Kulvar Haber

Gölge Savaşçı-Shadow vizyon tarihi, konusu ve fragmanı

Gölge Savaşçı-Shadow vizyon tarihi, konusu ve fragmanı
124 views
10 Mayıs 2019 - 13:48

Klasik bir uzak doğu savaş filmi olarak gözükmesine rağmen farklı bir tınısı olan Gölge Savaşçı- Shadow filmini inceliyoruz.

Vizyon tarihi

Orijinal ismi Ying olan aksiyon ve dram filminin Türkiye’de Gölge Savaşçı ismiyle vizyona gireceği netlik kazandı. Ayrıca filmin Hong Kong ve Çin tarafından üretildiğini belirtelim. Aksiyonun bir an bile düşmediği bir film olmasının dışında yaşananların dramatik bir öyküyle sunulduğu aşikâr. İlk olarak 19 Nisan olarak duyurulan vizyon tarihi ertelenmişti ve şimdi 10 Mayıs 2019’da sinemalarda olacak.

Gölge savaşçı konusu

Gölge Savaşçı filmi için iki düşman krallığın savaşı konu edinilmiş. Fakat klişeleşmiş savaş filmlerinin ötesine geçen ayrıntıya değinmek istiyoruz. Pei krallığının kendi bölgesinde mutlak bir hakimiyeti vardır. Ancak düşman krallığın toprak istilası için harekete geçmesiyle beraber komutan Yu için tehditler başlamış olur. Yu için sürpriz olmayan bu gelişme ileriyi çok iyi gören bir dahi olduğunun göstergesidir.

Zira bu süreci yaşayacağını bildiği için gölge sanatını farklı bir yorumla bütünleştirir ve kendisine birebir benzeyen bir kopya yaratır. Yıllardır kendisinin kopyası ile pek çok bürokrasi işlemini yürütmeyi başarmış olması ise başarısının işaretidir. Şimdilerde düşman krallık ve hanedanın içerisinde kendisine karşı olan bir grup için ciddi planlar yapmaktadır. Hem savaşı lehine çevirmek hem de hanedanlığı korumak için var gücüyle savaşacaktır.

İleri ki hamleleri düşünerek yarattığı ve kendisinin kopyası konumunda olan gölgesi ise boş durmamıştır. Tıpkı komutan Yu gibi onun planları da tıkır tıkır işlemektedir. Haliyle Shadow filminde beyninizi yakabilecek bir hikâye derinliğine erişilebiliyor. Olayların birbiriyle olan bağlantısını kavramanın dışında karakterlerin yapısı ve gerçekle gölge arasındaki bulmaca seyir zevkini arttırıyor.

Shadow Oyuncu kadrosu

Shadow filminin Uzakdoğu kökenli olmasından ötürü oyuncu kadrosu tamamıyla bu coğrafyayı temsil ediyor. Başrolleri incelediğimizde de Chao Deng, Betty Sun, Zheng Kai, Wang Qian-Yuan, Xiaotong Guan, Ryan Zheng, Jun Hu ile karşılaşıyoruz. Senarist olarak filmin yönetmeni de olan Yimou Zhang ile Wei Li ortak çalışmış. Daha önce bir kez ertelenen vizyon tarihinden sonra 10 Mayıs 2019’da kesinleşen gösterimi için Gölge Savaşçı filmi merakla bekleniyor.

Gölge Savaşçı fragmanı