Kulvar Haber

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ikinci kez FETÖ’den adliyede

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ikinci kez FETÖ’den adliyede
4 views
15 Nisan 2019 - 12:42

Ankara merkezli 7 ildeki FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan kişilerin arasında eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’de var. FETÖ soruşturması kapsamında 8 şüpheli, gözaltı sürelerinin uzatılması talebiyle ikinci kez adliyeye sevk edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, silahlı terör örgütü FETÖ’nün ÖSYM Başkanlığı’ndaki yapılanmasıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan 24 zanlıdan 8’i sabah saatlerinde adliyeye götürüldü.  Şüphelilerin, ikinci kez gözaltı sürelerinin uzatılması talebiyle adliyeye sevk edildikleri belirtildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 24 zanlıdan 9’unun etkin pişmanlık hükümlerinden faydalandı. 7’sinin de savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakıldığı öğrenildi.

ALİ DEMİR BURSA’DA YAKALANMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, silahlı terör örgütü FETÖ’nün ÖSYM Başkanlığındaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 8 Nisan’da birçok ilde operasyon düzenlenmişti. Ankara, İstanbul, Adana, Eskişehir, İzmir, Nevşehir ve Trabzon’da eş zamanlı olarak operasyon düzenlenmişti. Operasyonda gözaltı kararı verilen 34 şüpheliden 24’ü Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı. Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir de Bursa Kestel’de Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tekstil firmasında yakalanmıştı. Gözaltına alınanlar arasında ÖSYM’de bilişim personeli, uzman ve tekniker olarak görev yapan 6 kişinin de yer aldığı belirtilmişti.

ŞÜPHELİLERDEN 9’UNUN BYLOCK KULLANDIĞI BELİRLENMİŞTİ

Gözaltı kararı verilen şüphelilerden 9’unun örgütün haberleşme programı ByLock’u kullandıkları, bir kısmının ankesörlü telefonlardan ardışık ve periyodik olarak değişik tarihlerde örgüt yöneticileri tarafından arandıkları tespit edilmişti.

HABER-ÖZLEM YILMAZ