Kulvar Haber

Futbol Nedir? Futbol Kuralları Nelerdir?

Futbol Nedir? Futbol Kuralları Nelerdir?
424 views
07 Mayıs 2019 - 1:09

Hiç şüphesiz ki dünya genelinde en fazla oynanan ve insanlarda heyecan yaratan spor oyunlarının başında, futbol gelmektedir. Futbol nedir? Futbol kuralları nelerdir? Sorularına cevaplar bulabileceğiniz bu yazımızda, aynı zamanda büyük bir kitle tarafından ilgi ve heyecanla takip edilen bu spor dalı hakkında, diğer detaylara yer verdik.

Futbol Nedir? Futbol Nasıl Oynanır?

Öncelikle futbol nedir? Sorusuna cevap verecek olursak; 11’er kişilik asıl oyuncularla oluşan iki farklı takımın, istisnai durumlar dışında 45’er dakikalık iki ayrı devre şeklinde toplamda 90 dakika olarak, belirli ölçülerdeki saha üzerinde kalelere belirli kurallara bağlı kalınarak gol atılmasıyla oynanan bir oyundur.

Oyunun temelinde gol atmak varken, gollerin eşit olması veya iki takımında 90 dakika boyunca birbirine gol atamaması gibi durumlarda da takımlar puan kazabilmektedir. Hakemin bitiş düdüğüne kadar en fazla golü atıp galibiyet kazanan takımın puan hanesine, 3 puan eklenmektedir. Takımların her türlü beraberlik durumlarındaysa, iki takımında hanesine 1’er puan yazılmaktadır.

Futbol Kaç Kişiyle Oynanır?

Uluslararası Futbol Federasyonu normlarına göre, futbol takımları sahaya 11’şer kişilik oyuncularla çıkmaktadır. Bunun haricinde her takım, 3 ile 7 futbolcu arasında yedek oyuncu bulundurabilme hakkına sahiptir.

Yedek oyuncular, sahada olan asıl oyuncuların yaralanma gibi durumlarında maça devam edemeyecek halde olmaları, ya da takım hocasının takımın performansını artırmak için yapacağı oyuncu değişikliklerinde değerlendirmek için hazırda bekletilmektedir.

Futbol Saha Uzunluğu ve Ölçüleri

Futbol Saha Uzunluğu ve Ölçüleri

Futbol sahası ölçüleri uluslararası standartlara göre en olarak 64-90 metre, boy olarak ise 105 ile 120 metre arasında olmak zorundadır.

Sahanın her iki tarafında da bulunan kaleler, 7 metre 32 cm eninde ve 2 metre 44 cm boyundadır.

Futbol Kuralları Nelerdir?

Futbol Kuralları Nelerdir?
Futbol Kuralları Nelerdir?

Futbol kuralları için uluslararası belirlenen kuralların yanı sıra, ülkelerin futbol federasyonları tarafından belirlenebilen birtakım kurallarda bulunmaktadır. Genel olarak baktığımızda, futbol kuralları şunlardır;

  • Futbol topunun ağırlığı, 410 ile 450 gram arasında olması gerekir.
  • Her takım, sahaya 11 oyuncu çıkarmak zorundadır.
  • Maçın başlangıcından sonuna kadar, her takım en fazla 3 futbolcu değiştirme hakkına sahiptir. Oyundan alınan oyuncu, tekrar maça alınamamaktadır.
  • Maçlar 45’er dakikalık iki ayrı devreden oluşur. İlk 45 dakika sonrasında, 15 dakikalık mola verilir. Bu süreye, çeşitli nedenlerden dolayı maçtaki duraksamalar, hakemin genel kanısına bağlı olarak eklenmesi de, futbol kuralları arasında yer almaktadır.
  • Eleme usulüne göre oynanan karşılaşmalarda galip gelen taraf olmaması halinde, hakem maçı 15’er dakikalık iki devre şeklinde 30 dakika daha uzatır.
  • Topun rakip kalenin yanında bulunan saha çizgileri dışına rakip oyunculara değerek çıkması durumunda, köşe vuruşu kullanılır.
  • Oyuncunun kendi ceza sahası içerisinde topa elle müdahale etmesi ya da aşırı sert bir şekilde rakibine müdahale etmesi, hakemin değerlendirmesine göre penaltı olarak verilir.
  • Hakemin karına göre aynı maçta iki kez sarı kart almak, oyuncunun maçtan atılmasını gerektirir. Daha önceki farklı maçlarda zaten var olan 3 sarı kartın üzerine mevcut maçta bir sarı kart daha gösterilmesi, oyuncunun yine kırmızı kartla oyundan atılmasına neden olur.
  • Futbol oyununda, eller dışında vücudun her yeri kullanılabilmektedir.

Genellikle en bilinen futbol kuralları bunlar olup, bunların dışında ofsayt, faul vb. bilinen farklı kurallarda vardır.