Kulvar Haber

Elektrik Savaşları Filmi Konusu

Elektrik Savaşları Filmi Konusu
19 views
13 Eylül 2019 - 17:48

Elektrik Savaşları filmi, orijinal ismiyle The Current War olarak lansmanı yapılarak duyuruldu. Türkiye için vizyona giriş yapacağı tarih 13 Eylül 2019 olarak netleştirildi. Amerika Birleşik Devletleri tarafından çekilen filmin dram ve tarih türlerini kapsayan hikâyesinin en temelinde ise biyografi özelliği yatıyor. Biyografik olarak ele alınan hayatlar arasında ise elektrik denilince herkesin aklına mutlaka gelen iki isim var. Bunlardan birisi Thomas Edison iken diğeri Nikola Tesla. Ayrıca üçüncü bir isim olarak George Westinghouse ile karşılaşacağız. Üçlünün hayatına dair müthiş detaylara erişirken aynı zamanda elektrik konusunda da ufkunuzu iki katına çıkaracak bir çekişmeye şahit olabileceksiniz.

Elektrik Savaşları Filmi Konusu

Elektrik Savaşları filmi konu olarak ele alınan unsura baktığımız zaman elektriğe dair en önemli buluşlarla karşılaşacağız. Bilindiği üzere dönemin dahisi olan Nikola Tesla alternatif akımı keşfederek Avrupa’da sürdürdüğü testlerde büyük başarılara elde etmiştir. Yıllar 1880’e dayandığında Thomas Edison ise doğru akım ile Amerika’nın tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilme potansiyelini öne sürmüştür.

Burada Nikola Tesla ile Thomas Edison arasındaki tüm rekabetin kaynağında doğru akım ile alternatif akım bulunuyor. George Westinghouse ise Tesla’nın alternatif akımını Amerika’ya götürme amacı güderek Thomas Edison’a adeta meydan okumuştur. Tabi ki dönemin şartları ve olabildiğince sükse yapan buluşlar neticesinde tüm dünyayı iki yakaya ayıran bir düşünce savaşı izlendi. Tesla ve Edison arasında olan bu savaşın izlerini ise halen daha insanlar kendi aralarında sürdürüyor.

Tüm bu rekabet ortamını bitirecek olan etkinlik ise 1893 yılında düzenlenmiş olan Dünya Fuarıdır. Fuarın aydınlatma işlemini sorunsuz biçimde sağlayarak tüm dünyaya adını altın harflerle yazdıracak olan taraf kendisini ispat etmiş olacaktır.

Elektrik Savaşları yani The Current War filminin başrollerinde de oldukça ilgi çekici isimler var. Bilhassa bu isimleri tam anlamıyla yansıtabilecek oyuncuların seçilmesi büyük bir avantaja dönüşmüş. Nikola Tesla karakterine Nicholas Hoult, Thomas Edison karakterine Benedict Cumberbatch hayat veriyor. Buna ek olarak Michael Shannon tarafından canlandırılan George Westinghouse karakterinin de filmin önemli noktalarından birisi olduğunu vurgulayalım. Elektrik Savaşları filmini izleyerek hem tarihi hem de biyografik olarak tatmin olabileceğiniz bir seyir zevkine ulaşabilirsiniz.