Kulvar Haber

Erdoğan’dan İstanbul Seçimlerine İlişkin açıklama

Erdoğan’dan İstanbul Seçimlerine İlişkin açıklama
10 views
08 Nisan 2019 - 14:39

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’daki seçimin neredeyse  bütünü hukuksuz. Organize suç tespit ettik. Savcılar bunun gereğini delillere dayanarak yapacaktır” derken, CHP İstanbul Büyükşehir adayı Ekrem İmamoğlu’na da, “Kimsenin 10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul’da ’13-14 bin farkla seçimi kazandım’ havasına girmesine gerek yok” eleştirisini getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında konuştu. Toplantıda İstanbul’daki yerel seçimlerle ilgili itiraz sürecine değinen Erdoğan, “Bazıları değil, neredeyse bütünü usulsüz. Böyle bir durum olduğu için böyle bir yola başvuruluyor. Bundan sonraki süreç yargı süreci. Bunun patronajı YSK’dır” diye konuştu.

ERDOĞAN’DAN USULSÜZLÜK AÇIKLAMASI

“KİMSENİN ‘SEÇİMİ KAZANDIM’ HAVASINA GİRMESİNE GEREK YOK”

İstanbul seçimlerine ilşkin Erdoğan’dan usulsüzlük açıklası:

Erdoğan“Organize bazı suçların işlendiğini görüyoruz. Bütün tespitlerle nerede, nasıl yolsuzluklar yapılmış, boş arazilerde, tarlalarda, apartmanlar adres olarak gösterilmek suretiyle… Bütün bunlarla beraber adımı atacağız. Geçmişte ve dünyada bunun örnekleri var. 10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul’da ‘13-14 bin farkla seçimi kazandım’ havasına kimsenin girmesine gerek yok. Gönüllerin huzur  bulabilmesi için yasal olarak müracaat edilmesi gereken yer ilçe, il seçim kurulları ve YSK’dır. İtiraz süreci biter ve sonuç ‘Başımızın üzeri’ deriz” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Organize suçun, örgütlü bazı eylemlerin yapıldığını tespit etmiş durumdayız. Hatta televizyon, kamera tespitleri var. Örgütlü müdahalenin içinde savcılıklara duyurular var, o ayrı konu. Onu zaten savcılıklar bunun da gereğini o delillere dayalı olarak yapacaktır. İşin o boyutu ayrı. Bu işin hırsızlık boyutu var. Bir de sandıkta hırsızlar var. Şimdi biz YSK’ya gidiş, sandıktaki örgütlü müdahaleye yöneliktir. O ayrı bir iş, ama o diğeri ayrı bir konu. Her iki kanaldan bu yürütülecektir. Temennim odur ki, en ideal şekilde noktayı koyarız.”

 ‘TEŞEKKÜRLER İSTANBUL’ PANKART CEVABI

“’TEŞEKKÜRLER İSTANBUL’DAN DAHA DOĞAL NE VAR?”

Erdoğan, İstanbul’da asılan ‘Teşekkürler İstanbul’ pankartlarına yönelik eleştirilere de, “Yasalara ters bir pankart asılmadıktan sonra kimsenin söyleyecek bir şeyi yok. Neden ‘Teşekkürler İstanbul’ pankartları asıldı?’ diyorlar. Koca koca önünde kariyerleri olan tipler. Bir seçim geçilmiş. Bu seçimde her türlü iradesini ortaya koyan İstanbul halkına teşekkür etmemizden daha doğal ne olabilir? Aynı şeyi, adayıyla beraber Bay Kemal İstanbul’un her yerine asabilir. ‘İstanbul kazandı’ diyebilir. Bütün mesele YSK’nın noktayı koyduğu son andır. Biz bu konularda rahatız. Bizim İstanbul halkına teşekkür etmemizden daha doğal bir şey yok” şeklinde yanıt verdi.

“BİR GECE ANSIZIN GELİNMESİ GEREKEN YERE GELEBİLİRİZ”

Rusya ile işbirliğinin artarak devam ettiğine de dikkat çeken Erdoğan, Rusya ile operasyon konusunda, “Bütün hazırlıklarımız yapılmış durumda. Sınır boyundaki olması gereken her şeye hazır konumdayız. Sır cüme aynen masada, bir gece ansızın gelinmesi gereken yere gelebiliriz” dedi ve ekledi:

“Bu toplantı Sayın Putin ile yılbaşından itibaren üçüncü defa yüz yüze görüşeceğimiz bir buluşma olacak. İkili ilişkilerimizi değerlendireceğiz. Suriye ve bölgesel gelişmeleri ele alacağız. İlişkilerimiz, ticaret, turizm, enerji ve kültür alanında gelişmeye devam ediyor. Ticaret hacmimizi nasıl arttıracağımızı ele alacağız. Ülkemizde ve Rusya’da yatırım planları olan iş adamlarıyla bir araya geleceğiz. Vize serbestisi konusu da gündemimizde yer alan bir başlık. Hususi pasaport ile TIR sürücüleri için vizesiz seyahatin acilen uygulanması , sonra bütün vatandaşlarımız için hayata geçmesini istiyoruz.”