Kulvar Haber

En uzun nehirler

En uzun nehirler
59 views
21 Mayıs 2019 - 17:07

En uzun nehirler, Nil nehri, Amazon Nehri,Yangtze Nehri, Missisipi Nehri, Yenisey Nehri, Huang Irmağı… Kısaca bahsetmek gerekirse nehir denizlere ya da Göllere dökülen akarsulara denir. Yüksek bölgelerden Doğan nehirler eğimli bir yatak içinde akmaya devam eder. Akarsular kimi zaman küçük olurken kimi zamanda dünyanın en uzun nehirleri olarak nam salıyorlar.

En uzun nehirler

Bu listede de herkesin aşina olduğu en uzun nehirlerden bahsedeceğiz.

Nil nehri

Dünyada en bilinenlerinden olan Nil, en uzun akarsular listemizin başında yer alıyor. Uzunluğu yaklaşıl 6500 kilometre olan nehir, Afrika kıtasının yüzde 9’unu kaplıyor. Akdeniz’e doğru dökülen nehir, Mısır ülkesi için büyük öneme sahiptir. Enerji bakımımdan güçlü bir kaynak ve tarım için sulama da kullanılmaktadır. Pirinç ve pamuk sıklıkla yetiştirilen ürünlerdendir.

Amazon Nehri

En uzun nehirler kategorisinde ikinci sırada bulunan amazon nehri, yaklaşıl 6400 kilometredir. Güney Amerika kıtasında bulunan nehir, yüksek debisiyle gücünü göstermektedir. Neredeyse 100 Kızılırmak gücünde olan Amazon, Peru ülkesindeki And dağlarından doğarak Atlas okyanusuma dökülür. Genişliğinin ise 200 metre olduğu düşünülüyor. Bu sayede üzerinde yolcu ve yük taşımacılığı yapılmaktadır.

Yangtze

En uzun nehirler Yangtze
En uzun nehirler Yangtze

6380 kilometrelik uzunluğuyla en uzun nehirlerden olan Yangtze, 4876 metreden Çin’in güneybatı bölgesinden doğmaktadır. 700’den fazla kolu bulunan Yangtze, 1931 yılında yaşattığı sel nedeniyle 500 bin metrekare alanı sular altında bırakmıştır. Bu yüzden açlık ve geniş çaplı hastalıklar yaşanmıştır. Zaman zaman ziyaretçiler alan nehri ziyaret etmeniz gereken en güzel zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir.

Missisipi Nehri

Missisipi Nehri
Missisipi Nehri

En uzun nehirler arasında bulunan Missisipi Nehri, 6275 kilometre uzunluğundadır. Büyük çoğunluğu Amerika kıtasında olan nehrin doğduğu yer Hasca Gölü’dür. Yük taşımacılığından önemli bir rol üstlenerek, ticarete katkısı bulunmaktadır. En büyük kötü özelliği ise verimli toprakları da beraberinde taşımasıdır. Missisipi, 6000 kilometrelik yolda sonra Atlas Okyanusu’ndaki Meksika Körfezi’ne dökülmektedir.

Yenisey Nehri

Yenisey Nehri, Asya’da liderliği elinden bırakmıyor. 5580 metre uzunluğu bulunmakta ve Batı Sibirya’nın doğusundan akarak Karadeniz’e akmaktadır. Türkler açısından önem teşkil eden nehir, Türk ve Moğol devletlerinin temellerinin atıldığı yerdir. Gemilerle yolcu taşınan nehri ziyaret ederek eşsiz doğaya tanıklık edebilirsiniz.

Huang Irmağı

Huang Irmağı
Huang Irmağı

Çince’de Sarı Irmak denilen Huang Irmağı, 4545 kilometre ile en uzun nehirler arasındadır. Dönemeçli bir yoldan akan ırmak, Tibet özerk bölgesinden doğmaktadır. 4572 metrelik Bayan Har Dağları’ndan doğan ırmak, 104 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Yaklaşık 4 bin yıldır sulama sistemleri burada kullanılmaktadır. Şu sıralar hidroelektrik potansiyelinden faydalanma projeleri üzerinde durulmaktadır.