Kulvar Haber

Gelibolu’da orman yangını: Köylere doğru ilerliyor

Gelibolu’da orman yangını: Köylere doğru ilerliyor
12 views
06 Temmuz 2020 - 19:35

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı. Bölgedeki rüzgar nedeniyle çok hızlı ilerleyen yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Yangın bölgesine giden Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yangına 20 helikopter, 2 amfibik uçak, 107 arazöz, 7 dozer ve 400 personelle müdahale edildiğini söyledi. Bölgede şiddetli rüzgar nedeniyle yangın Çanakkale Şehitliğine doğru ilenliyor. Çanakkale valisi Aktaş, “Yangının rüzgarla şiddetini artırması durumunda Yalova köyünü tedbir amaçlı boşaltabiliriz” dedi.

Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda, Gelibolu ilçesi Ilgardere ile Eceabat ilçesi Yalova köyleri arasındaki ormanlık alanda saat 14.50 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

KISA SÜREDE BÜYÜDÜ

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen ve dumanları Çanakkale kent merkezi ile yarımadanın büyük bölümünden görülen yangının söndürülmesi için olay yerine ekipler sevk edildi.Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı itfaiye ekipleri, şehitliklerden uzak alanda etkili olan alevleri kontrol altına alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

YOĞUN DUMAN BOĞAZ’I KAPLADI

Yoğun duman Çanakkale Boğazı’nı kaplarken, bölgede 400 kişiden oluşan ekiplerin 107 arazöz ve 7 dozerle devam eden söndürme çalışmalarına 2 amfibik uçak ve 20 helikopterle havadan destek sağlanıyor.Ekipler, yangını kontrol altına almak için yoğun çaba sarf ediyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN AÇIKLAMA

Yangına ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ”Orman Genel Müdürümüz bölgeye intikal etti. Çalışmalar sürüyor. Tüm ekiplerimiz orada. Helikopter filomuzun çok önemli bir kısmı orada. Yangına şu an 20 helikopter, 2 tane amfibik uçak, 107 arazöz, 7 dozer ve 400 personelle müdahale ediyoruz” dedi.

YANGIN AYÇİÇEĞİ TARLASINA DA SIÇRADI

Yangın köyün yakınlarındaki ayçiçeği tarlasına da sıçrarken, tarım alanlarında da zarar olduğu öğrenildi.

BOĞAZ GEMİ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Bu arada, denizden söndürme çalışmalarına da başlandığı için Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiği çift yönlü olarak durduruldu.

VALİ AKTAŞ’TAN AÇIKLAMA

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, ekiplerin alevleri kontrol altına alabilmek için yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.Yangının herhangi bir can veya mal kaybına yol açmadığını belirten Aktaş, “Yangının rüzgarla şiddetini artırması durumunda Yalova köyünü tedbir amaçlı boşaltabiliriz” dedi.