Kulvar Haber

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?
165 views
09 Eylül 2019 - 22:21

Göz altı ışık dolgusu, özellikle orta yaş ve üzerindeki kadın erkek herkeste yaygın bir şekilde görülebilen estetiksel problemlerden birisidir. Her ne kadar sağlığı önemli ölçüde etkileyecek bir durum olmasa da, çok ilerlemiş hali bireylerin estetik anlamda rahatsızlık yaşamalarına neden olmaktadır.

Her alanda gelişen teknolojisinin tıp alanında da ileri seviyeye taşınması sayesinde, göz altı ışık dolgusu tekniği ile bu durum sorun olmaktan çıkarılmaktadır. Tıbbi bu tekniğin sayesinde kişinin göz altlarında bulunan morluklar, şişlik ve benzeri diğer rahatsızlıkların giderilmesi mümkündür. Hatta ileri yaşa bağlı olarak gözlerin altında oluşabilecek farklı problemlerin ortadan kaldırılmasında, bu teknik oldukça başarılı ve yoğun şekilde tercih edilmektedir.

Morluk ve Göz altı torbaları nedenleri

Genellikle 30 yaşın üzerindeki kadınların önemli bir kısmında görülen göz altı torbaları ve morluklar, kişinin yaşının genç olmasına karşın bir estetik sorunu olarak görülmektedir. Bu morluk ve torbalar sadece kadınlarda değil, aynı zamanda erkeklerde de görülen sorunlardan birisidir. Genellikle kişinin genetiğiyle ilgili bir durum olsa da, kişinin başta uyku düzeni ve bağımlılık yapan alışkanlıkları olmak üzere farklı birçok şeye bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu estetik probleminin genel olarak nedenleri, şunlardır.

  • Çok az ve düzensiz uyumak, göz altı torbaları ve morluklarının nedenleri arasındadır. Ayrıca göz çevresindeki kırışıklıklar da, bu kişilerde daha fazla görülmektedir.
  • Yoğun sigara ve alkol kullanımı, bu sorunların görülmesinde etkilidir. Ayrıca keyif verici ve bağımlılık yapan maddeler için de, aynı şeyi söyleyebiliriz.
  • Sürekli yanlış pozisyonda uyumak, sebepler arasındadır. Özellikle gözlere baskı uygulayabilecek uyku pozisyonları, bu nedenler arasında gösterilebilir.
  • Göz çevresindeki alerjik durumlar, nedenler arasındadır.
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak göz torbalarının gevşemesi, bir sebeptir.
  • Yaşı ilerleyen kişinin kemik yapısının incelmesi nedeniyle doğacak boşluklar, göz altı torbalarının oluşumuna etki etmektedir.

Bu nedenlerle oluşan göz altı torbalarına ne iyi gelir? Sorusuna verilecek en sağlıklı cevaplardan birisi, göz altı ışık dolgusu denilebilir. Bu teknik göz çevresinde tüm sorunların çözümünde kullanılabilir olsa da, kesin çözüm sunması şeklinde algılanmamalıdır. Ancak bölgede bulunan göz altı torbaları, morluk ve halkaların giderilmesinde, oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Göz altı ışık dolgusunun içeriği nedir?

Vücudun ürettiği hyaluronik jel olarak bilinen bir dolgunun, gözaltı ışık dolgusunun içeriğini oluşturduğunu söylemek mümkündür. Bu jelin içerisinde, poly vitamin ve hyaluronik asit bulunmaktadır. Asidin amacı, torba ve morluklara müdahale edilmesidir. Poly vitamin ise, hücrelerin uzun süreli yenilenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Nasıl Yapılır?

Uygulama diğer yöntemlerin aksine derinin alt kısmına değil, kemiklerin hemen üzerine yapılmaktadır. İşlem esnasında, dolgu yavaş yavaş verilmelidir. Hastanın herhangi ağrı ve sızı hissetmemesi için, bölgeye lokal anestezi yapılarak uyuşması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra dolguda kullanılan jelin içerisinde de, anestezi özelliği içeren maddeler bulunmaktadır.

Gözaltı Dolgusunun Etkisi Ne Kadardır?

Etkisinin ne kadar süreceği, kişinin yaşam şartlarına göre değişmektedir. Ancak kaba bir bilgi verecek olursak, 1.5 yıl ile 2.5 yıl arasında etkisini sürdürdüğünü söyleyebiliriz.

Hamileyken Yapılabilir mi?

Her ne kadar bu dönemde de yapılabilir uygulama olsa da, bir anne ve bebeği için en hassas dönemlerden birisi olan hamilelikte, yaptırmamak daha uygundur. Bunun yerine gebelikten çıkmayı bekleyerek bu işlemi yaptırmak, hem daha sağlıklı hem gönül rahatlığıyla olacaktır.

En güncel sağlık haberleri için, takipte kalın.