalıkları ve farklı birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Bu nedenle sağlık turizmi için, Elazığ’a katkıları oldukça büyüktür.

Keban Baraj Gölü

Türkiye’nin en büyük 2. Yapay gölü konumunda bulunan Keban Baraj Gölü, çevresinde bulunan mesire alanlarıyla insanların ilgi odağı olmaktadır. Keban Baraj Gölü’nün bir diğer özelliği ise, Elazığ’ın 3 ilçesine feribotla geçiş imkanı sağlamasıdır. Keban Baraj Gölü’nün toplam uzunluğu ise, 125 kilometredir.

Kömürhan Köprüsü

Adını Türkülerde de duyduğumuz Kömürhan Köprüsü, Fırat Nehri üzerinde bulunmaktadır. Kömürhan köprüsü aynı zamanda, ismet paşa köprüsü olarak anılmaktadır. Karakaya barajı yapıldıktan sonra baraj sularının altında kalan köprü, 1986 yılında tekrardan inşa edilmiştir.

Kömürhan Köprüsü’nün ilk olarak yapıldığı tarih 1638 yılı olup, 4. Murat’ın Bağdat Seferi sırasında verdiği talimatla yapılmıştır.

Hazarbaba Kayak Merkezi

Şehrin kış turizmine önemli katkısı bulunan hazar baba kayak merkezi, Hazar Baba Dağı’nda bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarla modern tesislerin kullandığı hazar baba kayak merkezi, Elazığ gezilecek yerler listesinde kış aylarının en popüler mekanlarından birisidir.

Harput Kalesi

Elazığ denilince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Harput Kalesi, adını aldığı Harput ilçesinde bulunmaktadır. Oldukça eski bir tarihi bulunan kalenin yapımı, milattan önce 8. Yüzyıla dayanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar farklı birçok medeniyetin hizmetinde bulunmuş olan Harput Kalesi, ilginç bir özelliğe de sahiptir.

Kalenin en ilginç özelliği, yapımı esnasında kullanılan sıva harcının içerisine süt katılmış olmasıdır. Sütün harcın içerisine katılma hikayesi de, ayrı bir ilginçliktir. Kalenin yapıldığı yıllarda bölgenin su sıkıntısı çekmesi nedeniyle, rivayete göre kale inşaatının sıvasının harcına su yerine süt katıldığı bilinmektedir.

Elazığ Meryem Ana Kilisesi

Tarihi özellikleri nedeniyle Elazığ gezi rehberi listemizde yer almasını tavsiye ettiğimiz yerlerden birisi olan Elazığ Meryem Ana Kilisesi, milattan sonra 179 yılında yapılmıştır. Hristiyan dünyası için şehrin önemli dini yapılarından birisi olan Meryem Ana Kilisesine, her yıl özellikle de yabancı turistler yoğun ilgi göstermektedir.

Kurşunlu Camii

Osmanlı dönemi eserlerinden birisi olan kurşunlu cami, 1739 yılında yapılmıştır. Kurşunla kaplanmış kubbeleri ile ünlü olan bu camii, Çarsancak Beyi Osman Ağa tarafından yaptırılmıştır.

Harput Ulu Camii

Yapımı 1357 yılında tamamlanan Harput ulu camii, Elazığ’da gezilecek yerler arasında eğri minaresi ile dikkat çekmektedir. Pisa Kulesi’ni andıran eğri minaresi nedeniyle, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır.

Elazığ’ın neyi meşhur?

Yeme içme konusunda oldukça geniş bir mutfak kültürüne sahip olan Elazığ, akıllarda kalacak tatlarıyla ünlüdür. Örneğin peynirli ekmeği dillere destan olan Elazığ’da, aynı zamanda kaburga dolması, ağın leblebisi, palu tava, cevizli sucuk, tel kadayıfı, şavak tulumu, dibek kahvesi ve tandır ekmekleri öne çıkan lezzetler arasındadır.

Elazığ mutfağı, oldukça geniş bir damak zevkine hitap etmektedir. Harika tatları bulunan Elazığ mutfağı, Türkiye genelinde ünlenmiş tatlara sahiptir.

  • Ağın leblebisi
  • Ayran çorbası
  • Sucuklu ceviz
  • Gömbe
  • İçli köfte
  • Sırın
  • Çedene kahvesi
  • Lobik çorbası
  • Küncülü köfte
  • Kibe dolması

Gibi, farklı birçok lezzet Elazığ mutfak kültürünün önemli lezzetleri arasında yer almaktadır.

Dünyadan gezilecek yerler hakkında haber almak için, bizi takipte kalın.