Kulvar Haber

Futbolun Efsanesi Vefat Etti! Can Bartu Kimdir?

Futbolun Efsanesi Vefat Etti! Can Bartu Kimdir?
7 views
12 Nisan 2019 - 12:12

Futbolun Efsanesi Vefat Etti! Can Bartu Kimdir? Fenerbahçe tesislerine adı verilen ve adına marşlar yazılan meşhur isim Can Bartu, 31 Ocak 1936’da doğdu. Can Bartu kimdir sorusuna ülkemizin milli sporcularından olan başarılı bir isimdir diyebiliriz. Baron lakabıyla da anılan eski futbolcu ilk kariyerine basketbol ile başlamıştır.

Futbolun Efsanesi Vefat Etti! Can Bartu Kimdir?
Futbolun Efsanesi Vefat Etti! Can Bartu Kimdir?

Basketbolu futboldan daha çok seviyordu ve arta kalan zamanlarda mahalle maçları yapıyordu. Daha sonra futbola yönelerek bu alanda başarılı sonuçlara imza attı. Bunda Fikret Arıcan’ın da desteği bulunmaktadır.

Can Bartu,  birçok Avrupa takımında boy gösterdi. İtalya Fiorentina, Venezia ve Lazio gibi önemli takımlarda başarılar göstermiştir.

1.86 metrelik boyu ve 80 kg kütlesiyle futbola biraz uzak kalan Bartu’nun ilk keşfedilmesi tesadüf eseri olmuştur. Milli takımda toplam 26 kez forma giyen Can Bartu, Fenerbahçe’de oynarken Macar takımı olan Csapel’e karşı durumu son anda berabere çevirmiştir.

Yapılan rövanş maçında ise oynadığı futbolla rakiplerinin de gönlünü kazanmıştır. Can Bartu ile aynı anda İtalya’ya transfer olan Metin Oktay, onun kadar uzun kalamamıştır.

Türkiye’de Baron olarak anılırken İtalya’daki başarıları sayesinde bey anlamına gelen “Sinyor” lakabını kazanmıştır.

Can Bartu’nun Başarıları

Can Bartu’nun aldığı bu zarif lakaplar, güzel giyinişi ve güzel futbolu sayesinde olmuştur. 1967 yılında Türkiye’ye geldiğinde 3 yıllık bir serüven daha başlayacaktır.

Avrupa’da top koşturmasıyla kazandığı tecrübe, Fenerbahçe Manchester City maçında gözlerden kaçmamıştır.  Hem futbolda hem basketbolda milli takım forması giyen tek insan olan Can Bartu, 1970’de futbolu bırakarak spor yorumculuğuna adım atmıştır.

Bu sayede bilgi birikimini genç nesillere aktararak, futbol ve diğer sporların gelişmesinde yardımcı olmuştur. Can Bartu’nun doğumu ve ölümü arasındaki süre spora kendini adamış insanlar için bir ışık niteliğindedir.

Futbol ve Basketbol da gösterdiği başarılar, aynı gün içinde basketbolda 28 sayı ve futbolda 2 gol atarak kanıtlanmıştır. Şükrü Saraçoğlu standında 29 Ağustos 2008 yılında UEFA finalinde oynanacak maç nedeniyle 1. Kura seçiminde Fenerbahçe adına rol üstlenmiştir.

Spor hayatına Fenerbahçe’de basketbol ile başlayan Can Bartu, bu spora âşıktı. Hatta doktorluk mesleğini basketbol için bırakan Önder DAİ’de onun ilk antrenörüydü.

Can Bartu’nun iyi futbol oynadığını duyan Fenerbahçe genç futbol takımı kaptanı, Reşat Erke, Edirne maçına davet etmişti. Burada 1 golle takımına galibiyeti getirerek, 3 ay sonra milli takımda ilk formasını giymiştir.

Bu son olmayacaktı. Bundan sonra 26 kez daha milli takımda forma giyerek, 6 gole imza atmıştır. Galatasaray formasını ise ilk kez Metin Oktay’ın jübilesinde dostane bir maç için giymiştir. Kavga çıkıp ertelenen maçta Can Bartu, Fenerbahçe’ye karşı 9 gol atmıştır.

Can Bartu Doğum Yılı ve Ölüm Tarihi

Can Bartu kariyeri 1951 yılında Fenerbahçe altyapısında başlayarak, 1970 yılında Lazio’da bitmiştir. Bu yaştan itibaren geçtiğimiz aylara kadar spor yorumculuğu yapan Can Bartu, alınan kötü habere göre geçtiğimiz saatlerde hayatını kaybetmiştir. Can Bartu adı artık 1974 yılında yazılan “Yaşa Fenerbahçe” marşından bir hatıra olarak kalacak ve hatırlanacaktır.