Kulvar Haber

Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer ve Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte Bulantı Nasıl Geçer ve Nedenleri Nelerdir?
21 views
30 Eylül 2020 - 23:23

Gebelik sürecinde anne adaylarının sıklıkla yaşadığı bulantı, genellikle hamileliğin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Gebelikte bulantı nasıl geçer? Sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda, bulantının nedenleri hakkında da bilgiler yer almaktadır.

Gebelikte Bulantı Nedenleri Nelerdir?

Altında bir rahatsızlık yoksa hamilelikte bulantının görülmesi mümkün olup anne adaylarının en sık karşılaştığı durumlardan biri olarak kabul edilmektedir. Nadiren de olsa bazı rahatsızlıklar sebebiyle de ortaya çıkabilecek bu durum, daha çok anne adayının hamileliğe bağlı olarak yaşadığı değişimler nedeniyle görülür. Hamileliğin başlarında kadınların %80’ninden fazlasında görülen bulantı, HCG hormonuna bağlı olarak görülür.

HCG hormonunun kanda artışına bağlı olarak artan bulantı, daha çok hamileliğin 8 ve 10. Haftaları arasında daha fazla görülür. Bunun nedeni ise, bu aralıkta HCG hormonu seviyesinde daha fazla artış olmasıdır.

Yapılan araştırmalara göre bulantı, anne adayları ve bebek için faydalar sağlıyor. Annenin vücudunda oluşan ve bebeğin beslenmesine yarayan besin kaynaklarının hafif şekilde zehirli etkiler göstermesi ile birlikte mide bulantısı yaşanarak, bebeğin bu besin kaynaklarından korunması sağlanıyor.

 1. haftadan sonra çok yoğun ve anormal kabul edilebilecek seviyede bulantı yaşanması durumunda, her türlü ihtimale karşı doktor muayenesine gidilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Gebelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte bulantı görülmesi ve devam etmesi halinde, bazı basit yöntemleri kullanarak bu durumun hafiflemesine veya tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olabilirsiniz. Bulantının geçmesi için uygulanabilecek basit yöntemlerden bazıları şunlardır.

 • Mümkün olduğu kadar stresten uzak durulmalıdır. Stres gebelik döneminde farklı birçok olumsuz etkiye neden olduğu gibi mide bulantısına da sebep olmaktadır.
 • Aşırıya gitmeden düzenli olarak zencefil çayı tüketilmesi de hamilelik döneminde görülen bulantılara iyi gelmektedir.
 • Uzun süre aç kalınmamalıdır.
 • Öğünlerde az yemek yenmeli ve öğün sayısı artırılmalıdır.
 • Hazır meyve suları ve kola gibi sağlıksız içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Günlük 2,5 litrenin üzerinde su tüketilmelidir.
 • Leblebi, tuzlu bisküvi ve krakerler, mide bulantısının bastırılmasına yardımcı olur.
 • Pirinç pilavı, makarna ve haşlanmış patates mide bulantısına iyi gelmektedir.
 • Peynir ve yoğurt tüketimi düzenli bir şekilde olmalıdır.
 • Özellikle bulantının görüldüğü dönemler başta olmak üzere, gebelik süreci boyunca az yağlı ve az baharatlı gıdalar tüketilmelidir.

Mide Bulantısı Şikâyetleri Ne Zaman Son Bulur?

Anne adayında görülen değişiklikler, sadece HCG hormonundaki artış ile sınırlı değildir. Koku hassasiyetinin artmasıyla da hafif bulantılar görülebilir. Sık olarak 4 ila 10. Hafta arasında görülen bulantılar, özellikle 16. Haftadan sonra önemli ölçüde geçmektedir.

Mide bulantısının, gebelik boyunca görüldüğü durumlarda olabileceği için endişeye kapılmamak ile birlikte anormal durumlarda doktor kontrolüne gitmek daha sağlıklı olacaktır.