Kulvar Haber

Eş Anlamlılar Filmi Konusu ve Fragmanı

Eş Anlamlılar Filmi Konusu ve Fragmanı
31 views
13 Eylül 2019 - 18:14

Eş Anlamlılar filminin vizyon tarihi için 13 Eylül 2019 açıklaması geldi ve kısa süre sonra izleyicisiyle buluşacak. Filmin İsrail, Fransa ve Almanya ortak yapımı olduğunu söylemek gerekiyor. Doğal olarak Synonymes ismiyle uluslararası çapta vizyona girecek. Eş Anlamlılar filmi senaryo kısmına baktığımız zaman Nadav Lapid ile Haim Lapid ikilisinin ortak bir çalışma yürüttüğünü görebiliyoruz. Bu bağlamda yönetmen koltuğunda da senaristlerden birisi olan Nadav Lapid oturuyor.

Eş Anlamlılar Filmi Konusu

Eş Anlamlılar filmi konusuna dair yapılan analizlerde gayet ortak bir paydaya rastlanabiliyor. Zaman zaman hepimiz farklı bir coğrafyada yaşama arzusuyla yanıp tutuşabiliyoruz. Burada da ana karakter olan Yoav üzerinden biçimlenen bir hikâyeye şahitlik edeceğiz. Yoav aslen İsrail kökenli bir insan olmasına rağmen ülkesini ve ülkesinin içerisinde bulunduğu durumları bir türlü sindiremez. Kendisini hiç İsrailli gibi hissetmediği gibi buradan kaçıp kurtulmanın, yeni bir hayat kurmanın mümkün olduğunu düşünür. Bunun hayaliyle kendisinde bulduğu anlık bir güçle beraber rotasını Paris’e çevirir. Çünkü Paris’e aşıktır ve İsrailli olmasına rağmen kendisini bir Fransız gibi hissetmek ister.

Bu aşamada ona eşlik edecek tek dostu ise bir sözlüktür. Sözlüğü haricinde hiçbir şeyi yoktur. Fakat onun hayallerinde Paris’te uzun yıllar yaşamak, bu yaşamı sonlandırdığında Fransa’da bir mezarlığa gömülmek, Fransızcayı çok güzel konuşmak ve bir Fransız gibi kaliteli yaşama sahip olabilmek vardır. Tabi ki bunu yapmak kulağa ne kadar hoş gelirse gelsin o kadar basit olmayacaktır. Zira Yoav’ın aslı hiçbir zaman peşini bırakmaz. İsrail kökenli olduğu her fırsatta bir tokat gibi karşısına çıkacaktır.

Eş Anlamlılar filminin bu dokusu sebebiyle yurtdışında yaşama hayali kuran binlerce insanın duygularına tercüman olabileceği düşünülüyor. Bu yüzden Türkiye’de de oldukça geniş kitlelerce izlenebilir. Oyuncu kadrosunda daha önceden de bazı filmlerdeki performanslarıyla ilgi çekmiş isimler var. Fakat genel olarak ön planda olan oyunculara rastlanmıyor. Olivier Loustau, Louise Chevillotte, Tom Mercier, Quentin Domaire, Uria Hayik, Chris Zastera, John Sehil ile oluşturulmuş bir oyuncu kadrosu mevcut. Eş Anlamlılar filminde dram türünü en saf gerçekliğiyle ve coğrafik tabanlı bir hikâyeyle görme fırsatı yakalayabileceğiz.