Kulvar Haber

Elbise Seçimi Püf Noktalar ve Tarzlar

Elbise Seçimi Püf Noktalar ve Tarzlar
36 views
27 Mart 2019 - 2:23

Kıyafet Seçimi Püf Noktalar ve Tarzlar.Kadın giyimi kendi içinde başlı başına bir sanat. Çok ince nüansları olan bir olgu. Yani öyle sadece giy çık ile olan bir olgu değil. Kişinin öncelikle kendi bedenini çok iyi tanıması ve ona uygun olarak doğru giysileri giymesi gerekiyor.

Elbise Seçimi Püf Noktalar ve Tarzlar
Elbise Seçimi Püf Noktalar ve Tarzlar

Zaten kadın giyiminde erkek giyimine göre çok daha fazla ürün var. Erkek giyiminde olmayıp kadın giyiminde olan en olmazsa olan giysilerden bir tanesi ise elbise. Her yaşta, her mevsimde kadınlar elbise olmadan adeta sokağa çıkmıyor.

Temel Elbise Türleri Nelerdir?

Elbise denilince insanların karşısına çok sayıda seçenek çıkıyor. Bunlardan kısaca belirtmek gerekirse, kol tipine göre bakıldığında, uzun kollu, kısa kollu, kolsuz, straplez, askılı olanlar ilk anda söylenebilecek olanlar.

Tasarım olarak bakıldığında ise boydan ya da belden olanlar iki kategoriye ayrılıyor. Etek boyu ise mini, midi, maksi olarak üç boyda karşımıza çıkıyor.

Bunun dışında bedeni tamamen saranlar, bol kesim olanlar, etnik tarzda olanlar, düz, desenli, çiçekli olanlar da karşımıza çıkmıyor değil.

Peki, ama böylesine sınırsız seçenek var iken nasıl tercih yapacağınız derseniz işte onun için de aşağıda yer alan bilgilere dikkat etmenizde fayda var.

Elbise Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Tercihini elbise seçimi yapanların dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır. Üstte de ifade edildiği gibi kişi tarafsız bir biçimde kendisini tanımalı ve ona göre ne tür bir elbise giyeceğine karar vermelidir.

Burada bir örnek vermek gerekir ise kısa boylu hafif kilolu olan insanlar düz kesim boyuna çizgili ya da küçük desenli diz üstü ya da maksi boyda olan vücutlarına tam yapışmayan giysileri tercih edebilir. Zaten kişi ne giyerse giysin önemli olan kişinin kusurlarını kapatması ve olduğundan daha çarpıcı görünmesini sağlamasıdır.

Bir başka örneklem olarak ise zayıf ve ince olanlar ise istedikleri gibi giyinebilirler. Herhangi bir sıkıntı yoktur.

Bu sezon elbiseler ile kemerler kullanılıyor ama burada önemli olan husus kilolu ve kısa boylu olanların kalın kemerden uzak durması gerektiği. Elbiselerin üzerinde ince kemeri ise herkes her dem kullanabilir.

Gelelim işin bir diğer püf noktası olan renk olgusuna. Tüm giysiler için olan renk olgusu elbiseler için de geçerlidir. Kişi eğer beyaz tenli ise soft yani pastel tonları kullanabilir. Ama soluk benizli ise kesinlikle canlı renkleri tercih etmelidir. Bunun yanında bir diğer önemli olan husus esmer tenli olanlar koyu tonlarda olan giysileri tercih edebilirler.

Kullanılacak olan aksesuarlar da elbiselerin daha hoş görünmesinde önem arz eder. Burada kişi eğer desenli bir kıyafet seçti ise mutlaka takı kullanımını minimize etmelidir. Ama sadece düz tek renk bir elbise giyiyor ise o zaman dilediği gibi takı kullanabilir ama takı seçerken de kişinin kendi giyim tarzına uygun olan takılar seçilmelidir. Örneğin etnik giyim tarzında pırlanta küpeler abesle iştigal olacaktır.

Giyilen elbise kişinin mutlaka kendi tarzını yansıtmalıdır. Modaya uygun giyiniyorum diye kişi absürd giysiler almamalıdır.

Bunun yanı sıra her kadının gardırobunda mutlaka siyah klasik kesim bir elbise bulunmalıdır. Doğru kombin yaparak hem gece hem gündüz kullanılabilecek kurtarıcı bir giysidir.

Takı kavramı kadar önemli olan bir olguda kullanılan çanta ve ayakkabılar. Burada da kişi giysinin rengi ve tarzı ile uygun olan ayakkabı ve çanta modellerini tercih etmelidir. Örnek olarak etnik giysilerde mutlaka etnik tarzda çantalar seçilmelidir. Ama klasik siyah elbise ile portföy çanta kullanılmalıdır.