Kulvar Haber

Göz Hastalıkları Nelerdir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Göz Hastalıkları Nelerdir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
69 views
07 Eylül 2019 - 13:45

Günümüz teknolojisinin tedavisinde önemli mesafe aldığı göz hastalıkları nelerdir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Sorularına cevap arıyorsanız, bu sağlık haberleri yazısı göz rahatsızlıkları için aradığınız tüm sorulara cevap verecek niteliktedir.

Göz Hastalıkları Nelerdir?

Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilecek, görme yetisinde farklı problemlere neden olan birden çok göz hastalığı bulunmaktadır.

Göz tansiyonu: Gözlerdeki sıvıyı orantıda tutan kanalların, yapısının bozulması ve göz içi sıvısının dışarı boşaltılmasında karşılaşılan problemlerin oluşturduğu bir rahatsızlıktır. Göz içi sıvısının dışarı yeteri kadar çıkamaması sonucunda, göz içinde bir basınç oluşur. Bu basınç nedeniyle göz sinirlerinde tahribat ve neticesinde ise göz sinirlerinde oluşan kayba bağlı olarak şiddetli baş ağrısı, bulanık görme, göz ve çevresinde yoğun ağrılar görülebilir.

Katarakt: Özellikle şeker hastaları ve yaşlı kimselerde, daha yaygın görülmektedir. Ancak daha genç yaşlarda ve diyabet rahatsızlığı bulunmayan kimselerde de görülebilmektedir. Katarakt rahatsızlığında göz merceği, saydamlığını önemli ölçüde yitirmektedir. Bu saydamlığın kaybolmasıyla birlikte ağrı duyulmayacak şekilde görme kayıpları ortaya çıkar. Katarakt hastalarında ışığa karşı aşırı hassasiyet ve göz kamaşması gibi sorunlarda, fazlaca görülmektedir.

Renk Körlüğü: Gözlerin görme merkezinde yer alan özel pigmentler, renk ayırt etme özelliğine sahiptir. Bu pigmentlerin olmaması sonucu renk körlüğü ortaya çıktığı gibi, yeteri miktarda bulunmamasından kaynaklıda renk körlüğü görülebilmektedir. Büyük oranda kalıtsal bir rahatsızlık olan bu tip göz hastalığında hastalar, genellikle yeşil, mavi ve kırmızı renklerin birisini ya da daha fazlasını ayırt edememe sorunu yaşarlar. Yani bu renkler arasında bir karmaşanın, ortaya çıktığı bir rahatsızlıktır.

Şaşılık: En sık rastlanan göz hastalıkları arasında yer alan şaşılık genellikle doğuştan gelen bir rahatsızlık olsa da, ateşli hastalıklar ya da kazalar sebebiyle de oluşabilmektedir. Gözün ya da gözlerin, belirli bir alana paralel bir şekilde bakmasını engellemektedir.

Ektropiyum: Özellikle yaşlılık döneminde yaygın görülen göz kapaklarındaki sarkma ve göz kapağının ters dönmesi sorunlarıdır.

Alerjik Konjonktivit: En sık karşılaşılan göz hastalıklarına neden olan alerjik durumlardır. Saman nezlesi, bahar alerjisi gibi alerjik vakaların görüldüğü rahatsızlıklar olarak bilinir.

Göz Tembelliği: Genellikle çocuklarda daha yaygındır. İki gözden gelen farklı görsel uyarıların beyinde birleşerek tek bir görüntü olarak algılanmasına neden olan durumlar, göz tembelliğini ifade etmektedir.

Göz Tümörleri: Sebepsiz görme zayıflığı, göz bebeğindeki beyazlıklar veya renkli kısımda meydana gelen renk değişiklikleri, göz tümörlerini işaret etmektedir.

Miyopi: Belirli bir mesafeden daha uzağı, görememe ya da görmekte çok zorluk çekme durumudur. Gözdeki mercek eğriliği ve göz küresinin normalden kısa bir yapıda olması durumunda ortaya çıkar. Hasta belirli bir uzaklıktaki nesneleri, çıplak gözle görmekte zorluk çeker.

Periorbital Sellülik: Göz önünde yer alan dokuların, enfeksiyon kapsamasına bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır.

Retina ve Vitreus Hastalıkları: Görme yetisinde ortaya çıkan, ciddi rahatsızlıklardan birisidir. Genellikle retinada oluşan sıkıntılarla görülse de, şeker hastalığına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Göz Lekeleri: Gözün yüzey kısmında özellikle sarı nokta ve et parçası gibi ortaya çıkan rahatsızlıktır. Gözlerde yorgunluğa sebep olduğu gibi, sağlıklı görme koşullarını engellemektedir.

Hipermetropi: Özellikle 40’lı yaşları aşan kişilerde görülen rahatsızlık, uzak görmede oluşan problemlerle ortaya çıkmaktadır.

Asstigmatizma: Nesnelerin düzgün ve net görülmesini engelleyen bir göz hastalığıdır. Normal gözler için kornea yuvarlak bir yapıdayken, astigmatizma rahatsızlığı bulunanlarda yumurta, yani oval şekildedir. Gölgeli görme, bulanık ya da çift görme gibi sorunlara neden olmaktadır.

Presbiyopi: Gözün yakını görmeye odaklanması ve lens esnekliğini kaybetmesi sonucunda ortaya çıkar. Genellikle, ileri yaştaki insanlarda daha fazla görülür.  Yakındaki ufak yazıları okuyamama, uzun süreli okumalarda gözlerin daha çabuk yorulması gibi sorunlarla ortaya çıkar.

Göz Hastalıkları Genel Belirtileri Nelerdir?

Her göz hastalığının belirtisi farklı olacağı gibi, genel olarak gözde bir rahatsızlık olduğunu anlamamıza yarayacak belirtilerde bulunmaktadır. Aşağıdaki belirtilerin görülmesi ve sıklıkla uzun süreli tekrar edilmesi halinde, bir göz doktoruna giderek muayene olmanız faydalı olacaktır.

  • Gözlerde uzun süren ve sık tekrarlanan ağrıların olması
  • Gözlerden sürekli yaş gelmesi
  • Gözlerin kısarak daha iyi görmesi
  • Gözlerde zaten açık bir şekilde görülebilen yön değişimleri şaşılık
  • Sürekli ve sıklıkla tekrar eden göz yanmaları, kaşıntılar ve kızarıklıklar
  • Görme yetisinde kısıtlama görülmesi, uzak ya da yakını net görmeme sorunu
  • Göz kapaklarında şişlik ve göz kapağı düşüklüğü
  • Bir nesneye bakarken, başı bir yöne eğerek kısık gözle bakma

Gibi, farklı belirtiler göz rahatsızlığınızın bulunduğuna işaret edecek en yaygın belirtilerdir.

Göz Hastalıklarının Tanısı Nasıl Konulur?

Göz hastalığı için tanı konulabilmesi için, hastanın rahatsızlığını dile getirmesinin yanı sıra görme kaybı testi yapılmaktadır. Bunun yanında tonometre ile göz içi basıncı ölçülür. Gözün ışığı kırma değerinin ölçülmesi için göz bebeğinin üzerine damla damlatılarak gözün genişlemesi sağlanır ve bu değer ölçülür. Görme siniri ve retina muayeneleri de yapılarak, göz hastalıklarının tanısı yapılabilmektedir.

Göz Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalıkların tedavi yöntemleri, ancak mevcut hastalığa özel yapılabilmektedir. Örneğin katarakt rahatsızlığının ilerlemesi durumunda cerrahi bir müdahale gerekirken, miyop gibi rahatsızlıklarda ise gözlük ve lens kullanımları şeklinde rahatsızlık geçici veya kalıcı olarak tedavi edilebilir.

Göz damlaları, ilaçlar, gözlükler ve cerrahi yöntemler, gözlerde görülecek rahatsızlıkların tedavisi için kullanılabilecek çeşitli yöntemlerdir.