Kulvar Haber

Foça’da tatil ve gezilecek yerler

Foça’da tatil ve gezilecek yerler
552 views
20 Nisan 2019 - 21:47

Foça Tatil Rehberi Gezilecek Görülecek Yerler? Phokaia Antik kenti Nerede? Athena Tapınağına Nasıl Gidilir? Foça Antik Tiyatro Turu? Siren Kayalıkları nasıl gezilmeli? Karakum Plajı Nerede? Foça adalarına Nasıl Gidilir? Frigya tepesi Neresi? Foça Şeytan Hamamına Gidiş?

Tarihi geçmişi ve eşsiz koylarıyla Foça, görülmeye değer tatil beldelerinden biridir. İzmir’in sıklıkla tercih edilen ilçelerinden biri olan Foça, Yeni Foça ve Eski Foça olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Daha kasaba havasında olan Eski Foça, İzmir il merkezine 63 km mesafede yer almaktadır.

Foça’da gezilecek ve görülecek yerler

Dar sokakları ve taş evleriyle dikkat çekmektedir. Yeni Foça ise yüksek binaların yer aldığı, sürekli gelişmekte olan yeni yerleşim alanıdır. Her kesime hitap eden Foça otellerinde konaklayabilir, muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz.

Phokaia Antik Kenti

12 İyon kentinden biri olan Phokaia Antik Kenti, Foça’nın en eski yerleşim alanıdır. Kentin tarihi M.Ö 11. Yüzyıla dayanmaktadır. Antik kentin en önemli kalıntıları; Pers anıt mezarı, Liman kutsal alanı ve Athena Tapınağı’dır.

Athena Tapınağı

M.Ö. 590 – 580 senelerinde yapımına başlanan İyon kalıntılarından olduğu bilinen Athena tapınağı, Batı Anadolu’nun 12 İyon kentinden biri olan Phokaia kentinin ana tanrıçası Athena adına yaptırılmıştır.

Foça Antik Tiyatro

Phokaia Antik Kenti
Phokaia Antik Kenti

Anadolu’nun bilinen en eski tiyatro kalıntısı olan Foça Antik Tiyatro, M.Ö. 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Tiyatro 1991 yılında yapılan arkeolojik kazılar sonucunda gün yüzüne çıkarılmıştır. Tiyatro duvarlarında Foça’ya özgü tufa taşının kullanıldığı görülmektedir. Foça’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri bu antik tiyatrodur.

Siren Kayalıkları

Türkiye’de bulunan Akdeniz Foku kolonilerinin bir kısmının yaşadığı Siren Kayalıkları, Foça’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Homeros’un Odysseia destanında bahsettiği ve mitolojide adına sıkça rastlanan bir adalar kümesi olan bu kayalıklara, sevimli fokları rahatsız etmemek için adaların kuzey batısından geçen teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.

Bu bölgede doğal yaşamın dengesini bozmamak adına denize girmek yasaktır. Bu nedenle bu doğal güzellikleri uzaktan izleyebilir ve bundan da büyük bir keyif alabilirsiniz.

Karakum Plajı

Karakum Plajı
Karakum Plajı

Foça’nın hemen hemen her kıyısından denize girebilirsiniz. Denize rahatlıkla girebileceğiniz en popüler noktalardan biri ise 500 metre uzunluğa sahip Karakum Plajı’dır. Plaj ayrıca su sporları için de oldukça elverişlidir.

Foça Adaları

Foça’nın hemen ön tarafında bulunan altı ıssız adadan oluşan ada grubu, Foça tatilinde mutlaka ziyaret edilmelidir. Silüeti fok balığını andıran Orak Adası, Foça Adaları’nın en büyüğüdür.

Orak Adası’nın güney kıyısında uzun çalılık bir kumsal yer almaktadır. Adalar ve çevresinde bulunan koylar, Türkiye’nin son Akdeniz foku kolonilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Frigya Tepesi

Frigya Tepesi
Frigya Tepesi

Eski Foça ve Yeni Foça beldeleri arasında 23 km’lik bir yol uzanmaktadır. İzlemesi son derece keyifli olan bu yolda yolculuk yaparken, bu yol üzerinde bulunan Frigya Tepesi’ne Çıkabilirsiniz.

Frigya tepesinde denizin ufuk çizgisiyle oluşturduğu muhteşem ışık oyunlarını izleyebilir, muhteşem fotoğraf karelerine sahip olabilirsiniz.

Foça Şeytan Hamamı

Foça’ya 2 km mesafede yer alan Foça Şeytan Hamamı’nın M.Ö. 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Şeytan Hamamı, esasında bir aile kaya mezarıdır. Foça tatilinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de bu hamamdır.

Beş Kapılar Kalesi

Beş Kapılar Kalesi
Beş Kapılar Kalesi

Foça’nın en çok ziyaretçiye ev sahipliği yapan noktalarından biri olan Beş Kapılar Kalesi’nin tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Fakat bazı kaynaklarda XI. yüzyılda yapıldığına dair bilgiler yer almaktadır.

Kybele Açık Hava Tapınağı

Kybele Açık Hava Tapınağı’nda Kybele’ye ait kabartma ve heykeller yer almaktadır. Tapınağın M.Ö. 580 yılında yapıldığı bilinmektedir. Tapınağın en çok dikkat çeken detayı ise Arkaik surlarında hiç harç kullanılmamış olmasıdır. Foça tatilinde bu tapınağı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Foça Plajları

Foça’da denize girebileceğiniz ve tatilinizi daha da eğlenceli hale getirebileceğiniz plajlar yer almaktadır. Bunlardan bazıları Karakum Plajı, Foça Halk Plajı, Sazlıca Plajıdır.

Tarihi ve Kültürel Miraslar

Tarihi ve Kültürel Miraslar
Tarihi ve Kültürel Miraslar

Foça’da görülmesi gereken pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Bunlardan biri ise merkeze 7 km mesafede yer alan Likya ve Pers mimarisi etkileri taşıyan bir anıt mezar olan Taş Evdir. Ayrıca foça hamamları ve günümüzde amfi tiyatro olarak kullanılan Beş Kapılar Kalesi de görülmesi gereken diğer tarihi eserlerdendir.

Foça da Yapılacak Aktiviteler

  • Foça tatilinizde geçirdiğiniz zamanın bir günün mutlaka tekne turuna ayırmalısınız.
  • Foça Dış Kale ve Ceneviz Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
  • Sabahın erken saatlerinde sahil kıyısında temiz bir havada yürüyüş yapabilirsiniz
  • Foça dalış merkezlerinde yer alan dalış turlarına katılabilirsiniz.
  • Sahil kıyısındaki balık restoranlarında güzel bir ziyafet çekin.

Foça’da Damak Zevki

Temel geçim kaynağı balıkçılık olan Foça, Ege ve Akdeniz mutfaklarının lezzetlerinden örnekler taşımaktadır. Foça, kayalık ve geniş bir meralık sahil kesimine sahip olduğundan dolayı deniz ürünleri oldukça fazla tüketilmektedir. Burada yetişen balıklar doğal yollar ile beslenmektedir.

Tekir, çamur barbunu, levrek, çipura, kefal, iri kaya barbunu, sardalya balığı, deniz börülcesi restoranlarda sıklıkla rastlayabileceğiniz deniz ürünleridir.

Foça yöresel mutfağında deniz ürünlerinin yanı sıra zeytinyağlı ve ot yemekleri de bulunmaktadır. Özellikle zeytinyağlı enginar dolmasını mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Ege otlarının en lezzetli örneklerini de Foça’da yiyebilirsiniz. 

Foça’da Gece Hayatı

Foça’da gece hayatı oldukça eğlenceli ve hareketli geçmektedir. Foça’da her kesime hitap eden eğlence merkezleri yer almaktadır. İskele Mahallesi’nde bulunan denize nazır restoran ve tavernalarda geceleri canlı müzik yapılmaktadır.

Ayrıca sahilde ve sahile çıkan sokaklarda birçok barda da canlı müzik hizmeti verilmektedir. Daha sakin bir gece geçirmek istiyorsanız şık ve otantik kahvelerde dibek kahvesi içebilirsiniz.