Kulvar Haber

Fettah Tamince Kimdir? Nereli? FETÖ İddiaları

Fettah Tamince Kimdir? Nereli? FETÖ İddiaları
294 views
21 Eylül 2019 - 0:04

Fettah Tamince FETÖ iddiaları nedeniyle bir anda ülke gündemine otururken, kendisini tanımayan herkes bir anda gündeme gelmesi nedeniyle Fettah Tamince kimdir? Ve Fettah Tamince nereli? Sorularının cevaplarını merak etmeye başladı. Son dönemlerde Türkiye’nin bir anda gündemine oturan Fettah Tamince kimdir? Sorusuna cevap vererek, Fattah Tamince FETÖ iddialarına da, sizler için yazımızın devamında detaylıca yer verdik.

Fettah Tamince Nereli?

Hakkında çıkan FETÖ iddiaları sonrasında özellikle nereli olduğu, merak edilen konuların başında gelen işadamı, aslen Van Çaldıran’lıdır.

47 yaşında olan iş adamı ilk ve ortaokulunu Çaldıran ilçesinde okuduktan sonra biraz daha burada kalarak, ardından Antalya’ya dayısının halı mağazasında çalışmak üzere gitmiştir.

Fettah Tamince Kimdir?

Fettah Tamince kimdir? Sorusunun cevabına gelecek olursak, kendisi Van Çaldıran doğumlu bir işadamıdır. Türkiye’nin ünlü inşaat firmalarından olan Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı olan Tamince, aynı zamanda Rixos Oteller Grubu’nun da sahibi olarak bilinmektedir.

Yaşı ve doğum tarihi hakkındaki bilgiler de merak edilen işadamı, 1972 doğumlu olup, 2019 yılı itibariyle 47 yaşındadır.

Baba adı Salih olan Tamince’nin annesi ise, Zahide Tamince’dir. 4’ü kız olmak üzere toplam 9 kardeş olan ünlü işadamı, kardeşleri arasında en büyüğü olarak bilinmektedir.

İlköğrenimini Çaldıran ilçesinde tamamlayan işadamı daha sonra babasının dükkanındaki kumaşları küçük yaşlarda çevre köylerde satmaya başlamış, kuzeniyle birlikte çevre köyleri gezmiştir. Antalya’da halı mağazası bulunan dayısı onun ticaretteki azmini görerek yanına almış ve halı mağazasında tezgahtarlık yaptırarak işe başlatmıştır.

Lise eğitimini Antalya Gazi Lisesinde tamamlayan Tamince, yurtdışından gelen müşterilere daha fazla halı satarak dayısının mağazasında en fazla halı satan tezgahtarlardan birisi olmuş. İşi gereği bir yandan da Almanca öğrenerek, müşterilerle daha iyi diyalog kurmaya başlayan Fettah Tamince, bu sırada dayısı haftalığında kesinti yapınca sinirlenerek tam karşısındaki halı mağazasında işe başlamış ve orada çalışmaya başlamıştır.

İlginç bir ticaret hikayesi olan işadamı, 18 yaşına geldiğinde Almanya’da daha zengin müşterilere satış yapabilmek için yanlarına aldıkları 19 halı ile Almanya’ya giderek, halı satışını burada yapmaya başlamıştır. Bir yandan ticaretine devam edip çalışırken, diğer yandan Münih’te bulunan üniversiteye kayıt yaptırmış ve üniversite eğitiminin yanında Almancasını ana dili gibi konuşacak seviyeye gelmiştir.

1994 yılında tekrar Türkiye’ye dönen Tamince, Türkiye’de bir süre daha halı işine devam ettikten sonra ticari faaliyetlerini mücevher sektöründe devam ettirme kararı aldı. Yine yabancı müşterilerine halı ve mücevher satışı yapan işadamı bu süreç içerisinde, yavaş yavaşta büyük bir servetin sahibi olmaya başladı.

Antalya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olan Tamince, yatırım alanlarını geliştirerek başta inşaat olmak üzere medya, eğitim ve enerji gibi farklı sektörlere de girerek ülkenin sayılı işadamları arasında yer almaya başladı.

Fettah Tamince FETÖ İddiaları? FETÖ’cü mü?

İşadamının adını pek bilen olmazken, Fettah Tamince FETÖ iddialarıyla birlikte bir anda ülke gündeminde yer almaya başladı. Geçmişte FETÖ terör örgütünün elebaşı olan Fethullah Gülen hakkında “Hoca benim için büyük bir değerdir. İdol birisidir. Bana insan sevgisini aşılayan ve önderlik eden odur” gibi sözler sarf ettiği bilinmektedir.

Hakkında FETÖ terör örgütüne üye olmaktan dolayı soruşturma açılan ve sonrasında takipsizlik kararı verilmişti. Fettah Tamince FETÖ ilişkisi için, birçok siyasetçi hakkında verilen takipsizlik kararına adeta isyan etmiştir. Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde “Kim koruyor bu adamı” diyerek, tepkisini dile getirmişti.

Antalya’da yürütülen soruşturma kapsamında takipsizlik kararı verilen işadamı için Adalet Bakanlığı da karara itiraz etmiş ve süreç yargıya taşınmıştır.

Güncel Haber – Kulvar Haber