Kulvar Haber

Fiber Optik Kablo Nedir? Çeşitleri Özellikleri

Fiber Optik Kablo Nedir? Çeşitleri Özellikleri
176 views
16 Mayıs 2019 - 17:34

Fiber Optik Kablo Nedir? Çeşitleri Özellikleri… Günlük yaşantımızda en fazla duyduğumuz iletişim teknolojilerinden birisi olan fiber optik kablo nedir? Hangi alanlarda kullanılır ve fiber optik kablo çeşitleri gibi birçok detayı, yazımızın devamında sizler için paylaştık.

Teknolojinin hayatımızın önemli bir parçası olması nedeniyle, iletişimin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bilgi ve haberin hızlı bir şekilde yayılması ve bunların içeriğine göre çalışmalar yapılması, farklı birçok önemi açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Fiber optik kablo çeşitleri

Ancak iletişim teknolojisindeki hızın yüksek olmasındaki verimliliğin önemi, doğal olarak daha fazladır. İletişim araçlarının çok daha hızlı bir şekilde kullanılması için geliştirilen birçok teknoloji bulunmakta olup, bunlardan birisi de fiber optik kablo çeşitleri olmaktadır. Bu teknolojinin önemi, çeşit ve özellikleri hakkındaki diğer detayları hakkında kesin bilgi sahibi olabilmeniz için, yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Fiber Optik Kablo Nedir?

Fiber Optik Kablo Nedir
Fiber Optik Kablo Nedir

İçeriği camdan imal edilen ve geçen ışığa yön verme kabiliyetinin yanı sıra hiçbir elektromanyetik etkilere maruz kalmadan bilgi ve haberlerin en hızlı bir şekilde uzak yerlere ulaşmasını sağlayan, iletişim teknolojisinde kullanılan kablolardır diyerek, fiber optik kablo nedir? Sorusunu cevaplandırabiliriz.

Metal kablolara göre çok daha hızlı bilgi akışı sağlayan bu kablo tipi, kırılgan bir yapıya sahip olsa da normal şartlarda daha sağlam bir yapıdadır. Diğer iletişim kablolarına göre çok ince bir teknolojiyle üretilmesi de, özellikle toplu tesisatlar da önemli ölçüde yer hacmi sağlamaktadır.

Fiber Optik Kablo Ne İşe Yarar?

Bu tip kablolar, yukarıda da değindiğimiz gibi, iletişimin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapılmasında önemli rol oynamaktadır. Günümüzde fiber teknoloji ile verilen ve içerisinde internetinde dahil olduğu teknolojiler, klasik iletişim alt yapı teknolojilerine göre çok daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Işığa yön verme özelliği ve ışık ile verilerin iletilmesini sağlayarak, haber ve bilgilerin daha yüksek kalitede iletilmesi noktasında tartışılmaz derecede önemli yararları bulunmaktadır.

Fiber Optik Kablo Çeşitleri Nelerdir?

Fiber optik kablo çeşitleri kullanılan malzemelerin sınıfına göre ayrılabileceği gibi, kullanım özelliklerine göre de sınıflara ayrılabilmektedir. Çalışma sistemlerine göre Multimod fiber optik kablolar ve Singlemod fiber optik kablolar üzere, ikiye ayrılan bir teknolojidir. Multimod teknolojisiyle üretilen kablolar çoklu modu ifade ederken, Singlemod teknolojisi ile üretilen kablolar ise tekli modu ifade etmektedir.

Multimod fiber optik kablolar ise kendi aralarında Graded-ındex Multimode Fiber (dereceli) ve Step-Index Multimode fiber (kademeli) şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Bu çeşitler hakkında genel bir bilgi verecek olursak, aşağıdakilerden bahsetmemiz mümkündür.

Singlemod Fiber Optik Kablo Özellikleri

Singlemod Fiber Optik Kablo Özellikleri
Singlemod Fiber Optik Kablo Özellikleri

En fazla tercih edilen fiber kablolar arasındaki Singlemod fiberlerde, ışık düz bir hat üzerinden gitmektedir. Bu sebeple daha hızlı veri akışı sağlamakta ve uzun mesafeli hizmetler için kullanılmaktadır.

Uzun mesafeli hizmetlerde kullanılıyor

Uzun mesafeli hizmetlerde kullanılmasının yanı sıra, kısa mesafeli hizmetler için kullanılmasında da hiçbir sakınca olmayıp, hatta imkan var ise kısa mesafeli hizmetlerde kullanılması da hız noktasında avantaj sağlamaktadır. 1625, 1550, 1490 ve 1310 nanometre dalga boyundaki değerlerin, hızlı bir şekilde kızılötesi lazer ışığıyla iletimini sağlarlar ve genelde çapı 9 mikrondur.

Multimod Fiber Kablolar

Farklı modların kısa mesafeli alanlar için hızlı bir şekilde iletilmesinde, son derece etkili olan kablo tipidir. 850 ile 1300 arasındaki dalga boyu verilerine sahip kızılötesi ışığın, hızla iletilmesini sağlamakta olup, genellikle 50 ile 70 mikron çapında üretilir.

Kademeli Fiber Kablolar (Step-Index)

Işık ilerleme esnasında, zik-zak çizmektedir. Bu tip kablonun en önemli özelliği, farklı modların hızlarında değişiklik sağlanabilmesidir. Zik-zak nedeniyle görülen gecikmeler nedeniyle, sinyalde bozulmalar yaşanması en kötü tarafıdır.

Dereceli Fiber Optikler (Graded-Index Multimode)

Bu tip kablolarda ışık ilerlerken, eğri şekiller çizerek ilerlemekte ve kablo içerisinde farklı hız modlarında ışık geçmektedir. Bu sayede kablo içerisinde oluşan hız seviyesinde gecikme, minimum olmaktadır. Diğer tipe göre, sinyal bozulmasının da az yaşandığı bir kablo tipidir.

Fiber optik kablo ile bakır kablo arasındaki fark nedir?

Diğer kablo tipleri ve fiber optik kablolar arasındaki farklar, şu şekildedir;

 • Bakır kablolara göre, üretim açısından maliyeti azdır.
 • Su ve manyetik alanlardan, diğer kablolara göre daha az etkilenirler.
 • İhtiyaç dahilinde, kanal artışı sağlanabilir.
 • Veri iletimi konusunda, bakır kablolarla kıyaslanamayacak derecede hızlıdır.
 • Bakım ihtiyacı, minimum düzeydedir.
 • Oksit ve paslanma gibi olumsuz etkenlere maruz kalmaz.
 • Gerek yer altında ve gerekse havai hatlarda kullanılabilir.

Fiber Optik Kablo Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanları da oldukça yaygın olan fiber optik kablolar, aşağıdaki alanlarda çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fiber Optik Kablonun kullanım alanı

 • Sinyalizasyon sistemlerinde verinin hızlı taşınması için
 • Televizyon sistemlerinde
 • Farklı tıp teknolojilerinde
 • Hava araçlarında
 • Polis ve askeriye gibi ulusal güvenlik sistemleri alt yapılarında
 • Network haberleşme sistemlerinde
 • Kapalı devre güvenlik kamera sistemlerinde
 • Storage ve server iletişimlerinde

Ve farklı birçok alanda, verimin üst düzeyde sağlanması için tercih edilmektedir.

Fiber Kablo Dezavantajları

Avantajlarının çok olmasının yanı sıra, her üründe olduğu gibi fiber kablo ürünlerinde de birtakım dezavantajlar bulunmaktadır.

 • Herhangi bir kopma olması durumunda, sonlandırma ve ekleme işçiliğinin bakır kablolara göre çok daha ince bir işçilikle yapılması gerekmektedir.
 • Kurulum maliyetleri, bakır kablolara göre daha yüksektir.
 • Kullanılan ekipman maliyetleri, diğer tiplere göre daha yüksektir.
 • Yüksek çıkış gücü, bakıra göre daha azdır.