Kulvar Haber

Gebelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalı, Riskleri Neler?

Gebelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalı, Riskleri Neler?
25 views
05 Ekim 2020 - 20:45

Kadının hem kendi sağlığı ve hem de karnında taşıdığı bebeğin sağlığını düşünmesi gerektiği için en hassas olduğu dönem, gebelik dönemidir. Gebelikte ilaç kullanımı da bu dönemin en önemli faktörlerinden olup, gebelikte ilaç kullanımı nasıl olmalı? Gebelikte ilaç kullanmanın riskleri nelerdir? Gibi soruların cevabını iyi bir şekilde bilmek, ne tür ilaçların sakıncalı olduğuna dair bilgi sahibi olmak gerekir.

Gebelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bu soruya cevap verebilmek için, hamilelik sürecindeki çeşitli etkenleri ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Kullanılabilecek ve kullanılmayacak ilaçların yanı sıra, gebeliğin haftasına kadar birçok önemli etken bu sorunun cevabını bulmamıza yardımcı olacaktır.

Risklerine göre ilaçların sınıflandırılması

Uzmanlar, hamilelikte bebek üzerinde ilaçların gösterdiği etkilere göre bir sınıflandırma yapmaktadır. Uzmanlarca yapılan bu ayrıştırma tamamen bilimsel verilere dayanarak yapılmakta, gebelik ürecinde ilaç kullanılması gerektiğine dair bir karar alınırken, bu sınıflandırmaya dikkat edilmektedir.

Piyasaya yeni çıkan ilaçlar hakkında henüz yeteri kadar veri olmamasından dolayı, yeni ilaçların hamilelik sürecinde kullanılıp kullanılmaması konusunda da sorunların olduğunu görülmektedir. Gebelikte ilaçların kullanılması ile ilgili yapılan bu sınıflandırma, A, B, C, D ve X olmak üzere, farklı 5 grupta toplanmıştır. Bu sınıflandırmaya göre A grubu ilaçları, en güvenilir ilaçlar sınıfında yer alır. Buradan da anlaşıldığı üzere X grubunda yer alan ilaçlar ise, bebeğe kesin bir şekilde zarar veren kullanılmaması gereken ilaçları simgeler.

A grubu ilaçları: Bu sınıfta yer alan ilaçlar hamile kadınlar üzerinde kontrollü bir şekilde kullanılmış olup, gebeliğin ilk 3 ayında ve sonrasında bebeğe zarar vermemiştir.

B grubu ilaçları: Bu grupta yer alan ilaçlar ise hayvanlar üzerinde denenmiş olup, hamile kadınlarda denenmemiştir. Uzmanlar bu gruptaki ilaçların kontrollü olarak verilmesi durumunda, bebeğe herhangi bir zarar vermeyeceğini kabul etmektedir.

C grubu ilaçları: Yine hayvanlar üzerinde denenen ancak insanlar üzerinde bebekte önemli yan etkilerin olmadığı, ancak yine de bebek için risk içerdiği düşünülen ilaçlardır.

D grubu ilaçları: Bu grupta yer alan ilaçların ise, bebeğe zarar verme olasılığı yüksek oldukları bilinmektedir. Gebelikte bu ilaçlar ancak daha az zarar verecek kullanılması zorunlu ilaçlar bulunmadığında ve anne hayatının tehlikeli olabileceği hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

X grubu ilaçları: X grubundaki ilaçların, cenine kesin bir şekilde zarar vereceği ve hatta önemli sakatlıklara sebep olacağı bilinen ilaçlar olduğu bilinmektedir.

Hamilelikte İlaç Kullanımı İçin En Riskli Dönemler

Gebelikten sonraki 21 günlük süreç, bebeklerin ilaçlara karşı en fazla hassas oldukları dönemdir. Bebeklerin organ oluşumlarının ortalama 56 güne kadar devam etmesi nedeniyle, özelikle bu dönem annelerin ilaç kullanımında daha dikkatli olmaları gereken bir dönemdir.

Hangi dönemde olursanız olun, en basit bir ilacı kullanacak dahi olsanız mutlaka doktorunuzdan tavsiye alarak hareket etmeniz önemlidir. Aksi halde kullanacağınız ilaç, bebek üzerinde ciddi sorunlara yol açabilir.

Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı

Gebelikte birçok anne adayının düştüğü hata, zararsız olacakları düşüncesiyle çeşitli bitkisel ilaçlar kullanmalarıdır. Oysaki tıpkı kimyasal ilaçlar gibi, bitkisel ilaçlarında bebeğe zarar verme riski bulunmaktadır.

Soğuk Algınlığı ve Grip Olunduğunda İlaç Kullanmamak İçin;

  • Bolca istirahat etmeye özen gösterin.
  • Burun tıkanıklığınız varsa, burun spreyi kullanabilirsiniz.
  • Kişisel temizliğe ve ortam sıcaklığının ortalama seviyede olmasına dikkat edin.
  • Bol miktarda C vitamini almaya gayret edin.