Kulvar Haber

Gıda mühendisi ne iş yapar?

Gıda mühendisi ne iş yapar?
32 views
13 Eylül 2019 - 11:16

Ülkemizde gıda mühendisinin sadece üretilen gıdanın yönetmeliğe uygun olup olmadığının denetlenmesi gibi bir görevi olduğu zannediliyor olsa da, aslında temel olarak gıda mühendislerinin görev kapsamı çok daha geniştir. Bir gıda mühendisi gıdaların üretim aşamasından son tüketiciye ulaşımına kadar önemli bir süreci takip etmektedir. Aşağıda gıda mühendisi ne iş yapar? Sorusunun cevabını geniş bir şekilde verdik.

Gıda mühendisi ne iş yapar?

Gıdaların üretilmesinin denetlenmesi gıda mühendisinin başlıca görevi gıdaların üretilmesi ve işlenmesi aşamasında yeni teknikler oluşturmanın yanı sıra, var olan teknikleri de kullanarak gıdaların bu aşamada denetimine gerçekleştirmektedir. Türkiye ve dünya sağlık örgütlerinin, yönetmeliklerine uygun bir şekilde gıda üretilmesi ve üretilen gıdaların bu sayede insan sağlığına zararlarının olmayacak halde işlenmesi için, gıda mühendislerine büyük görevler düşmektedir.

Hijyen ve gıda güvenliğini sağlamak

Gıda mühendisi ne iş yapar? Sorusunun cevaplarından biriside, mühendisin üretilen gıdanın sağlık bakımından güvenliğinin sağlanması ve hijyenik bir şekilde üretilerek işlenmesinin takibini yapmasıdır. Bu nedenle gıdanın üretim ve son tüketiciye ulaşım aşamasında gerekli olan tüm yasal bilgilere hakim bir şekilde, gıdaların hijyenik bir şekilde son tüketiciye ulaştırılması konusunda denetimlerini yapmaktadır.

Gıda örneklerinin test edilmesi ve raporlanması

Gıda mühendislerinin bir diğer görevi de üretim aşamasında herhangi bir zaman içerisinde, gıdalardan numune alarak bunları kendi görevi dahilinde test ederek, testin sonucuna göre raporlar hazırlamaktır. Bu sayede hem üretimin farklı aşamaları ilgili kurumların belirledikleri standartları uygunluğu kontrol edilmekte olup, hem de daha kaliteli ürünlerin üretilmesine imkan vermektedir.

Katkı maddelerinin kullanımını denetlemek

İnsanların tüketebileceği tüm gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin denetimi de, mühendislerin görevleri arasında yer almaktadır. Bu sayede katkı maddelerinin ürünler üzerindeki olumsuz etkisi önlenmekte ve yönetmelikte belirtilen şartlarda üretimin yapılması sağlanmaktadır.

Yukarıda saydığımız görevler bir gıda mühendisinin, gıdanın üretim aşamasından başlayarak en son aşamaya kadar en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Bunların dışında gıda mühendisleri iş pozisyonuna göre, aşağıdaki işler içinde görev alabilirler.

 • Yeni ürünler için fikir sunmak
 • Gıda üretiminde ki mevcut tarifeleri değiştirmek ya da bunları geliştirmek
 • Üretim aşamasında kullanılan sistemler ve ekipmanlar üzerinde çalışmalar yaparak, yenilerini tasarlar
 • Üretimin performans analizini yapar
 • Kullanılan sistem ve ekipmanların değerlendirilmesini yapar
 • Gıda üreticileri için teknik ve pazarlama desteği sunar

İşverenin Gıda Mühendisinde Arayacağı Genel Özellikler

 • Bir ekiple çalışmaya yatkın karakterde olması
 • Yazılı ve sözlü iletişim yeteneğinin üst düzey olması
 • Bağımsız çalışma yeteneğinin olması
 • Erkeklerin askerliğini yapmış olması
 • Gıdaların güven ve hijyeni konusunda çok dikkatli olunması
 • Sayısal ve analitik beceresinin güçlü olması

En güncel haberler için, Kulvar.com.tr