Kulvar Haber

Erbil’de Türk Diplomatlara Yönelik Saldırı: Şehidimiz Var

Erbil’de Türk Diplomatlara Yönelik Saldırı: Şehidimiz Var
13 views
17 Temmuz 2019 - 18:11

Erbil’de Türk diplomatlara yönelik saldırı yapıldı. Erbil’de bulunan Türkiye’nin diplomatik temsilciliğinde çalışanların bir restoranda yemek yerken saldırıya uğraması sonucu, Erbil Başkonsolosluğu’nda çalışan 3 kişinin hayatını kaybettiği son dakika haber olarak geçildi. Anadolu Ajansı tarafından yapılan açıklamalarda ise, bir diplomatın şehit olduğu öne sürüldü. Henüz bir iddia olsa da, yapılan saldırının terör örgütü PKK tarafından üstlenildiği haberleri bulunuyor.

Erbil’de Türk Diplomatlara Yönelik Saldırı Restoranda Gerçekleşti

Irak merkezli Reuters haber ajansından gelen bilgilere göre, en az 3 çalışanın hayatını kaybettiği öğrenildi. Saldırılarda hayatını kaybedenlerden 2 kişinin konsoloslukta çalışan Iraklı vatandaşlar olduğu, diğer 1 kişinin ise Türk diplomat olduğu da gelen haberler arasında yer alıyor.

Saldırı Erbil’de bulunan Huqqabaz isimli restorana Başkonsolosluk çalışanlarının yemek yediği sırada saat 14:30 civarında gerçekleşti. Restoran sahibinden edinilen bilgiler de, konsolosluk çalışanlarının içeri girdikten sonra iki sivil giyimli silahlı kişinin direk olarak konsolosluk çalışanlarına silahlı saldırıda bulunduğu yer alıyor.

Barzani’nin Yayın Organı Rudaw: Konsolos Yardımcısı Öldü

Barzani’nin yayın organı olarak bilinen Rudow ise bölgeye giderek haber amaçlı bilgi alırken, Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay’ın saldırı esnasında olay yerinde olmadığını ve bu nedenle sağlık durumda herhangi bir sorun olmadığına vurgu yapıldı. Rudow yayınladığı haberde ise, Konsolos yardımcısının olay yerinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

Tüm Yollar Kapatıldı

Saldırıyı hain terör örgütü PKK’nın üstlendiği iddia edilirken, saldırganları yakalamak için Erbil’e giriş çıkış yollarının tamamının trafiğe kapatıldığı ve soruşturma başlatıldığı bildiriliyor.

Erbil’de Türk Diplomatlara Yönelik Saldırı

Türkiye ve Irak Dışişleri Açıklama Yaptı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da, özetle şunlara yer verildi;

“17 Temmuz günü öğle sonu Erbil’de bulunan başkonsolosluk çalışanlarımıza, konsolosluk binası dışında yemek yerken menfur bir saldırı yapılmıştır. Saldırı neticesinde, Başkonsolosluğumuzdaki 1 çalışanımız şehit olmuş, yine aynı saldırıda 2 Irak vatandaşı da hayatını kaybetmiştir. Saldırıda şehit olan çalışanımızın ailesine ve tüm Türk halkına sabırlar diliyoruz”

Irak Dışişleri tarafından yapılan açıklamada ise, saldırganların yakalanarak olayın hızlı bir şekilde aydınlatılması için gerekli tüm çalışmaların hızlı bir şekilde yapıldığı bildirildi.