Kulvar Haber

Gebelikte Akıntı Neden Olur, Zararlı mı?

Gebelikte Akıntı Neden Olur, Zararlı mı?
16 views
05 Eylül 2019 - 20:11

Özellikle kadınların ergenlik dönemiyle başlayan fiziksel ve duygusal değişiklikler, her dönem farklı şekillerde birtakım alışılmamış şeylerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ki bu değişimler, gebelik döneminde oldukça farklı ve yoğun biçimde olabilir. Bunlardan birisi de, gebelikte akıntı görülmesidir. Bu yazımızda gebelikte akıntı neden olur, zararlı mı sorusuna cevap vermenin yanında, hamilelikte akıntı hakkında farklı detaylara da yer verdik.

Gebelikte Akıntı Neden Olur?

Ergenlik dönemine girilmesiyle birlikte kadınlar, iç çamaşırlarında vajinal akıntıların izine rastlayabilmektedir. Genellikle aylık yumurtlama döneminde görülen bu akıntılar, her kadın için normal kabul edilebilecek bir durumdur. Gebelik döneminde de, kişide vajinal akıntıların görülmesi, hatta bazen yoğun olması mümkündür. Hassas bir dönem olması nedeniyle bu dönemde akıntıyla karşılaşan kişi, biraz daha fazla endişelenmektedir.

Zaten bir kadının normal dönemde de rastlayabileceği akıntının bu dönemde daha sık ve fazla olmasının nedeni, vücudun özellikle hormonal bakımdan daha fazla değişiklik yaşamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle östrojen hormonunun arttığı bir dönem olması sebebiyle, hamilelikte akıntı görülmesi uzmanlar tarafından normal kabul edilebilen bir durumdur. Ancak akıntının şekli, rengi ve kokusunda anormal değişikliklerin gözlemlenmesi durumunda, önceden tedbir amacıyla da olsa doktora başvurmak daha faydalı olacaktır.

Yani genellikle normal kabul edilebilecek bir durum, anormallik derecesine ulaştığında anormal kabul edilebilecek bir sorun olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bu vesileyle doktora giderek muayene olmak, en akılcı yol olacaktır.

Vajina duvarının bu dönemde aşırı genişlemesi ve hormonların vajina duvarına yapmış oldukları etki sonrasında, kas ve deriye giden kan akışı daha fazla olmaktadır. Buradaki kan akışının fazla olması ve hormonların etkisiyle birlikte, vajinal akıntıların görülmesi normaldir. Gebelikte akıntı gebelik sonrasındaki lohusalık döneminde de devam edecek bir durum olup, sonraki süreçlerde ise bu akıntı normal seviyeye inecektir.

Hamilelikte Akıntı İçin Ne Yapılmalıdır?

·        Gerek bu süreçte ve gebelik sonrasında akıntı görülmesi durumunda yapılan yanlışlardan birisi, vajinal tampon kullanımıdır. Oysa bu uygulama, oldukça yanlıştır. Çünkü akıntıyı tampon ile engellemek, vajina içerisinde bakterilerin ortaya çıkmasına neden olabileceği için, farklı enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

·        Mutlaka ped kullanılmalı ve bu süreçte vajinal akıntının renk ve kokusuna, dikkat edilmelidir. Anormalliklerde, Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanından yardım alınmalıdır.

·        Akıntının ped üzerinde uzun süre kalarak genital bölgede tahribata neden olmaması için, pedler daha sık değiştirilmelidir. Bu sayede, üzerinizden yayılacak kötü kokuları da engelleyerek, sosyal ortamlarda zor durumda kalmazsınız.

·        Vajinal duş yapılması da, bu süreçte yapılan yanlışlar arasındadır. Vajinal duş yapılması, vajina içerisinde bulunan sağlıklı bakterilerin zarar görmesine neden olabilir. Bunun yerine, vajinan dış kısımlarını ılık su ile yıkamak daha yerinde olacaktır.

Gebelikte Akıntı Zararlı mı?

Akıntı genellikle sebebi ne olursa olsun, pedin değişmediği zamanlarda kötü koku ve genital bölgede tahrişe neden olacağı için rahatsızlık verecek düzeyde olabilmektedir. Bu nedenle akıntı olması durumunda, temizlik daha fazla önem taşımaktadır.

Normal seviyede seyreden ve herhangi bir anormallik görülmeyen akıntılar, hormonlara bağlı olarak ortaya çıktığı için zararlı değildir. Ancak anormal kabul edilebilecek renk ve kokuya sahip akıntıların farklı bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkma ihtimaline karşı, zararlı olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle akıntı görülmesi durumunda Kadın Hastalıkları uzmanına muayene olmalı ve bilgi alınmalıdır. Her şeyin normal olması durumunda sonraki günlerde akıntı da anormal değişiklikler gözlemlenmesi durumunda da, yine muayene olmak yararlı olacaktır.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalı?

Hiçbir şeyi geç fark etmemek adına, tekrar edilen akıntılarda doktora başvurmak daha faydalı olacaktır. Ancak aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden doktor muayenesine gitmek, daha fazla önem arz etmektedir.

  • ·        Akıntının görüldüğü dönemlerde ateş ve karın ağrısının da görülmesi halinde
  • ·        Yakın zamanda amniyosentez yapılmasının ardından vajinal akıntının artış göstermesi halinde
  • ·        Süreklilik arz eden ve yoğun akıntılarda
  • ·        Akıntının normal vajinal akıntıya göre daha kötü kokması halinde
  • ·        Akıntıyla beraber kızarıklık, kaşıntı ve acı gibi durumların ortaya çıkmasında
  • ·        Akıntının yeşilimsi ve peynirimsi bir şekilde gelmesi ve kötü kokması halinde
  • ·        Akıntıda kan ya da kan pıhtısının görülmesi durumunda

Doktora vakit kaybetmeden başvurulmalıdır.

Sitemizde vermiş olduğumuz sağlık haberleri ve bilgileri, tamamen internet üzerinden yapılan araştırmaların bir derlemesidir. Herhangi bir sağlık problemi görülmesi durumunda, tavsiye alacağınız ilk merci, alanında uzman doktorlar olmalıdır.