Kulvar Haber

Göz Seğirmesi Nedir, Neden Olur?

Göz Seğirmesi Nedir, Neden Olur?
18 views
07 Eylül 2019 - 1:20

Halk arasında göz seyirmesi olarak da bilinen göz seğirmesi nedir, neden olur? Sorusunun cevabını, bu sağlık haber yazımızda bulabilir, bu ilginç durum hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Genellikle basit sebepler neticesinde ortaya çıkan bir durum olarak bilinse de, bazı durumlarda ciddi bir rahatsızlığın habercisi olarak da ortaya çıkabilme ihtimali düşünülerek, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Göz Seğirmesi Nedir?

Basit bir ifadeyle göz kapağı kaslarının istemsiz bir şekilde spazmına denilmektedir diyerek, göz seğirmesi nedir? Sorusunu tanımlayabiliriz. Genelde önemli bir sorun teşkil etmese bile, bazen bu kısacık cümleye sığdığı kadar basit olmayabilir.

Birkaç dakika sürebileceği gibi birkaç gün boyunca belirli aralıklarla da sürebilen bu spazm, genellikle tedaviye gerek kalmadan kendi kendine geçmektedir. Göz seyirmesi esnasında ağrı ya da kişinin herhangi bir zarar görmesine pek rastlanmamıştır.

Göz Seğirmesi Nedenleri Nelerdir? Neden Olur?

 • Göz kuruluğu
 • Kişide ışığa karşı hassasiyet olması
 • Magnezyum eksikliği
 • Stres ve aşırı yorgunluk
 • Konjonktivit
 • Uykusuzluk
 • Kornea ve gözün farklı yerlerinde oluşan iltihaplar
 • Aşırı miktarda alkol ve kafein tüketmek
 • Farklı göz enfeksiyonları
 • Hava kirliliği
 • Alerjiler
 • Göz ve göz çevresinde oluşan enfeksiyonlar

Genelde göz seğirmesine neden olan faktörlerdir. Göz kapaklarının ya da hemen çevresinin birisi ya da ikisi birden, istemsizce kalp atışı gibi hareket etmesi şeklinde ortaya çıkar. Yani vücudun herhangi bir yerinde görülen kas spazmı gibi görülmektedir.

Göz Seğirmesi Tehlikeli midir?

Yukarıdaki nedenlerle görülen ve iltihap dışında kalan göz seğirmeleri genellikle, tehlikeli değildir. Ancak bazı basit şikayetlerin sonrasında çok ağır formlara ulaşması tehlikeli olabilmektedir. Ağır seyreden seğirmeler hastanın gözünün kapanmasına ve gözde farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle sık ve uzun süreli görülmesi durumunda, mutlaka doktor kontrolüne gitmekte yarar bulunmaktadır.

Önemli bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkması halinde çok geç tanı konulabilmesi, neden olan rahatsızlık için de geç kalınmış bir vaka sayılabileceği için ihmal edilmeyecek bir durumdur. Genel çerçevede hafif formlarında zararı bulunmasa bile, sıklıkla ve uzun süreli görülmesi kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyeceği için psikolojik basit rahatsızlıklar doğurabilmektedir.

Göz Seğirmesinin Tedavisi

Uzmanlar, tedavi olarak botoksun faydalı olduğunu açıklamaktadır. Uygulanacak botoks iğnesi ile seğirmeye neden olan kaslar geçici bir süre felç edilerek rahatsızlığın geçmesi hedeflenmektedir. İlk yapılacak botoksun etkisi, yaklaşık 4 ay sürmektedir. Bu süre içerisinde spazmın kalıcı olarak geçmemesi durumunda, botoks iğnesine bir süre daha devam edilir. İğne etkisini yitirene kadar, spazmlarda görülmeyecektir.

Ancak bu yöntemle uygulanacak botoksun nereye, hangi kasa ve ne miktarda uygulanacağı önem taşımaktadır. Bu nedenle bu tip bir tedavinin mutlaka işin uzmanı tarafından yapılması önemlidir.