Kulvar Haber

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir gözaltına alındı

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir gözaltına alındı
12 views
08 Nisan 2019 - 15:40

ÖSYM’deki FETÖ yapılanması soruşturması kapsamında Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, FETÖ’den gözaltına alındı.

FETÖ soruşturmasında 34 kişi hakkında gözaltı

ÖSYM’ye yönelik düzenlenen FETÖ soruşturmasında 34 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltına alınanlar arasında eski ÖSYM Başkanı Ali Demir de bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün ÖSYM Başkanlığı’ndaki yapılanması ile ilgili soruşturmada, aralarında eski ÖSYM başkanı Ali Demir’in de bulunduğu, 6’sı halen kurumda aktif görevde olan toplam 34 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

ALİ DEMİR’İN DAHA ÖNCE DE FETÖ SORUŞTURMASINDA ADI GEÇMİŞ

Ankara merkezli İstanbul, Adana, Eskişehir, İzmir, Nevşehir ve Trabzon’da düzenlenen operasyonda şu ana kadar 17 şüpheli gözaltına alındı. Ali Demir’in daha önce de Kayseri’deki FETÖ soruşturmasında adının geçtiği belirtildi.

Ali Demir Kimdir?

1959’da Konya’da doğan Ali Demir, 1982 yılında İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Demir, aynı bölümde yüksek lisansını tamamladı ve daha sonra İngiltere’deki Loughborough Teknoloji Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü yapan Demir, İTÜ’de Tekstil Mühendisliği Anabilim Dalı öğretim üyeleri arasında yer alıyor.

Evli ve iki çocuk babası olan eski Demir, İngilizce ve Almanca biliyor. Tekstil alanında birçok projede danışmanlık yapmış ve TÜBİTAK’ta birçok proje yürütmüştür. Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın ÖSYM Başkanlığından istifa etmesinin ardından, ÖSYM Başkanlığı’na İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Demir vekaleten görevlendirildi.