Kulvar Haber

Eskişehir’de gezilecek yerler

Eskişehir’de gezilecek yerler
140 views
15 Mayıs 2019 - 16:20

Eskişehir Gezilecek Yerler… Zengin gezi listesine sahip Eskişehir, her yıl binlerce turistin uğrak noktası haline geliyor. Türkiye’nin en güzide memleketlerinden olan Eskişehir, gerek tarihi gerekse turistik birçok yere ev sahipliği yapıyor. Güvenli bir şehir cana yakın insanlar ve dahası burada sizi bekliyor. Güzel bir planlamayla 1 haftada doya doya gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Eskişehir Şelale Park

Eskişehir Gezilecek Yerler Şelale Park
Eskişehir Gezilecek Yerler Şelale Park

Odunpazarı bölgesin yer alan Şelale Park, özellikle yazın ziyaretçiden geçilmiyor. Bu kadar popüler olmasının nedeni ise çevresindeki doğal güzelliklerdir. Gezilecek yerler arasında bulunan park, 38 bin metrekare geniş bir alana inşa edilmiştir.

Çevresinde çeşitli kafeteryalar, oyun parkları ve heykeller bulunan park adını, oluşturulan yapay bir şelaleden alıyor. Ayrıca yüksek bir alana inşa edilmesi, şehrin büyük bir bölümünü gözler önüne seriyor. Sadece manzarası için bile görülmesi gerekiyor. Güzel dekorasyonu ve yeşil alanlarıyla tam bir huzur parkı. Çankaya Mahallesi’nde bulunan parka geldiğinizde fotoğraf makinenizi hazır etmenizi öneririz. Zira çekecek bolca güzel mekân bulunuyor.

Tarihi Odunpazarı Evleri

Tarihi Odunpazarı Evleri
Tarihi Odunpazarı Evleri

Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in simgelerinden ve en eski yerleşim alanlarındandır. Kentsel sit alanı ilan edilen bölge tam 154 evin restore edilmesiyle oluşuyor. Rengârenk yapıda, iki veya üç katlı olarak inşa edilen evlerin oturma odaları üst katta bulunuyor. Altta ise genelde mutfak yer alıyor. Bölgeye gelir gelmez kendini belli eden evler, fotoğraf tutkunlarının seveceği türden bir yer.

Eskişehir gezilecek yerler arasında bulunan bölgeden hediyelik eşyalar alabilir ve çayınızı kafeteryalarda yudumlayabilirsiniz. Ayrıca yerleşim alanında bulunan Atlıhan Çarşısı da gezilmesi gereken yerlerdendir. Semti bu kadar güzel kılan detaylar ise kendi geleneklerini koruyarak günümüze gelmesidir. Dar sokakları, yokuşlu yolları, ahşap süslemeli zengin detaylı evlerini kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Eskişehir Sazova Parkı

Eskişehir Gezilecek Yerler Sazova Parkı
Eskişehir Gezilecek Yerler Sazova Parkı

Eskişehir’in masalsı diyarlarından olan Sazova Parkı, bilim, sanat ve kültür yuvasıdır. Gezi alanları, uzay evi, masal şatosu, korsan gemisi ve çeşitli oyun alanları bulunan bu park, hem yetişkinlerin hem de çocukların gözdesi haline gelmiştir.

Eskişehir gezilecek yerler arasında bulunan park, ücretsiz tren turuyla neşenizi yerine getiriyor. Ayrıca evlenen birçok gelin ve damatların fotojenik fotoğraflar çektirme bölgesidir.  Eğer arabayla bölgeye geldiyseniz 1 TL’lik otopark ücreti bulunuyor. Parkın en dikkat çeken yapısı masal şatosudur.

Filmlerden ve ünlü binalardan esinlenerek yapılan şatoyu akşam 17:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Korsan gemisi ise yine çok ucuz bir ücretle insanların ziyaret etmesine izin veriliyor. Zindan, kaptan köşkü, kiler ve mürettebat bölümü geminin ilgi çeken yanlarındandır. Eğer bilime ilgi duyuyorsanız, Uzay Evi’ni ziyaret ederek birçok farklı şey görebilirsiniz.

Eskişehir Lületaşı Müzesi

Lületaşı konseptinde oluşturulmuş müze, ülkemizin en önemli turistik kaynaklarındandır. Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan müze, 2008 yılında açılmış ve bir hayli ilgi görmüştür. Fakat ilk fikir 1989 yıllarına dayanıyor. Lületaşını bu kadar önemli yapan şey ise, taştan yapılan ilginç eserlerdir.

Eskişehir gezilecek yerler arasında bulunan müzeyi ziyaret ederek, 400 eseri yakından inceleyebilirsiniz. Herhangi bir giriş ücreti bulunmayan müzenin içinde hediyelik eşya satan dükkânlarda yer alıyor. Hem sadece Eskişehir’de üretilen bir taşı görüp, hem de sevdiklerinize yöreye ait hediyeler alabilirsiniz. Atatürk Lisesi’nin yakınındaki tramvaya binerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

Devrim Arabası

Eskişehir gezilecek yerler Devrim Arabası
Eskişehir gezilecek yerler Devrim Arabası

Tülomsaş Müzesi’nde yer alan Devrim Arabası, ülkemizin ilk arabasının sergilendiği müzedir. Eskişehir gezilecek yerler içinde bulunan araba, 1961 yılında 4.5 ay gibi bir sürede tamamlanmıştır. Ülkemize teknolojik ve ekonomik açıdan oldukça katkısı bulunacak araba, seri üretime geçememiştir. 1961 yılında Cemal Gürsel’in emriyle yapılmasına karar verilen arabanın ilk motoru Sivas ve Ankara’da üretilmiştir. Fakat arızalanması nedeniyle Eskişehir’de yeni motor üretilerek arabaya entegre edilmiştir.

Kültürümüzün ve yakın tarihimizin güzel işler başarmasının bir kanıtı olan Devrim Arabası, özel camlı bir alanda sergilenmektedir. Maksimum 140 km göstergeye sahip araç, 1250 kiloluk ağırlığa sahiptir. Aracın ilgi çeken yanlarıysa yandaki egzoz boruları, ayakla çalışan farlardır.

Eskişehir Japon Bahçesi

Japon mimarlar tarafından tasarlanan Japon Bahçesi, Türkiye’nin en büyük Japon bahçesidir. Sazova Parkı’nda bulunan bu yer, yeşil doğanın merkezi görünümündedir. Dinlenme yerleri, yürüyüş yolu, su köprüsü gibi bölgeleri bulunan bahçe, stresinizi alıp götürüyor. 2010 Türkiye Japon yılı olmasından dolayı yapılan bahçe gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Özellikle sonbaharda yaprakların sararmasıyla oluşan görüntü ziyaretçilerini büyülüyor. Bahar mevsiminde ise kuş cıvıltıları ve bol oksijenle dolu bahçe, çevresindeki heykellerle turistik yerler arasındadır. Ufak gölcüklerin yer aldığı bahçenin girişinde ağzı açık aslan heykeli sizi karşılıyor. Ayrıca Japon kirazı ve Japon meyvesi ilkbaharda çiçek açarak parkın görüntüsünü güzelleştiriyor. Sazova Mahallesi’ndeki bahçeye Karlıtepe Caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Osmanlı Evi Müzesi

Tarihi Odunpazarı Evleri’nin mevkisinde bulunan Osmanlı Evi Müzesi, gezilecek yerler arasında ziyaretçilerini bekliyor. Evin bir bölümü restoran olarak kullanılmaktadır. Diğer tarihsel evlerin yanı sıra bu ev, kendine has şeklini ve tarihsel özelliklerini korumaktadır. Arka bahçeli ve iki katlı ev, Osmanlı mimarisinin izlerini taşır. Ayrıca Atatürk’ün de bu evde ziyaret edilmesi, evin kültürel değerini arttırmaktadır.

Ahşap işçiliğinin görülmeye değer özelliklerini barındıran evin içi de döneme uygun olarak dekore edilmiştir. 2006 yılında hizmete açılan müzede birçok etnografik eseri de görebilirsiniz. Yer minderleri, yer sinisi, tarihi lambalar gibi birçok detay sizleri bekliyor. Hem tarihi bir gezi yapıp hem de restoran bölümünde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Kurşunlu Cami ve Külliyesi
Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Odunpazarı Semti’nde yer alan Kurşunlu Külliyesi, çevresindeki tarihi yapılarla bir bütün oluşturarak günümüze kadar gelmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra tarih severleri buluşturan külliye, 16. Yüzyıldan kalma bir eserdir. 1517 yılında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliye, kayıtlara göre 1525 yılında tamamlanmıştır.

Mimarı ise ilk kez mimarbaşı olarak bilinen Acem Ali’dir. Kurşun kaplı olmasından dolayı adını alan cami, harem, imaret, cami, şadırvan, türbe ve iki kervansarayla ziyaretçilerini bekliyor. Kitabe ise sadece camide yer alıyor. Ayrıca külliye içinde görebileceğiz, cam sanatları bölümü bulunuyor. Buradaki sıcak cam üfleme bölümüyle, cam eşyaların nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Eskişehir gezilecek yerler arasında bulunan külliyenin kütüphanesi 2010 yılında açılmıştır. Ayrıca dünyanın ilk Lületaşı Müzesi de yine burada bulunmaktadır. Siz de tarihi bir gezi yapmak istiyorsanız fotoğraf makinenizi hazırlayıp gelebilirsiniz.