Kulvar Haber

Fethiye’de tatil mekanları ve gezilip görülecek yerler

Fethiye’de tatil mekanları ve gezilip görülecek yerler
22 views
05 Nisan 2019 - 22:02

Fethiye Tatil, Gezilecek Görülecek Yerler ve Ulaşım Alternatifleri: Fethiye, Muğla’nın on üç ilçesinden biri olan ve Muğla şehir merkezine yaklaşık 130 km mesafededir.

 • Yeşille mavinin birbirine geçtiği Belcekız plajı
 • Çarşaf gibi deniziyle Ölüdeniz
 • Çam ormanları arasında çeşit çeşit aktivitesi
 • Kelebekler Vadisi gibi muhteşem güzelliklere sahip Ege’nin en gözde tatil mekanlarından biridir.

Fethiyede tatil mekanları içerisinde de özellikle yurt dışı turist yoğunluğu bakımından oldukça ilgi gören bir yeryüzü cennetidir.

Ayrıca her türlü ihtiyaca cevap verebilecek Fethiye otellerinde konaklayabilir tatilinizi daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tam anlamıyla bir aktivite cenneti olan Fethiye, tekne turlarından çeşitli su sporlarına, binicilikten safari turlarına, paraşütünden tüplü dalışa kadar her türlü aktivitenin yapılabileceği muhteşem bir yerdir.

Fethiye ilk kurulduğu yıllarda Telmessos ismine sahipti. İlçede tarihin birçok dönemine ait kalıntılar yer almaktadır. Ayrıca koyları, plajları ve muazzam doğasıyla da yaz aylarında tam bir renk cümbüşüne dönmektedir. Fethiyede tatil bölgeleri içerisinde ek yer bakımından oldukça zengindir.

Buraları gezerek Fethiyede tatil planınızı daha da renkli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Muazzam bir doğaya sahip Fethiye’de muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Fethiye’de yeşille mavinin iç içe geçtiği tatil beldelerinde tatilinizin keyfini çıkartın.

Türkiye’nin en güzel plajlarından birkaçı Fethiye’de yer almaktadır. turkuaz rengiyle herkesi kendine hayran bırakan bir denize ve tertemiz plajlara sahiptir. Fethiye, M.Ö. 3 binli yıllardan beri çok defa farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Fethiye gezi rehberi

Fethiye’de tatilin gözde mekanı Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Fethiyede Tatil Yapanların Gözdesi
Kelebekler Vadisi Fethiyede Tatil Yapanların Gözdesi

Bölgenin zengin doğasına eşlik eden noktaların başında yer alan Kelebekler Vadisi, Fethiye Ölüdeniz bölgesine bağlıdır. Ölüdeniz’den kalkan tekneler aracılığıyla Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.

1995 yılında SİT alanı olarak kabul edilen ölüdeniz Kelebekler Vadisinde yapılaşmaya izin verilmemektedir. İçerisinde birçok çiçek türü barındıran vadi, serinleyebileceğiniz muhteşem bir plaja sahiptir.

Fethiye Ölüdeniz

Tanrının dünyaya bağışladığı cennet” olarak anılan Ölüdeniz, Fethiye’ye 14 km uzaklıkta yer alan Belcekız Koyu içinde uzanmaktadır.

Yılın her ayında dalgasız ve sakin türkuaz rengi deniziyle dikkat çeken ölüdeniz, mitolojide birçok efsane ile anılmaktadır.

Deniz, güneş, kum tatilleri için harika bir destinasyona sahiptir. Aynı zamanda tarihi kalıntılar da barındıran ölüdeniz, yeşille mavinin iç içe geçtiği mükemmel bir rotadır. Bembeyaz kumlarıyla dünya çapında çok önemli bir yere sahip olan ölüdeniz de yılın tüm yorgunluğunu atabilirsiniz.

Telmessos Antik Kenti

Bazı tespitlere göre geçmişi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan Telmessos Antik Kenti, Fethiye’nin en eski yerleşim alanıdır.

Çok fazla tarihi kalıntıya sahip olmamasına rağmen eski bir yerleşim yeri olduğundan dolayı ziyaretçi potansiyeli yüksektir. Son yıllardaki kazılarda Likya Uygarlığının miraslarından biri olan 1500 kişilik tiyatroya rastlanmıştır.

Tlos Antik Kenti

Fethiye’ye 45 km mesafede yer alan Akdağ’ın eteklerinde bulunan Tlos Antik Kenti, eski dönemlerde Likya şehirlerinden biridir.

Tlos’un ayakta kalan yapılarından bazıları, kilise, akropol ve surlardır. Tlos dışında Xantros, Pınara, Sdyma, Cadianda, Letoon ve Araxa görülebilecek diğer antik şehirler arasında yer almaktadır.

Fethiye Kalesi

Fethiye Kalesi, Fethiye’nin güneyindeki tepe üzerinde konumludur. Kaleye girişler ücretsizdir. Geçmişten günümüze bozulmamış haliyle dikkat çeken kalenin içinde yapılış tarihi belli olmayan sarnıç ve belli belirsiz yazılar bulunmaktadır.

Fethiye Kayaköy

Fethiye Kayaköy
Fethiye Kayaköy

Rumlardan kalan yapılarıyla dikkat çeken ve çok eski bir yerleşim alanı olan Fethiye Kayaköy, hayalet şehir olarak adlandırılmaktadır.

Fethiye’nin en çok ziyaret edilen köyü olan Kayaköy Fethiye’ye 5 km mesafede yer almaktadır. Eski Rum evleri ve kiliseleri ile görülmeye değer olan bu köy, tamamı boş olan evleri ve sessizliği ile dikkat çekmektedir.

Fethiye Kral Mezarları

Fethiye’nin en önemli simgeleri arasında yer alan Kral Mezarları, ilçe merkezine yakın konumda yer almaktadır.

Doğal bir kaya içerisine oyulmuş bu mezarın geçmişi Likya Dönemi’ne uzanmaktadır. Bu mezar gotik yapısı ve işlemeleri ile görenleri büyüleyen bir güzelliğe sahiptir.

Fethiye Saklıkent

Genellikle sakinlik ve huzur isteyenlere hitap eden Saklıkent, Fethiye’ye yakın bir konumda yer almaktadır.

Çam ağaçları ile çevrili Saklıkent, 15 kilometrelik bir kanyona sahiptir. Bu bölge aynı zamanda su kaynaklarıyla da oldukça ünlüdür. Bu bölgede yer alan lokantalarda yemek yiyebilir, ayrıca bölgede trekking yapabilirsiniz.

Fethiye Plajlar

Doğal güzellikleri ve muazzam bir tarihi geçmişe sahip olan Fethiye, Dünya’nın en ünlü plajlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ölüdeniz’in türkuaz sularını mutlaka yakından görmelisiniz. Ayrıca masmavi suları ve bembeyaz kumları ile Çalış Plajı da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Gemiler Adası

fethiye Gemiler Adası
fethiye Gemiler Adası

Sit alanı olarak kabul görmüş noktalardan biri olan Gemiler Adası, Fethiye merkeze 9 km mesafede yer almaktadır. Adada Bizans dönemine ait kilise kalıntıları yer almaktadır. Gemiler Adası Fethiye görülecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

St. Nicholas Adası

Adını bir zamanlar adada yaşayan Nicholas’tan aldığı bilinen St. Nicholas Adası, tarihi geçmişi ve doğal güzellikleriyle zengin bir yerdir. Ada ilk zamanlarında ziyaretçi merkezi olarak da kullanılmaktaydı.

Günlüklü Koyu

Fethiye Günlüklü Koyu
Fethiye Günlüklü Koyu

Fethiye’ye 17 km mesafede yer alan Günlüklü Koyu, hem denizde hem de doğada vakit geçirmek isteyenler için eşsiz bir mekândır. Ağaçlar altında harika manzaraya sahip bu koy yakıcı güneşi gölgede bırakmaktadır.

Fethiye Müzesi

Kazılardan çıkarılan pek çok tarihi eserin yer aldığı Fethiye müzesi, Fethiye tatilinde görülmesi gereken noktalardan biridir. Fethiye Müzesi Pazartesi hariç, haftanın diğer günlerinde ziyarete açıktır.

Fethiyede Yapılacak Aktiviteler

 • Zengin bir tatil beldesi olan Fethiye’de mutlaka plajlara girmelisiniz. Dünya’nın en ünlü plajlarına ev sahipliği yapan beldenin türkuaz suları ve bembeyaz kumları eşliğinde tatilinizin keyfini çıkarın.
 • Fethiye’nin en ilgi gören aktivitelerinin biri de yamaç paraşütüdür. Yamaç paraşütleri Babadağ’ın eteklerinde gerçekleştirilmektedir.
 • Birçok su sporu için elverişli olan Fethiye’de sörf, flyboard, su kayağı sporlarını mutlaka denemelisiniz.
 • Limandan kalkan tekne turları aracılığıyla Fethiye 12 Adalar turuna katılabilirsiniz.
 • Fethiye’de yapılması gereken en eğlenceli aktivitelerden biri de raftingdir. Dalaman Çayı’nın buz gibi sularında serinlerken, eğlencenize eğlence katacak dakikalar yaşayabilirsiniz.
 • Kabak Koyu, Günlüklü Koyu, Kıdrak Koyu, Ölüdeniz, Knidos, Kadırga, Kızılada ve Ağa Limanı mutlaka görmeniz gereken noktalardandır.
 • Fethiye’nin en eğlenceli ve keyif verici aktivitelerinden biri olan tüplü dalış ile birbirinden güzel deniz canlıları ile tanışacak, berrak denizini keşfedecek, tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.
 • Fethiye’nin en eğlenceli ve keyif verici aktivitelerinden bir tanesi ise çöl safarisidir. Genellikle eski model arkası açık jeeplerle yapılan bu aktivite, Fethiye’nin dağlık köyleri ve toprak yollarında yapılmaktadır.
 • Fethiye’nin birbirinden eğlenceli ve güzel  festivallerine katılmadan Fethiye tatilinizi bitirmeyin. Uluslararası Fethiye Festivali ve Fethiye Klasik Müzik Festivali’ne mutlaka katılmalısınız.

Fethiye’de ne yenir?

Fethiye’de Ne Yenir?
Fethiye’de Ne Yenir?

Ege mutfağının zenginliğine sahip olan Fethiye, yeme içme konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Muğla’nın yöresel mutfağına ait lezzetlerin yer aldığı Fethiye restoranlarında, lagos, orfoz, çipura ve barbunya gibi lezzetli balık türlerini, sündürme, bulgurlu domates, keşkek, ufalamaç, ingil çorbası, yumurta bohçası ve ölemeç çorbası bulabilirsiniz.

Fethiye’de alışveriş yerleri

Fethiye muhteşem bir tatil cenneti olduğu gibi aynı zamanda bir alışveriş cennetidir. Fethiye’de alışveriş yapmak tatilinize ayrı bir keyif katacaktır. Fethiye’nin çarşı ve pazarlarında, magnet, anahtarlık, tekstil ve dekoratif ürünler, aksesuarlar, takılar, halılar ve daha birçok çeşit ürün yer almaktadır.

Özellikle Hisar-önü ve Ölüdeniz bölgeleri alışveriş konusunda en çok tercih edilen bölgelerdir. Genellikle kuyumcu, kilim ve halıcıların bulunduğu Paspatur Çarşısında alışveriş yapabilirsiniz.

Fethiye’de gece hayatı

Fethiye Türkiye’nin hareketli gecelerine ev sahipliği yapan noktalarından biridir. Ölüdeniz ve Hisarönü bölgeleri hareketli gece hayatı konusunda başı çeken yerlerdendir.

Otellerde düzenlenen eğlencelerin yanı sıra, gece hayatına renk ve hareket katacak sabahın ilk saatlerine kadar eğlenebileceğiniz gece kulüpleri ve barlar da yer almaktadır. Ayrıca tatilcilerin tercihleri arasında beldenin enfes yemeklerini tadabileceğiniz mekanları da bulabilirsiniz.