Kulvar Haber

Görevden alınan Belediye Başkanına 6 yıl hapis

Görevden alınan Belediye Başkanına 6 yıl hapis
22 views
24 Haziran 2020 - 21:52

Terör soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılan HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ’a silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Güvenlik gerekçesiyle Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya terör soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılan HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ’ın da bulunduğu tutuksuz yargılanan 79 sanık katılmadı. Duruşmada sanıkların avukatları hazır bulundu.

Esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayan cumhuriyet savcısı, sanıklardan 15’i için ‘silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’ suçundan 15’er yıldan 22 yıl 6’şar aya kadar, görevinden uzaklaştırılan HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ’ın da aralarında bulunduğu 64 sanık için ise ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 7 yıl 6’şar aydan 15’er yıla kadar hapis cezası istedi.

Söz alan sanık avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti daha sonra kararını açıkladı.

Heyet, görevinden uzaklaştırılan HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ’a ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Aralarında eski belediye başkanları, siyasi parti üyeleri ve meclis üyelerinin de bulunduğu 67 sanık ise ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 6 yıl 3 ay ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Heyet 11 sanığın ise beraatine karar verdi.

Ceza verilen tüm sanıkların ayrıca yurt dışı çıkış yasaklarının da devamına hükmedildi.

Görevden uzaklaştırılan HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ, ‘KCK kent meclisi toplantılarına katıldığı ve katıldığı gösterilerin terör örgütü propagandasına dönüştüğü’ gerekçesiyle yargılanıyordu.